חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:05 זריחה: 6:41 ח' בשבט התשפ"א, 21/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הנימול שהיה למוהל של רוסיה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1397 - כל המדורים ברצף
אחרי מיטתו של איש התורה
יש חדש
אהבת ישראל דוחה בקשת גשמים
ברית בין הבתרים
לספור את הכוכבים
לא תופס מקום
השוחט המודרני
האבות הכינו
הנימול שהיה למוהל של רוסיה
דחיית ברית-מילה

מי שמתקשר אל המוהל ישעיה-משה שאפיט אינו יכול לנחש איפה הוא תופס אותו. "כעת אני בפילדלפייה", הוא אומר לנו. "אני נע בין ערים ומדינות לאורך השנה". שאפיט, המכונה 'המוהל של רוסיה', עשה כמעט ששת אלפים בריתות ברחבי רוסיה, אוקראינה, לטוויה, אסטוניה, ליטא, קזחסטאן, אוזבקיסטאן, קירגיסטאן, גרמניה, צרפת, מונקו, אמריקה ועוד.

המוהל, שמכניס אלפים אל חיק העם היהודי, עשה דרך ארוכה כדי להיכנס אליו. הוא נולד בעיר ניז'ני-נובגורוד שברוסיה לאב יהודי ולאם לא-יהודייה. את עובדת היותו יהודי גילה בעקבות הצקות מצד חבריו. "חבריי לכיתה גילו ברישומי בית-הספר שאבי יהודי, וזה פתח מסכת של התנכלויות. חזרתי הביתה חבול, והתחלתי לשאול את אבא מי אנחנו. כך נודע לי שאבא יהודי".

מיבגני למשה

כשהוא בן 26, אחרי שסיים לימודי רפואה, הגיע בהשגחה פרטית מופלאה לבית-כנסת שהוחזר לידי הקהילה. "הצעתי לסייע במלאכת השיפוץ", הוא מספר. "יום אחד העניקו לי סידור תפילה. ידעתי שאינני יהודי, אבל רציתי מאוד להיות יהודי. ראש הקהילה הסביר לי כי אצטרך לעבור דרך ארוכה".

הרופא הצעיר לא נרתע, והחל ללמוד יהדות בלהט. בעיצומם של הלימודים החליט לעלות לישראל ופתח בהליך גיור: "בכל ערב השתתפתי בשיעורי תורה שמסר המשפיע הרב חיים ניסלביץ' ולמדתי בישיבה לעולים חדשים מרוסיה". שנה לאחר-מכן השלים את הגיור ויבגני נהפך לישעיה-משה.

שתי הצעות

באותו זמן חזר לביקור בעיר הולדתו, ופגש את שליח חב"ד הרב שניאור-זלמן וולוביק. "נעשינו ידידים", הוא מספר. "יום אחד העלה השליח את סוגיית המחסור במוהלים. 'אתה רופא', אמר לי, 'למה לא תהיה מוהל?'. כשחזרתי לארץ התחלתי לחשוב על כך ברצינות. נפגשתי עם הרב ירון עמית, יו"ר 'ברית יוסף-יצחק', המשגר מוהלים לרחבי העולם. עברתי הכשרה בקליניקה פרטית ובסופה נעשיתי מוהל".

הוא החל לטוס ליעדים רבים, בפרט ברוסיה, ולערוך בריתות. "יום אחד פגש אותי הרב בערל לאזר, הרב הראשי לרוסיה, והציע לי להיות המוהל הרשמי של יהודי חבר-העמים", הוא אומר ומחייך: "נוסף על כך הציעו לי שידוך, צעירה חסידת חב"ד, שלמדה בבית-ספר יהודי במוסקווה. השבתי בחיוב על שתי ההצעות...".

שבעת אלפים קילומטר

כמעט אין יום שבו הוא לא עורך ברית. "לפעמים יש לי כמה בריתות ביום אחד", הוא מעיד. "כמה פעמים נסעתי כשבעת אלפים קילומטר בקו מוסקווה-חַברוֹבְסְק, כדי למול ילד יהודי".

כל ברית נרשמת בפנקסו האישי. מספרן מגיע ל-5735, נכון לתחילת השבוע. הוא משתף אותנו בסיפור טרי: "בהקפות השנה קיבל עליו יהודי כבן חמישים למול את עצמו. הוא היה יכול לעשות את הברית רק ביום שישי שעבר. סמוך לכניסת השבת סיימתי את הברית והלכתי להתפלל קבלת שבת. להפתעתי גם הוא בא להתפלל, למרות הכאבים. בסעודת ליל שבת סיפר על כך בגאווה. עוד שלושה יהודים קיבלו עליהם לקיים את המצווה".


שאפיט בעבודתו. המוהל המעופף


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)