חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:03 זריחה: 6:41 ו' בשבט התשפ"א, 19/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כוחו של יצור סתמי
מאמרים נוספים בפרשה
צריך לזעוק ולהאמין
השכל דורש להבין
המסע כבר החל
ארבע לשונות של גאולה
התמורה לסבל הגלות
להפוך את ה'מים' ל'דם'
שליחות אלוקית בלי תוספות
הכול בשביל ישראל
ויכוח המקלות והתנינים במצרים
לשבור את העקשנות
להשיג את הניצחון השלם
שעה של ערבוב המחיצות
הניסים שבתוך הטבע
שרידי החטא והעונש
"יציאת מצרים" בכל רובדי הנפש
כוחו של יצור סתמי
ללמוד תורה ב"שבעים לשון"
רק הקב"ה יכול
רק משה היה יכול לתרגם

אני עושה שליחותי ... אפילו על ידי צפרדע

עשר מכות הוכו המצרים, עד שנאלצו לשלח את בני-ישראל, אולם המדרש מציין במיוחד את מכת צפרדע: "אמר להן הקב"ה לנביאים, מה אתם סבורים, אם אין אתם הולכים בשליחותי, וכי אין לי שליח?... אני עושה שליחותי... אפילו על-ידי צפרדע. תדע לך שכן, שאילולי... הצפרדע, היאך היה פורע מן המצרים".

הניסוח הזה ("שאילולא הצפרדע היאך היה פורע מן המצרים") אינו מובן. הלוא מכת צפרדע היא רק השנייה מתוך עשר המכות, ואחריה באו עוד שמונה מכות קשות. איך אפשר אפוא לומר שאילולא הצפרדע לא היה הקב"ה יכול להיפרע מהמצרים?! ובכלל, מה פירוש הדבר שבלא ברייה מסויימת אין הקב"ה יכול לעשות דבר-מה - "הייפלא מה' דבר"?!

סתם ברייה

מאמר זה של המדרש בא בהמשך לביאור תכליתם של ברואים שונים, שלכאורה הם מיותרים: "אפילו דברים שאתה רואה אותן כאילו הן מיותרין בעולם, כגון זבובים ופרעושים ויתושים - הן היו בכלל בריאתו של עולם". בהמשך לזה נאמר, שהקב"ה משתמש אפילו ביצורים מזיקים יותר, כמו נחש, עקרב וצרעה, לביצוע שליחותו.

ייחודה של הצפרדע, שבמבט ראשון לא רואים בה שום תועלת. היא בעל-חיים שלא נראה איזו תועלת הוא מביא, ומצד שני גם אין לה תכונות של מזיק. הצפרדע היא אפוא ברייה סתמית, שאין בה דבר שיכול להעיד על האומן שעשאה. וכאן בא החידוש - שדווקא על-ידי ברייה סתמית נפרע הקב"ה ממצרים.

הכפירה המצרית

בכפירה של אומות-העולם יש כמה דרגות. יש מי שכופרים באחדות האלוקית, החובקת את כל הבריאה, ומייחסים את השפע והברכה שלהם לאלילים שונים. ועם זאת, הם מודים בקיומו של הקב"ה, ואף מכנים אותו "אלוקי האלוקים". לכן גם המרידה שלהם בקב"ה אינה מוחלטת, כמו בלעם שהודה: "לא אוכל לעבור את פי ה'".

לעומת זאת, פרעה התייצב נגד הקב"ה והתריס: "מי ה' אשר אשמע בקולו!". יתרה מזו: הוא אף טען: "לי יאורי ואני עשיתיני" - אני, כביכול, עשיתי את עצמי. פרעה מסמל את הכפירה בשליטתו של הקב"ה על העולם, והוא מרגיש ריבון על הבריאה לא רק לאחר שנבראה, אלא הרגשתו היא, כאילו הוא עצמו ברא את עצמו.

נפרע מהמצרים

הקב"ה ניפץ את התפיסה הזאת דווקא על-ידי הצפרדע. כאשר יצור סתמי זה הלך בשליחותו של הקב"ה ונכנס לכל חור ופינה - "ועלו ובאו בביתך...ובתנוריך ובמשארותיך" - בכך הוכיח לפרעה כי הבריאה כולה נתונה למרותו הבלעדית.

מכת צפרדע הכתה בדיוק בנקודה הרגישה של קליפת מצרים. היא הוכיחה כי הבריאה כולה משועבדת לחלוטין לקב"ה ועושה את רצונו, ובכך נפרע הקב"ה מהתפיסה המצרית, כאילו "לי יאורי ואני עשיתיני".

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך כא, עמ' 38)   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)