חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:38 זריחה: 5:38 כ' באייר התשע"ט, 25/5/19
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כוחה העצום של התשובה

חטאים שבית-דין של מטה נצטווה להעניש עליהם, אין התשובה מונעת את העונש המושת על החוטא. יוצא מן הכלל הוא עוון 'עיר הנידחת' שבה מועילה התשובה, וזה כוחו של ציבור.
מאמרים נוספים בפרשה
חודש התיקון וההשלמה
כוחה העצום של התשובה
הרע קיים בשביל הטוב
נותנים לך היום ברכה
בפתח חודש אלול ניתנים כוחות
קדושת המקדש
ביטול מוחלט של האלילות
המקום אשר יבחר ה'
משמעות אכילת בשר
מי יכול לאכול בשר?
לנקות את הדם מהנפש
"כמו שעשה הקב"ה"
סימני כשרות בחיי יום-יום
לשמוט את החובות
צדקה תמורת צדקה
לפתוח את הלב
כשמעניקים, מעניק גם הקב"ה
יהודים תובעים שהקב"ה עצמו ינחמם
היתרון של מעשה האדם
המקום הנבחר

חודש התשובה והרחמים

את פרשת 'ראה' קוראים תמיד בשבת מברכים חודש אלול או בראש-חודש אלול, שהוא חודש התשובה והרחמים.1 אנו מוצאים גם בפרשה זו את כוחה הגדול של התשובה.

יש כלל ידוע2, שתשובה מועילה רק בעבור בית-דין של מעלה, אולם לצורך בית-דין של מטה אין התשובה מועילה. הדיין בבית-דין של מטה שופט את האדם על-פי מעשיו - "אין לדיין אלא מה שעיניו רואות"3 - ואין הוא יכול לדעת מה מתרחש בליבו. אולם בפרשתנו אנו מוצאים יוצא מן הכלל, והוא בסוגיית 'עיר הנידחת'.

עיר הנידחת

כידוע, החמירה התורה ביותר בעוון עבודה זרה. זו אחת העבירות שעליהן נאמר "ייהרג ואל יעבור".4 התורה אף גזרה עונש מוות על מי שעובד עבודה זרה (בתנאים מסויימים). פרשתנו מוסיפה5, שאם עיר שלמה הודחה ועבדה עבודה זרה, ולא הועילה התראה וכו' - כי-אז יש לה מעמד של 'עיר הנידחת' ויש למחות אותה כליל מעל פני האדמה.

פוסק הרמב"ם6 הלכה למעשה: "אם חזרו ועשו תשובה - מוטב". יש כאן חידוש גדול מאוד. בכל עבירה אחרת, שבית-דין של מטה נצטווה להעניש עליה, אין התשובה יכולה למנוע את העונש; ואולם ב'עיר הנידחת' מועילה התשובה לבל תימחה העיר.

ציבור שחטא

יש לומר, שההסבר על כך נעוץ במציאות המיוחדת שנוצרת ב'עיר הנידחת'. כשעיר שלימה הודחה לעבוד עבודה זרה, נוצרה מציאות חדשה - ציבור שלם שעובד אלילים. שוב אין מדובר ביחידים שחטאו, אלא בציבור שלם, ועליו חל העונש של 'עיר הנידחת'. אולם כאשר תושבי העיר חזרו בתשובה - התבטלה המציאות החדשה של ציבור שחטא, והם חזרו למעמד של יחידים, וממילא אין סיבה להחיל עליהם את הדין של 'עיר הנידחת'.

רואים אנו כאן את כוחה הגדול של התשובה, שיכולה להציל אפילו ממצב כה איום כמו של 'עיר הנידחת'. עם זאת אנו למדים מסוגיה זו - אמנם בכיוון השלילי - על כוחה העצום של האחדות. כאשר האחדות מופנית לכיוון החיובי, היא בונה עולמות, וכאשר היא מופנית לכיוון השלילי - היא גורמת חורבן כמו של 'עיר הנידחת'.

נשמה אחת

כוחה של האחדות נובע מכך, שעם-ישראל, במהותו האמיתית, הוא מהות אחת7; כמו נשמה אחת גדולה שהתפצלה והתלבשה במיליוני גופים. כשיהודים מתאחדים ביניהם, הם חושפים ומגלים בכך את האחדות האמיתית והפנימית שביניהם, והדבר מקנה להם כוח עצום.

אלא שהקב"ה העניק ליהודי כוח לבחירה חופשית בלתי-מוגבלת, והיהודי עלול לנצל אפילו את סגולתה של האחדות כנגד הקב"ה. אך על-ידי התשובה מתגלה האחדות האמיתית של בני-ישראל, האחדות הקשורה ומאוחדת עם הקב"ה, ולכן אפילו המעמד של 'עיר הנידחת' מתבטל על-ידה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך ט, עמ' 106)

----------

1) ראה טור אורח-חיים סימן תקפא ונושאי-כלים. ובכמה מקומות בספרי מוסר וחסידות.

2) מכות יג, ריש עמוד ב.

3) ראה נודע ביהודה אורח חיים מהדורא קמא סימן לה.

4) סנהדרין עד,א.

5) דברים יג,טז-יז.

6) הלכות עבודה-זרה פרק ד הלכה ו.

7) תניא פרק לב.   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)