חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:43 זריחה: 5:51 י"ד באב התשפ"א, 23/7/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסע ארכאולוגי לימי המקדש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1381 - כל המדורים ברצף
יש מה לעשות בחופשת הקיץ
יש חדש
יעקב וישראל עכשיו ולעתיד
בלק
בדיקה עצמית
שלוש גלויות
זיכוי למעלה
מקללה לנבואת הגאולה
מסע ארכאולוגי לימי המקדש
מעבר דירה

לו אתם הארכאולוג הראשי של מנהרות הכותל וצוותי תקשורת בין-לאומיים יבקשו מכם תגובה לטענה שמעולם לא עמד בית-המקדש על הר הבית, מה הייתם משיבים? הד"ר אברהם סולומון, הממלא תפקיד זה, רגיל לשמוע את השאלה מצוותי תקשורת זרה, הניזונים מהתעמולה הערבית.

בתגובה הוא לוקח את צוות הצילום לסיור קצר אל המִמצאים המוכיחים את החיים היהודיים בימי המקדש, והשאלות נעלמות מיד. "מול המִמצאים קשה להתווכח", הוא אומר. הממצאים שנחשפים תורמים רבות להסברה הישראלית. "כשבא לכאן תושב חו"ל והוא נחשף לממצאים, בני אלפיים או שלושת-אלפים שנה, זה מראה לו את החיבור העוצמתי של עם ישראל לעברו – לארץ-ישראל ולירושלים בפרט".

נתונים למעקב

יותר מחמש-עשרה שנים עובד הד"ר סולומון (49), תושב יצהר, במנהרות הכותל. זה האזור הארכאולוגי הרגיש ביותר בישראל. עבודתם של סולומון וצוותו מתבצעת במעקב מתמיד, לא רק מבחינה מקצועית, אקדמית ומחקרית. "כל העבודה שלנו נעשית תחת זכוכית מגדלת של גורמי השלטון; הממשלה, המשטרה, השב"כ, ואף הוואקף והאו"ם", הוא מספר.

הוואקף, שכמובן אינו רָוֶוה נחת מהגילויים הארכאולוגיים, מנסה למנוע את החפירות בטענה שהן ...חותרות תחת יסודות מסגדי הר הבית. "אנחנו צריכים לעשות את עבודתנו כראוי", אומר הד"ר סולומון. "המעקב התמידי אינו משפיע על העבודה. לכל היותר עוכבו כמה פרוייקטים".

תגליות במנהרות

העבודות במנהרות הכותל חושפות חיים יהודיים תוססים מתקופת בית שני. "התגליות מתחת שרידי החורבן מדהימות. גילינו מִמצאים ארכאולוגיים כמו מקוואות, כלי אבן, ופריטים שמייחדים את החיים היהודיים בימים ההם", הוא אומר.

הוא מספר על תגליות מיוחדות: "לפני כמה שנים חשפנו מערך גדול של מקוואות לרגלי הר הבית. אלה מקוואות שנבנו בדרגה ההלכתית הגבוהה ביותר, ובהם הוקפד על כל ההלכות המפורטות במשנה. דבר חשוב נוסף שגילינו לא מכבר הוא מבנה ציבורי מפואר מימי בית שני, ובתוכו מכלול של כלי אבן, שבהם השתמשו באותה תקופה".

עידוד מהרבי מסדיגורה

התגליות במנהרות מרגשות את הד"ר סולומון בכל פעם מחדש: "כל ממצא שנחשף גורם לך להתרגש. באחרונה פתחנו חדר חדש, שגודלו יותר מעשרה מטרים, לביקורי קהל במנהרות. יש שם רצפה ושרידים מימי בית ראשון, וגם כלי חרס עתיקים".

עידוד רב שאב מהאדמו"ר מסדיגורה זצ"ל, שאליו היה מקורב: "האדמו"ר הקודם עודדני רבות להמשיך בעבודת הארכאולוגיה במנהרות, למרות כל הקשיים שמסביב".

לקראת כניסתנו לשלושת השבועות, שבהם נלמד את הלכות המקדש, אומר ד"ר סולומון: "הלקח העיקרי מהחורבן הוא שעלינו להרבות יותר באהבת חינם ואחדות ישראל, כדי שנתקן את הגורם לחורבן המקדש ונזכה לגאולה השלמה".


קשר עמוק לירושלים. הד"ר סולומון


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)