חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:03 זריחה: 6:41 ו' בשבט התשפ"א, 19/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המסע כבר החל
מאמרים נוספים בפרשה
צריך לזעוק ולהאמין
השכל דורש להבין
המסע כבר החל
ארבע לשונות של גאולה
התמורה לסבל הגלות
להפוך את ה'מים' ל'דם'
שליחות אלוקית בלי תוספות
הכול בשביל ישראל
ויכוח המקלות והתנינים במצרים
לשבור את העקשנות
להשיג את הניצחון השלם
שעה של ערבוב המחיצות
הניסים שבתוך הטבע
שרידי החטא והעונש
"יציאת מצרים" בכל רובדי הנפש
כוחו של יצור סתמי
ללמוד תורה ב"שבעים לשון"
רק הקב"ה יכול
רק משה היה יכול לתרגם

והוצאתי .. והצלתי .. וגאלתי .. ולקחתי (שמות ו,ו)

בתחילת פרשתנו מחזק הקב"ה את הבטחתו על הגאולה ממצרים ושולח את משה רבנו למסור לבני-ישראל כי הגאולה קרובה לבוא: "והוצאתי אתכם מתחת סבלות מצרים, והצלתי אתכם מעבודתם, וגאלתי אתכם בזרוע נטויה... ולקחתי אתכם לי לעם".

אומרים חז"ל, שכאן נמנו ארבעה לשונות של גאולה: 'והוצאתי', 'והצלתי', 'וגאלתי', 'ולקחתי'. ארבעת לשונות הגאולה הללו רומזים לארבע גאולות של בני-ישראל, מארבע הגלויות שבהן הם עתידים להשתעבד. בהמשך אומר הקב"ה לשון חמישי של גאולה: "והבאתי אתכם אל הארץ". לשון זה מכוון כנגד הגאולה העתידה לבוא בימות המשיח, הגאולה האמיתית והשלמה.

הגאולה החלה

העובדה שגם הלשון החמישי של הגאולה נאמר בזמן גאולת מצרים מלמדת, שאז גם החל המסע אל הגאולה העתידה. כך התבטא גם כ"ק אדמו"ר הריי"ץ (רבי יוסף-יצחק) מליובאוויטש: "מאז יציאת מצרים אנחנו 'נוסעים' אל הגאולה העתידה לבוא".

משמעות הדבר היא, שהגאולה העתידה איננה רק בבחינת הבטחה עתידית, אלא היא כבר התחילה, וכל האירועים שפקדו את עם-ישראל במשך הדורות, הם חלק מהמסע הארוך והמפותל אל הגאולה. דבר זה נותן תוקף ועוצמה גדולים פי כמה וכמה לאמונת הגאולה, שכן אין זו אמונה בלבד, אלא דבר שכבר התחיל להיווצר בתוך מציאות העולם.

הבטחה טובה

אולם כאן אפשר לשאול: כל עוד מדובר במעשי האדם, יש משמעות לעובדה שמעשה מסויים כבר התחיל להיעשות; אבל כאשר מדובר בקב"ה, הרי אין שום דבר שיכול להגבילו, וגם אם המסע אל הגאולה כבר התחיל, בכוחו לעצור את הגאולה. איזו חשיבות יש אפוא בכך שעניין הגאולה כבר התחיל בשעת גאולת מצרים?

לאמיתו של דבר אין זו קושיה, שכן ידוע שהקב"ה יכול להתחרט ולחזור בו רק על גזרות רעות, ואילו על גזרות טובות נאמר הפסוק "ההוא אמר ולא יעשה?! ודיבר ולא יקימנה?!". לכן כאשר הבטיח הקב"ה בשעת גאולת מצרים "והבאתי אתכם", הבטחה המכוונת לגאולה העתידה, הרי הוא 'מוכרח', כביכול, לקיים את הבטחתו.

קל להתגבר

כשיודעים אפוא שהגאולה השלמה, על כל גדולתה ושיאיה, כבר קיימת עכשיו ולא נותר לה אלא להתגלות - קל הרבה יותר להתגבר על כל הקשיים, ועל ההעלמות וההסתרים שבזמן הגלות בכלל, ובמיוחד בדורות האחרונים.

כשזוכרים שהמציאות האמיתית היא, שהגאולה כבר קיימת ומתהווה בפועל - אפשר להתעלם מכל הקשיים שבעולם ולא להתרשם מהם כלל, אלא לצעוד מתוך תוקף אמיתי, תוקף של קדושה, לקראת הגאולה, ואז גם נראה בעיני הבשר שלנו את הגאולה האמיתית והשלמה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך א, עמ' 125)   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)