חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:43 זריחה: 5:51 י"ד באב התשפ"א, 23/7/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יש מה לעשות בחופשת הקיץ
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1381 - כל המדורים ברצף
יש מה לעשות בחופשת הקיץ
יש חדש
יעקב וישראל עכשיו ולעתיד
בלק
בדיקה עצמית
שלוש גלויות
זיכוי למעלה
מקללה לנבואת הגאולה
מסע ארכאולוגי לימי המקדש
מעבר דירה

קייטנה ערכית לילדים איננה בגדר מותרות ואינה עניין של נופש ופנאי בלבד, אלא יש בה צורך חינוכי הכרחי. זו גם הזדמנות להרחיב את מושגי היסוד בתחומי היהדות

עוד מעט מסתיימת שנת הלימודים, ויותר ממיליון וחצי תלמידים יֵצאו לחופשת הקיץ. רק קצתם ימצאו את מקומם במסגרת כלשהי בימי החופשה. רובם ישוטטו ברחובות באפס מעשה, או יכַלו את זמנם בשיטוטים אחרים, שסכנתם אינה פחותה.

כבר שנים נשמעת הזעקה על עצם הנוהג נטול ההיגיון הזה, להוציא מיליון וחצי תלמידים לרחובות למשך חודשיים. החופשה הזאת נולדה מהקושי לקיים לימודים בימים הלוהטים של הקיץ, או מהצורך בכוח עבודה רב בקציר. שני הטעמים האלה אינם תקפים בימינו. בתי-הספר ממוזגים ואין שום קושי לקיים לימודים גם בקיץ, וכמובן אין משתמשים עוד בילדים במשק החקלאי.

אכן יש צורך בחופשה שתשחרר קצת את התלמידים מלחץ הלימודים, וגם המורים זקוקים לחופשה ולימי היערכות לשנה החדשה, אבל דיי בחופשה קצרה, כמו כל העובדים במשק. אין שום הצדקה לקיום חופשה של חודשיים. ואם כבר יש חופשה, למה להוציא את התלמידים מחוץ לכל מסגרת ולא להפעילם בתוך בתי-הספר בפעילויות חינוכיות, באווירה אחרת?

צורך חיוני

כרגע החופשה היא עובדה מוגמרת. חוץ ממערכת החינוך החרדית, הפועלת גם בימי הקיץ, רוב המוסדות החינוכיים יינעלו עוד מעט, והמשימה החיונית עכשיו היא למצוא בכל-זאת דרך להעניק לילדים מסגרת חינוכית בימים האלה.

הפתרון המעשי ביותר הוא לשלוח את הילדים לקייטנות שמעניקות ערכים לצד חוויות ושעשועים. אין כיום עיר בארץ שאין בה כמה וכמה קייטנות כאלה, וצריך רק לבחור את זו המתאימה לכם. יש גם מסגרות של מועדוני נוער וחוגים ערכיים מגוּונים, המופעלים על-ידי ארגונים רבים, וכולם יעמדו על הברכה.

אתם, ההורים, צריכים לזכור שקייטנה ערכית לילדים איננה בגדר מותרות ואינה עניין של נופש ופנאי בלבד, אלא יש בה צורך חינוכי הכרחי, כדי שלא לאבד את מה שקיבלו הילדים במשך השנה בבית-הספר. הנזקים החינוכיים שעלולים להיגרם מהבטלה בחופשה הארוכה עלולים להיות הרסניים, והדרך למנוע אותם היא לשלב את הילדים במסגרת חינוכית כלשהי.

לתלמידי מערכת החינוך הממלכתית הקייטנות האלה הן הזדמנות יקרה מפז להרחיב את מושגי היסוד בתחומי היהדות. הערכים האלה מוענקים לילדים בדרך חווייתית, ובלי הלחץ הקיים בבית-הספר. הילדים לומדים להכיר את סידור התפילה, טועמים מאוצרותיה של התורה, מעשירים את ידיעותיהם על המצוות, וסופגים הוויי יהודי עשיר ותוסס. לרבים מהם זה המפגש הראשון עם יהדות אמיתית, והוא מותיר בליבם פינה חמה ליהדות. זו אולי הברכה שאפשר להפיק מהחופשה הממושכת.

מקור של נחת

הקייטנות האלה עולות כסף, ובמציאות הכלכלית הנוכחית יהיו משפחות רבות שיתקשו לשלם בעבורן, אך על ההורים לזכור כי השוטטות באפס מעשה יקרה הרבה יותר. הטיפול בילדים שעלולים להיפגע מסכנות החופשה הממושכת יעלה הרבה יותר כסף, ויהיה כרוך בהרבה עגמת-נפש. מוטב להוציא את הכסף על דברים טובים ומשמחים ולמנוע את הנזקים מראש.

חובה על ההורים לשלוח את ילדיהם לקייטנות ערכיות, ולשדל את השכנים והמכרים שאף הם ישלחו את ילדיהם לשם. במציאות ימינו זו הצלת נפשות בלי מליצות, וזו הדרך היחידה להפוך את חופשת הקיץ למקור של ערכים ושמחה ושל נחת מהילדים.


הזדמנות יקרה מפז להרחיב את מושגי היסוד בתחומי היהדות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)