חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:54 זריחה: 5:55 ט' בחשון התשפ"א, 27/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יעקב ועשיו
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1457 - כל המדורים ברצף
הבאר מזמינה אותנו לשאוב
יש חדש
הוויתור של רחל
יעקב ועשיו
הכול בעתו
עדיין בהתחלה
סימן משמים
למי מראים אוצר
"בי"ט כסלו נפרץ הסכר"
שימוש זר בספרי קודש

בלי מלאכים

"וישלח יעקב מלאכים לפניו אל עשיו אחיו" (בראשית לב,ד). כשהגיע יעקב לגבול ארץ ישראל שלח את המלאכים מעל פניו, כי אין לו עוד צורך בהם, והקב"ה יעזור לו בלי מלאכים...

(רבי מנחם-מענדל מקוצק)

מלאכים לשמירה

לצורך המשלוח רב-הערך שהתכונן יעקב לשלוח לעשיו אחיו היה זקוק באמת למלאכים, כי לוּ היה שולח כל זאת על-ידי שליחים רגילים, מי יודע מה היה נשאר מזה עד שיגיע אל היעד.

(דעת חכמים)

בירור דרך הבירור

לאחר שיעקב השלים את עבודת ה'בירורים' שלו בבית לבן, ביקש לברר את עשיו. קודם שהחל במשימה זו שלח מלאכים אל עשיו, לדעת אם הבירור יהיה קל יחסית או יהיה מתוך קשיים ומלחמה.

(לקוטי שיחות)

לא לסכן

על "וישלח יעקב מלאכים" רש"י מפרש: "מלאכים ממש". יעקב לא ידע את כוונותיו של עשיו כלפיו, וחשש שעשיו מבקש להורגו. לכן לא היה יכול לשלוח אליו שלוחים בשר ודם ולהעמיד אותם בסכנה. לכן שלח אליו מלאכים ולא בני-אדם.

(הרבי מליובאוויטש)

תפילה, דורון ומלחמה

יעקב אבינו הלך לברר את הדברים הגשמיים של עולם העשייה בשלוש דרכים: תפילה, דורון ומלחמה. לא יכולה להיות תפילה בלי דורון ומלחמה, ולא יכולה להיות מלחמה בלי דורון ותפילה.

(ספר השיחות תש"ב)

עם לבן גרתי

"עם לבן גרתי" (בראשית לב,ה). "גרתי" – לא נעשיתי שר וחשוב אלא גר... דבר אחר: "גרתי" בגימטרייה תרי"ג, כלומר עם לבן הרשע גרתי ותרי"ג מצוות שמרתי.

(רש"י)

קבע וארעי

'לבן' רומז לענייניו הגשמיים של האדם, "שור וחמור, צאן ועבד ושפחה". אמר יעקב: "עם לבן גרתי" – הדברים האלה היו אצלי בבחינת 'גֵרות', כדבר זר, ואילו ביתו הקבוע היה ענייניו הרוחניים. לכן לא הפריעו ענייניו הגשמיים לרוחניות שלו.

(לקוטי שיחות)

סוד ההצלחה

מעשה אבות סימן לבנים – כשהאדם חש ומרגיש שימי שנותינו בעולם הזה הם בבחינת 'גֵרות' בלבד, בבחינת "גר אנוכי בארץ" (תהילים קיט), אזיי אין הגשמיות סותרת את הרוחניות.

(הרבי מליובאוויטש)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)