חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:03 זריחה: 6:41 ו' בשבט התשפ"א, 19/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הניסים שבתוך הטבע

ייחודה של מכת שחין היה החיבור בין הטבעי לעל-טבעי. מצד אחד נטל משה רבנו פיח כבשן, שכאשר הוא חם ולוהט, יש בכוחו לגרום אבעבועות, אבל הפיח הזה כבר לא היה חם.
מאמרים נוספים בפרשה
צריך לזעוק ולהאמין
השכל דורש להבין
המסע כבר החל
ארבע לשונות של גאולה
התמורה לסבל הגלות
להפוך את ה'מים' ל'דם'
שליחות אלוקית בלי תוספות
הכול בשביל ישראל
ויכוח המקלות והתנינים במצרים
לשבור את העקשנות
להשיג את הניצחון השלם
שעה של ערבוב המחיצות
הניסים שבתוך הטבע
שרידי החטא והעונש
"יציאת מצרים" בכל רובדי הנפש
כוחו של יצור סתמי
ללמוד תורה ב"שבעים לשון"
רק הקב"ה יכול
רק משה היה יכול לתרגם

ולא יכלו החרטומים לעמוד לפני משה מפני השחין (שמות ט,יא)

המכה השישית שהביא הקב"ה על המצרים הייתה מכת שחין. מספרת התורה1: "ולא יכלו החרטומים לעמוד לפני משה מפני השחין, כי היה השחין בחרטומים ובכל מצרים". בפשטות הסיבה לכך היא, שהואיל והיו נגועים בשחין, התביישו2 לבוא ולעמוד לפני משה רבנו.

אולם קשה לקבל שזה הטעם היחיד, שכן גם במכות אחרות, כמו צפרדע וכינים, הוכו החרטומים עצמם, ובכל-זאת לא מצאנו ש"לא יכלו לעמוד לפני משה". עלינו לומר, שחוסר היכולת שלהם לעמוד לפני משה במכת השחין נבע מסיבה רוחנית עמוקה יותר, בשל העובדה שהמכה הזאת סתרה לגמרי את כל תפיסתם.

גילוי הכוח האלוקי

בהבאת המכות על מצרים רצה הקב"ה לא רק להעניש את המצרים, אלא גם ובעיקר להודיע להם "כי אני ה'".3 דבר זה נעשה בשלבים: במכות הראשונות עדיין ניתנה לחרטומים האפשרות לחקות את המכות. אחר-כך באה מכת כינים, שאותה החרטומים כבר לא יכלו לחולל, ואז נאלצו להודות: "אצבע אלוקים היא".4

עם זאת, במכות הללו, כדי שתבוא המכה נדרשה פעולה מצד האדם (משה או אהרן). החרטומים אמנם הודו שזה נס, אך היו עלולים לטעון שזה מעין כישוף, שהרי ככלות הכול, בן-אדם חולל את המכה. ואז העלה הקב"ה את רמת הניסים של המכות, והביא ערוב ודבר, מבלי לשתף בהן שום פעולה מצד משה ואהרן. כאן כבר לא היה שום פתחון-פה לחרטומים, והם הודו בפה מלא שזה בא מה'.

שני הפכים

והנה הגיעה מכת השחין, ובה הראה הקב"ה שני הפכים בעת ובעונה אחת - טבע ולמעלה מן הטבע כאחד. במכה זו ציווה הקב"ה על משה רבנו לעשות פעולות טבעיות, שיניחו מקום לטעות, כאילו המכה באה על-פי דרך הטבע: לזרוק פיח כבשן כדי שיתפזר בכל מצרים ויגרום אבעבועות. ועם זאת ראו במוחש בכל פעולה 'טבעית' שיש בה ניסים על-טבעיים לחלוטין.

וכך אומר המדרש5: "נס גדול נעשה בשחין", שכן אפילו חץ אינו מהלך מאה אמה, ואילו פיח הכבשן התפזר על-פני כל מצרים. וממשיך המדרש: "ועוד נס גדול היה בשחין... ועוד נס אחר", והמדרש מונה ומפרט את הניסים שנעשו במכה זו.

החרטומים התבלבלו

זה היה ייחודה של מכת שחין - החיבור בין הטבעי לעל-טבעי. מצד אחד נטל משה רבנו פיח כבשן, שכאשר הוא חם ולוהט, יש בכוחו לגרום אבעבועות, אבל הפיח הזה כבר לא היה חם. הוא זרקו השמימה, כאילו בכך הוא מפזרו בדרך הטבע, אבל הוא התפזר בכל מצרים למעלה מדרך הטבע לגמרי. ועוד כהנה וכהנה ניסים על-טבעיים.

בכך הוכיח הקב"ה, שגם בפעולות טבעיות לגמרי מצוי כוחו העל-טבעי. דבר זה היה למעלה מיכולת קליטתם של חרטומי מצרים, ולכן "לא יכלו החרטומים לעמוד לפני משה".

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך לו, עמ' 26)

----------

1) שמות ט,יא.

2) רמב"ן על התורה.

3) שמות ז,ה. ועוד.

4) שם ח,טו.

5) תנחומא וארא, יד. שמות רבה פרשה יא,ה.   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)