חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:27 זריחה: 6:04 כ"א באב התש"פ, 11/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פרנסה
מן המעיין

קטנות אמונה

"וכי תאמרו מה נאכל בשנה השביעית, הן לא נזרע ולא נאסוף את תבואתנו" (ויקרא כה,כ). כל מי שיש לו פת בסלו ואומר: מה אוכל למחר? - אינו אלא מקטני-אמנה.

 (סוטה מח)

מאום לא בטוח

מי שאומר כך הוא מקטני-אמנה לא רק בגלל דאגתו ליום המחר, אלא גם משום שהוא סבור שפרנסתו להיום כבר מובטחת לו, שכן ודאי בעיניו שייהנה מהלחם שבסלו. טעות היא, כי אסור לאדם לבטוח בעצמו אפילו לרגע אחד, ואפילו יש לו כל טוב, כמו שנאמר "אל תתהלל ביום מחר כי לא תדע מה ילד יום" (משלי כז,א).

(תולדות אפרים)

ברכת ה' היא העיקר

גם ביגיעה הגדולה ביותר אי-אפשר להרוויח פרוטה אחת יותר ממה שקבע הקב"ה שכך וכך ירוויח פלוני. נכון שצריך לעשות את כל הנחוץ להצלחה, אך יש לזכור שעבודת האדם אינה אלא טפל, וברכת השם יתברך היא העיקר. בברכה זו זוכים כאשר מתנהגים כראוי וכיאה ליהודי - תפילה בציבור, שמירת שבת בהידור, כשרות בהשגחה גדולה וחינוך הבנים אצל מלמדים יראי-שמים.

(היום יום)

עבודת בעל-עסק

נוסף על ההוראות ההלכתיות שעל העוסק במסחר להיזהר בהן, נדרש מבעלי-העסקים לעסוק בעבודה הרוחנית המשיבה את הנפש, בשני ההיבטים: עבודה עם עצמו ועבודה עם זולתו. בעת עסקיו ממש, בכל שעה פנויה, ילמד משנה או פרק תניא, וכן בעת הדיבור עם חברו בענייני עסקיו, צריך לעוררו ללמוד או להשתתף בהתוועדות חסידית וכדומה.

(אגרות-קודש)

דמי תיווך

החסיד ר' אליהו אבעלר, מחסידיו של אדמו"ר המהר"ש מליובאוויטש, היה איש פשוט. פעם אחת, בהיכנסו ליחידות אל רבו, אמר לו הרבי: אליהו, אני מקנא בך. אתה נוסע ליריד ונפגש שם עם אנשים רבים. בשעת העסק אתה שח עם הזולת על איזה עניין יהודי, אומר לו איזו אמרה מ'עין יעקב', או שאתה מעוררו על לימוד נגלה וחסידות, ומזה נוצרת שמחה למעלה, ואת דמי התיווך הקב"ה משלם בבני, חיי ופרנסה.

(היום-יום)

הדאגה האמיתית

חסיד אחד התאונן לפני הרבי מקוצק, שדאגת הפרנסה מטרידה אותו מאוד. אמר לו הרבי, "תתפלל לה' שישלח לך את פרנסתך". השיב החסיד: "איני יודע איך להתפלל". נענה הרבי: "עכשיו יש לך סיבה אמיתית לדאגה, דאגה חמורה מדאגת הפרנסה".

כלי טהור

את הברכה לפרנסה נותן ה', האדם צריך רק לעשות 'כלי' לפרנסתו. עליו להשתדל בכל כוחו שהכלי יהיה טהור מכל סיג ופסולת של הונאה וכדומה. עליו לראות שכל מסחרו יהיה על-פי דיני התורה. או-אז הוא כלי לברכה העליונה בשתיים, לפרנסה ברווח, ושפרנסתו תלך למקום הראוי ותנוצל רק לדברים שיש בהם תועלת.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

אמונה וביטחון

עבודתו של בעל-עסק היא - לעורר בעצמו את האמונה והביטחון הגמורים בה' ברוך הוא, הזן ומפרנס לכל בשר, כי הוא יתברך ייתן לו את פרנסתו ברווח. ועוד יותר על האדם לדעת, שהוא צריך להיות בשמחה ובטוב-לבב באמת, כאילו פרנסתו מזומנת לפניו.

(אגרות-קודש)


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)