חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 י"א בסיון התשע"ח, 25/5/18
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שלושה שלבים בהתעלות

בתחילה בא הציווי מלמעלה. בשלב השני באה עבודת עם-ישראל, שבנה את המשכן בפועל. ואז נוצר הקשר עם הקב"ה, כאשר הקב"ה שכן ונתגלה במשכן
מאמרים נוספים בפרשה
מציאות שלמה
שמחת התורה והסליחה
לעבוד בידיים ולשמור על ראש שקט
השבת ומלאכת המשכן
הפרנסה היא רק מכשיר
בלי מעורבות אישית
השראת השכינה בלי קיצורי-דרך
האש למען האפר
לומדי תורה ותפקידם
כשמשה מצווה - אין הפרעות
עד הפרט האחרון
אומנות מיוחדת של הנשים
בלי הבדלי מעמדות
המשכן - כפרה על העגל
כוחו של מעשה גשמי
לא לזלזל בכוחו של אדם
משה מאחד את העם
בית-המקדש עומד שלם ומוכן
הקב"ה שוכן דווקא למטה
שלמות מקבלים ממשה רבנו
לפעמים מדלגים על הסדר
יהודי מרגיש שהכול לה'
שלושה שלבים בהתעלות
אחרי ההעלם באה ההתגלות
כשיורד החושך, יוצאים למסע

וכבוד ה' מלא את המשכן (שמות מ,לה)

המשכן שבנו בני-ישראל במדבר היה הכלי להשראת השכינה בתוך עם-ישראל, וכפי שנאמר1: "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם". השבוע, בפרשת פקודי, אנו קוראים על שלב הסיום של המלאכה - "ויכס הענן את אוהל-מועד... וכבוד ה' מלא את המשכן".2

פרשת פקודי היא האחרונה בסדרת הפרשיות העוסקות בבניית המשכן וכליו. בפרשיות תרומה ותצווה ניתנו הציוויים על המלאכות השונות. בפרשת ויקהל מסופר על הביצוע בפועל של בניית המשכן ויצירת כליו, ובפרשת פקודי מסופר על הקמת המשכן בפועל, עד לעיקר - השראת השכינה שבאה על-ידו.

התעוררות מלמעלה

סדר האירועים הזה גם משקף את המבנה שבאמצעותו יכול להיווצר הקשר בין האדם לקב"ה: בתחילה בא הציווי מלמעלה - ציווי שבא ביוזמתו של הקב"ה, שמעורר את עם-ישראל ונותן את הכוח ואת הדרך להתקשרות איתו. בשלב השני באה עבודת עם-ישראל, שבונה את המשכן בפועל. ואז נוצר הקשר עם הקב"ה, כאשר הקב"ה שוכן ומתגלה בתוך המשכן שיצר עם-ישראל.

אמנם גם עצם עשיית המשכן, שהיא יצירת הכלי להשראת השכינה, מרעיפה את הקדושה העליונה למטה ומקשרת את עם-ישראל עם הקב"ה, אבל לגבי השראת הקדושה שנוצרת כאשר הקב"ה עצמו שוכן ומתלבש במשכן, הרי היא כאין וכאפס.

התעוררות מלמטה

כשם שסדר זה היה בהקמת המשכן, כך קיימת אותה מתכונת בהתקשרות שבין כל יהודי לקב"ה בחיי היום-יום. תחילת הכול היא ההתעוררות מלמעלה, שאינה התעוררות בלבד אלא גם מתן כוח להתעלות. השלב השני הוא התעוררות מלמטה, שהאדם מתעורר בכוחות עצמו, מקדש את עצמו ומתרומם מחומריותו.

אולם בכך לא די בשביל שתיווצר התקשרות אמיתית בין האדם לבין הקב"ה. שלמות ההתקשרות היא כאשר לאחר ההתעוררות מלמטה באה התעוררות נוספת מלמעלה3 - כאשר הקב"ה מרומם את האדם ומקדש אותו בכוחותיו האין-סופיים. אז נוצר הקשר האמיתי בין האדם לבין הבורא.

ושוב התעוררות מלמעלה

אמנם גם ההתקדשות של האדם מצד עצמו יש בה מידה מסויימת של הזדככות והתעלות, אך היא נחשבת כאין וכאפס לעומת ההתעלות שזוכה לה האדם כאשר הקב"ה מרומם ומקדש אותו בכוחותיו-הוא. ולכן העיקר הוא דווקא השלב השלישי הזה, שבא כהתעוררות מלמעלה, לאחר ההתעוררות שבאה מלמטה.

החיבור הזה - בין הדברים הבאים מלמעלה עם הדברים הבאים מלמטה - הוא שמזכך את העולם הזה הגשמי ועושה אותו כלי לגילוי אור ה'. כך גם העבודה שלנו במשך זמן הגלות, היא המכינה את העולם לגילוי הגדול שיבוא מלמעלה בעת הגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך ג, עמ' 933)

----------

1) שמות כה,ח.

2) שם מ,לד-לה.

3) לקוטי תורה שיר-השירים כד,א.   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)