חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:50 זריחה: 5:58 י"ב בחשון התשפ"א, 30/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איפה כל התכניות שלנו
השימוש בביטוי 'בעזרת השם' איננו מס שפתיים, אלא הכרה עמוקה שהכול בידיו, והוא הנותן את הברכה וההצלחה במעשה ידינו

מאת: הרב מנחם ברוד
ד' באייר התש"פ (28/04/20)

איפה היינו לפני כשלושה חודשים וחצי? לכולנו היו הרבה תכניות. לחגוג את הפסח אצל ההורים או במלון בחו"ל. לבקש העלאת שכר מהבוס. לעבור לדירה מרוּוחת יותר. להרחיב את העסק. לצאת לחופשה. לחתום על עסקה גדולה. איש-איש ותכניותיו.

ופתאום הכול השתבש. את הפסח חגגנו עם המשפחה הגרעינית. מי שעמד לבקש העלאת שכר מצא את עצמו בחופשה ללא תשלום. המחשבה על החלפת דירה נגנזה. על הרחבת העסק אין מה לדבר, הלוואי שישרוד. העסקה הגדולה התבטלה. והחופשה החלומית חזרה להקפאה עמוקה.

המציאות אינה בשליטתנו

פתגם עממי ביידיש קובע: אדם מתכנן ואלוקים צוחק (במקור זה מתחרז). אנחנו מתכננים תכניות. בטוחים שנעשה כך וכך ויהיה כך וכך. נדמה לנו שהמציאות בשליטתנו, ונשיג כל מה שאנחנו רוצים, כאן ועכשיו. ופתאום בא משבר הקורונה והעיף את התכניות שלנו לכל רוח.

לא רק מגיפה עולמית יכולה לשבש את תכניותינו. אתה יוצא לפגישה. "בשתיים אני אצלך", הודעת לעמיתך. התנעת את הרכב. אפילו יצאת חמש דקות קודם השעה שנתן הווייז, למקרה של עומס תנועה. נראה לך שהכול מתנהל כמתוכנן. האומנם?

דיי בנקר פשוט בצמיג כדי לשבש את כל לוח הזמנים, שלא לדבר על אירועים חמורים יותר, העלולים לגרום האטה ניכרת בתנועה. או שסתם תגלה באמצע הדרך כי שכחת לקחת את המצגת שבלעדיה הפגישה לא תוכל להתקיים. אבל אמרת בביטחון מוחלט שתהיה שם בשתיים.

לכן יהודים נוהגים לומר על כל דבר 'אם ירצה השם', 'בעזרת השם'. אנחנו עושים את שלנו, מתכננים, יוזמים, משתדלים, מתאמצים, אבל בסופו של דבר הכול תלוי ברצון הבורא. וכך נאמר בספר משלי, ואנו אומרים את הפסוק בכל יום ויום: "רבות מחשבות בלב איש, ועצת ה' היא תקום".

קשה לאדם לחיות במציאות של אי-ודאות. אנחנו רוצים שתהיה לנו אפשרות לתכנן תכניות, לבנות תרחישים, לקבוע אירועים, לעשות עסקים, לבצע השקעות. ראו איך אנו מתקשים לעשות את כל אלה בימים הטרופים של המגיפה העולמית. קשה מאוד לחיות כך לאורך זמן. אבל גם כשנדמה שהקרקע נראית יציבה, חשוב לזכור שהיא יכולה להישמט תחתנו בכל רגע.

ציפייה להפתעה

הכרה זו מכניסה לליבנו צניעות וענווה. איננו מנהלים את העולם, ואפילו לא את עצמנו. אנחנו יכולים וצריכים לנסות לפעול, אבל בסופו של דבר ההצלחה נתונה בידי הבורא. השימוש בביטוי 'בעזרת השם' איננו מס שפתיים, אלא הכרה עמוקה שהכול בידיו, והוא הנותן את הברכה וההצלחה במעשה ידינו.

לא רק הקורונה שיבשה את כל התכניות. ראו את המערכת הפוליטית. מי חלם לפני כשנה וחצי, כשהוחלט ללכת לבחירות, שניקלע לשלוש מערכות בחירות ולתוצאה המסתמנת בימים האלה – שגם היא כמובן יכולה להשתנות בקצב האירועים המסחרר.

ואולי בעוד אנחנו שקועים בתוך הקורונה והתרחישים הפוליטיים מכין לנו הקב"ה את ההפתעה האמיתית – הגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח צדקנו.


כשהעולם עצר מלכת. נתב"ג המושבת (צילום: ישראל ברדוגו - bardugo.com)


   

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)