חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:28 זריחה: 6:03 כ' באב התש"פ, 10/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מילה זו מילה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1366 - כל המדורים ברצף
האם נוכל לאחות את הקרע?
יש חדש
המשכן והארון
המשכן
טובה למי
צריך להתבונן
לוחות שניתנו בחשאי
חודש של גאולה
מילה זו מילה
סדר פסח מוקדם

רק בערב פורים יכול היה הרב דוד גולדברג (64), רב העיר הוף שבגרמניה, לנשום לרווחה. בחצי השנה האחרונה עמד במוקד 'סערת המילה' שהסעירה את גרמניה ועוד מדינות רבות. יממה לפני פורים התבשר כי זוּכה מהתביעות שהוגשו נגדו בגין 'נזק לילדים' שהוא מחולל בביצוע ברית המילה.

הכול התחיל מבחינתו בשיחת טלפון של עיתונאי שביקש ממנו תגובה על תלונה שהוגשה נגדו על היותו מוהל. את התלונה הגיש רופא שטען כי "מילת ילדים אינה חוקית ומהווה פגיעה בגוף". הרב גולדברג חשב בתחילה שמתלוצצים איתו. "כשהבנתי שזה רציני קמו פתאום לנגד עיניי ימי הרומאים, היוונים ושאר העמים שניסו למנוע מיהודים למול את ילדיהם", הוא אומר לנו השבוע, כשהוא ברכבת בדרכו לברית מילה בעיר בּוֹכוּם.

קמפיין תקשורתי

מאותה שיחת טלפון השתנו חייו. עוד באותו יום עטו על ביתו עשרות עיתונאים וצלמים וביקשו את תגובתו על העתירה. תביעת הרופא – שלאחריה באו עוד עשרות תביעות מצד רופאים וארגוני 'זכויות אדם' – הייתה אות הפתיחה לסערה ציבורית סביב סוגיית המילה.

העותרים ניהלו קמפיין תקשורתי עתיר-ממון, בגרמניה ובעולם כולו, נגד ברית המילה. זר שנקלע לגרמניה באותם ימים היה מדמה כי תם המשבר הכלכלי. מהדורות החדשות נפתחו בפולמוס הציבורי סביב המילה, וללא הרף שודרו תגובות רבנים, אישי ציבור ועוד. הפרשה הגיעה עד בית המחוקקים הגרמני, וזה נתבקש להכריע בסוגיה הסבוכה.

התקשורת לא תמכה

מי שחשב שהרב גולדברג ישנה את שגרת יומו, התבדה. "הוספתי לקיים את הבריתות, בלי מורא. כמעט בכל יום ערכתי ברית במקום אחר בגרמניה, כפי שנהגתי קודם לכן. התגובות שקיבלתי היו רבות ומגוּונות. היו שעודדו ותמכו, והיו ששיגרו נאצות וקללות. התקשורת בגרמניה לא הייתה ממש בעדנו, וכמותה רוב בני העם הגרמני".

תפנית דרמטית התרחשה בימי חנוכה, כאשר בית-המשפט בעיר קלן קבע כי מילת ילדים אינה חוקית ו"מהווה פגיעה בגוף הילד", כלשון הפסיקה. "היה ברור לגמרי שאין הם דואגים לבריאות ילדי ישראל, אלא זה עוד גלגול של אנטישמיות", אומר המוהל. הוא מספר כי לאורך כל ימי המאבק הייתה עלייה בשיעור האירועים האנטישמיים.

"האמת ניצחה"

כאמור, בערב פורים צלצל אליו התובע הכללי של גרמניה והודיע לו כי כל התביעות נגדו בוטלו. התובע אמר כי הוא רשאי להמשיך בעריכת הבריתות, בלי שום חשש. "קיימתי עד היום כארבעת-אלפים בריתות, ואמשיך לעשות זאת כל חיי", הוא אומר בהתרגשות. "הדבר הטוב שיצא מכל הפרשה, שיהודים רבים החלו להתעניין בברית המילה".

הרב גולדברג, יליד ירושלים, בא לפני לגרמניה כעשרים שנה. "באותה תקופה היגרו המונים מברית-המועצות לגרמניה, ובהם גם יהודים רבים", הוא מספר. "התחלתי לקיים פעילות, ואני ממשיך בה עד עצם היום הזה. ניהלנו חיים שקטים ורגועים, עד לסערה שפרצה. לאורך כל המאבק הרגשתי שאני מנהל את מלחמת ה' והיה לי ברור שאנצח, שהעם היהודי ינצח. ואכן, האמת ניצחה".


"תחושת הקלה". המוהל הרב גולדברג


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)