חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:00 זריחה: 6:42 י' בשבט התשע"ט, 16/1/19
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לקדושה אין גבולות

הציווי "קדושים תהיו" יש בו גם מובן של הבטחה - אתם תהיו קדושים בפועל, הודות לכך - "כי קדוש אני", שכן קדושתו של העם היהודי נגזרת מקדושתו של הקב"ה.
מאמרים נוספים בפרשה
לא לנטוש את העולם
אל תחשוב על עצמך
מה יהודי צריך לרצות
לדבוק בקב"ה ולהישאר בעולם הזה
לא לברוח מן העולם
להיכנס כדי לצאת
לקדושה אין גבולות
לראות את התכלית
לכסות את הדם
משמרת למצוות
רעיון אחד בשלושה ציוויים
להקל על השבים
להסתכן ולהציל נפשות
אהבת-ישראל כעסק וכמלאכה
שלושה רבדים באהבת-ישראל
אהבת-ישראל - הכלל הגדול
מקורות היניקה של האילן ופירותיו
כשמחוברים, לא מתבטלים
לתת פרנסה לקב"ה
יראת-שמים שלמה
התקדשות עצמית

ואל יבא בכל עת אל הקודש (ויקרא טז,ב)

הפרשיות אחרי-מות וקדושים מחוברות ברוב השנים. ניתן גם להבחין בנקודה משותפת בתוכנן - עניין הקדושה:

פרשת אחרי מתחילה בציווי לאהרון הכוהן שלא לבוא "בכל עת אל הקודש"1, אלא רק ביום הכיפורים. כלומר, הפרשה עוסקת בדבר הקדוש ביותר - עבודה בקודש-הקודשים (המקום הקדוש ביותר), ביום הקדוש ביותר (יום הכיפורים), ועל-ידי היהודי הקדוש ביותר (הכוהן הגדול). גם פרשת קדושים מתחילה בציווי על קדושה - "קדושים תהיו כי קדוש אני".2

ציווי והבטחה

הקדושה הנדרשת כאן מהאדם היא קדושה עליונה ביותר, שכן התורה מנמקת זאת ב"כי קדוש אני", ומכאן שעל האדם להגיע לקדושה הקרובה לקדושתו של הקב"ה. נשאלת השאלה: איך ייתכן להגיע לדרגת הקדושה העליונה של הקב"ה?

משיבה על כך התורה: "קדושים תהיו". זה ציווי שיש בו גם מובן של הבטחה - אתם אכן תהיו בפועל קדושים, ואתם יכולים להגיע לכך - "כי קדוש אני", שכן קדושתכם נגזרת מקדושתי שלי. הואיל וכל יהודי הוא "חלק א-לוה ממעל ממש"3, יש בו מקדושתו האין-סופית של הקב"ה. לכן הוא יכול וגם צריך להתעלות לקדושה העליונה ביותר.

המוות אינו התכלית

הכוח להגיע לקדושה הזאת מרומז בשמה של הפרשה הראשונה - אחרי-מות. נדב ואביהו הגיעו לקרבה אלוקית4 גבוהה ביותר, שהביאה אותם לידי 'כלות הנפש' - "בקרבתם לפני ה' וימותו".5

באה התורה ואומרת, שמדרגה זו אינה התכלית, אלא יש עבודה גבוהה עוד יותר - "אחרי מות שני בני אהרון", התעלות לקדושה עליונה עוד יותר מקדושתם של שני בני אהרון.

זאת, כמאמר חז"ל6 על הפסוק "קדושים תהיו" - "קדושתי למעלה מקדושתכם". כלומר, ככל שיתעלה האדם ויגיע לקדושה עליונה ביותר, עדיין הקדושה האין-סופית של הקב"ה היא "למעלה מקדושתכם".

הוראה לכול

מכאן הוראה לבעלי מדרגה גבוהה בעבודת ה' - אסור להם להסתפק בדרגה הרוחנית שאליה הגיעו, אלא הם נדרשים להתעלות עוד ועוד, לקדושה עליונה עוד יותר.

מצד שני, יש כאן הוראה למי שנמצאים בדרגה תחתונה, הרחוקה מאוד מפסגות הקדושה שעליהן מדברת התורה. אל להם ליפול ברוחם. עליהם לדעת שהקב"ה נותן כוח לכל יהודי להתרומם ולהתעלות ולהגיע עד לדרגות הגבוהות ביותר. העבודה של "קדושים תהיו" שייכת לכל יהודי, וכאשר יהודי עושה את התלוי בו כדי להתקדש ולהתעלות - מסייע הקב"ה בידו שאכן יצליח להגיע לקדושה זו.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך יב, עמ' 91)

----------

1) ויקרא טז,ב.

2) שם יט,ב.

3) תניא תחילת פרק ב.

4) אור החיים על הפסוק. ועוד.

5) ויקרא טז,א.

6) ויקרא רבה פרשה כד,ט.   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)