חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 י"א בסיון התשע"ח, 25/5/18
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בית-המקדש עומד שלם ומוכן
מאמרים נוספים בפרשה
מציאות שלמה
שמחת התורה והסליחה
לעבוד בידיים ולשמור על ראש שקט
השבת ומלאכת המשכן
הפרנסה היא רק מכשיר
בלי מעורבות אישית
השראת השכינה בלי קיצורי-דרך
האש למען האפר
לומדי תורה ותפקידם
כשמשה מצווה - אין הפרעות
עד הפרט האחרון
אומנות מיוחדת של הנשים
בלי הבדלי מעמדות
המשכן - כפרה על העגל
כוחו של מעשה גשמי
לא לזלזל בכוחו של אדם
משה מאחד את העם
בית-המקדש עומד שלם ומוכן
הקב"ה שוכן דווקא למטה
שלמות מקבלים ממשה רבנו
לפעמים מדלגים על הסדר
יהודי מרגיש שהכול לה'
שלושה שלבים בהתעלות
אחרי ההעלם באה ההתגלות
כשיורד החושך, יוצאים למסע

אלה פקודי המשכן משכן העדות (שמות לח,כא)

פרשתנו נפתחת במילים "אלה פקודי המשכן משכן העדות". נשאלת השאלה: מדוע נכתבה המילה "משכן" פעמיים ולא נאמר "אלה פקודי משכן העדות"? מפרש זאת רש"י: "שני פעמים - רמז למקדש שנתמשכן בשני חורבנין, על עוונותיהם של ישראל". כלומר, כפל המילה 'משכן' רומז לשני בתי-המקדש, שנחרבו בגלל עוונותינו.

לפי פירוש זה, המילה משכן נגזרת מהמונח 'משכון'. כשאדם לווה כסף מזולתו, הוא מפקיד בידיו משכון, עד שישיב את ההלוואה. כך גם כאן: בגלל עוונותינו נטל מאיתנו הקב"ה את בית-המקדש הראשון כמשכון, ולאחר שנתכפרו העוונות, השיבו לנו בדמות בית-המקדש השני. וכאשר חטאנו שוב, לקח כמשכון גם את הבית השני, עד הגאולה השלמה.

חסרו דברים

אך יש להבין: כאשר נוטלים משכון, משיבים בבוא העת אותו חפץ שנלקח למשכון, ואילו כאן, הקב"ה נטל מאיתנו את בית-המקדש הראשון, ולא השיב לנו אותו ממש, שכן בבית-המקדש השני חסרו חמישה דברים חשובים!

ובכלל, למה בחרו חז"ל לפרש את הכפילות "משכן משכן" במשמעות משכון, ולא פירשו זאת ממשמעות שכינה - "ושכנתי בתוכם" - שהקב"ה שכן בשני בתי-המקדש, הראשון והשני?

אהבת ה' לעמו

אלא דווקא הפירוש של 'משכן' במובן של 'משכון' מלמד על אהבתו של הקב"ה לעם-ישראל. כאשר רואים בחורבן בית-המקדש עניין של נטילת משכון, משמעות הדבר היא, שבית-המקדש לא אבד חלילה, אלא הוא נמצא בשלמותו, כשם שמשכון נמצא בשלמותו. הקב"ה רק נטלו מאיתנו, אבל בית-המקדש עומד שלם ומוכן כדי לחזור אלינו.

ההבדלים שהיו בין בית-המקדש הראשון לשני אינם משנים את עצם המהות - שזה בית שבו שוכן הקב"ה באופן של קבע, כאשר בית-המקדש של מטה מכוון כנגד בית-המקדש של מעלה. נקודה זו משותפת לבית-המקדש הראשון והשני וכן לבית-המקדש השלישי, שייבנה במהרה בימינו, ולכן חורבן בית-המקדש אינו אלא בבחינת 'משכון'.

האריך אף

אהבתו הגדולה של הקב"ה לעם-ישראל נרמזת גם בהמשך דברי רש"י "על עוונותיהן של ישראל". הלוא בני-ישראל חטאו בעגל, ואף-על-פי-כן נתן להם הקב"ה את המשכן. גם כשבני-ישראל חטאו לאחר הקמת בית-המקדש לא מיהר הקב"ה להחריבו, אלא המתין שנים רבות והאריך אפו, בתקווה שבני-ישראל ישובו בתשובה ויישאר המקדש בבניינו.

ומזה יש ללמוד הוראה בהתנהגות האדם עם זולתו - אף-על-פי שהזולת אינו מתנהג כראוי, אין להימנע מלסייע לו בענייני תורה ומצוות, בעשיית ה'משכן' הפרטי בתוך נפשו. להפך, דווקא בגלל מצבו זה צריך לשאוף להעלותו על דרך הישר, ואז יתקיים בשניהם הפסוק "מאיר עיני שניהם ה'", וזו ההכנה לבניין בית-המקדש השלישי על-ידי משיח-צדקנו.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך יא, עמ' 175)   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)