חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:42 זריחה: 6:03 כ"א באדר התשפ"א, 5/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קריאת תיגר על האבולוציה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1377 - כל המדורים ברצף
להעמיק את תודעת קדושת החיים
יש חדש
הדלקת המנורה ומשמעותה
הדלקת המנורה
לא לשנות
סדר בחיים
בר-מצווה לקשיש
נבואה לקראת הגאולה
קריאת תיגר על האבולוציה
בלי שם שמים

לפני שלושים שנה העזו הפרופ' משה טרופ וכמה מעמיתיו ליזום כינוס מדעי בנושא 'מוצא החיים והתפתחותם'. בכינוס, שנערך במכון טרומן של האוניברסיטה העברית בירושלים, השתתפו אנשי אקדמיה מהארץ ומהעולם, והם העמידו למבחן ביקורתי את תאוריית האבולוציה. הקהילה המדעית הממוסדת סערה. הפרופ' טרופ אף ננזף על-ידי כמה מעמיתיו.

 כיום העולם המדעי בשל יותר לקבל ביקורת על התאוריה הזאת. יותר ויותר קולות מטילים ספק באפשרות שהחיים נוצרו בתהליך אקראי, שמינים משוכללים התפתחו ממינים ירודים, ושהאדם התפתח מן הקוף. "איש מדע רציני מגיע מהר מאוד למסקנה שהתאוריה אינה מסתדרת עם המִמצאים ושסיכויי הסתברותה שואפים לאפס", אומר הפרופ' טרופ.

סיכוי אפסי

את השיחה עם הפרופ' טרופ (76) אנו מקיימים לרגל צאת ספרו 'חידת הקיום'. הספר קורא תיגר על תאוריית האבולוציה. "בכל המכללות, חוץ מהמוסדות הדתיים, מבססים את הביולוגיה על האבולוציה", מסביר הפרופ' טרופ. "המורים אינם מציינים את חוסר הסתברותה המתֵמטית ואת אין-ספור הסתירות והבעיות הטמונות בה".

הספר מפרט רבים מהכשלים האלה. למשל, הסיכוי האפסי שתהליכים כימיים אקראיים בחומר הקדום של כדור הארץ יביאו לידי היווצרות תא חי. הסיכוי שדבר כזה יקרה שקול לאפשרות שסופת הוריקן שתחלוף על פני מגרש גרוטאות תבנה מהן מטוס בואינג 747. "תאוריות רבות ניסו להציע הסברים לקושי הזה, אך אף אחת מהן אינה עומדת במבחן ההסתברות", אומר הפרופ' טרופ.

מסתירים את הממצאים

לדבריו, חסידי האבולוציה מסתירים מהציבור את הממצאים המפריכים אותה. למשל, הימצאות מאובנים של יצורים 'מפותחים' בשכבות שבהן מצויים יצורים 'קדומים', דבר המוכיח שהם התקיימו באותו זמן ולא בתקופות נפרדות. או הסתירות הרבות בשיטת התיארוך על-פי בדיקת כמות הפחמן 14. למשל, כלבי-ים שזה עתה ניצודו נמצאו על-פי שיטה זו בני 1300 שנים.

אחת הבעיות הקשות היא מה שמכונה 'הקפיצות' של האבולוציה. מדוע אין מוצאים את דרגות הביניים בין שלבי ההתפתחות? ואיך ייתכן שמיצורים נטולי עיניים נוצרו פתאום בעלי-חיים בעלי עיניים, בשעה שיצירה אקראית של עין דורשת צירוף של מרכיבים רבים, שכל אחד מהם לבדו אין לו כל ערך, ורק שילובם למערכת אחת מקנה ליצור את היתרון האבולוציוני?!

קוף לא ייהפך לאדם

פרק שלם הוא מייחד להפרכת התאוריה שבן-אדם יכול היה להתפתח מקוף. "בספרי הלימוד ובאנציקלופדיות מוצג מעבר זה כאילו היה טבעי ופשוט", מסביר הפרופ' טרופ, "אבל בכתבי-העת האקדמיים הרציניים צצות השאלות במלוא עוצמתן. התשובה בדרך כלל היא: 'אין אנו יודעים', או 'אין אנו יודעים בינתיים'. במילים אחרות, מתעלמים מן הבעיות".

הפרופ' טרופ נולד בירושלים, למד בישיבת סלבודקה וחברון, שירת בצה"ל,  למד ביוכימיה באוניברסיטת בר-אילן, קיבל את הדוקטורט באוניברסיטה העברית, השתלם באוניברסיטת רוקפלר, ו-RPI בארה"ב, ושב לארץ לאוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע. כיום הוא מלמד במכללת תל-חי ואוניברסיטת אריאל.


"התאוריה לא מסתדרת". הפרופ' טרופ ושער ספרו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)