חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:37 זריחה: 6:11 ט"ו באדר התשפ"א, 27/2/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שבת בראשית
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1345 - כל המדורים ברצף
הבריאה שקבעה את הערכים
חדש על המדף
הגוף – מציאות נצחית
שבת בראשית
העולם עומד
ראשית היום
מקור הברכה
חזרה לגן-העדן
מי כתב את ההוראות
שבת מברכים

שבת שנותנת חיוּת

כל ימות השנה, הן ימות החול, השבתות והמועדים הכלליים, הן המועדים הפרטיים, יום הכניסה לתלמוד תורה, יום הבר-מצווה ושאר ימי בני-האדם ומאורעותיו, כולם מקבלים את חיוּתם משבת בראשית שבאותה שנה.

(כתר שם טוב)

האיחול: לחוש

יש מאמר מאדמו"ר הזקן שהארה משבת בראשית מאירה בכל שבתות השנה. אדמו"ר האמצעי היה מאחל לעצמו לחוש את הגילויים של שבת בראשית בכל שבתות השנה, ועל-אחת-כמה-וכמה לחוש את הגילויים האלה בשבת בראשית עצמה.

(ספר השיחות תש"ד)

אור החכמה

"בראשית ברא" (בראשית א,א). המילה 'בראשית' רומזת לחכמה, וכמו שכתוב "ראשית חכמה יראת ה'". האור והחיוּת מהחכמה המאירה בשבת בראשית נמשכים על כללות השנה, והוא מה שכל ימות השנה מקבלים משבת בראשית.

(הרבי הריי"ץ מליובאוויטש)

הכול בהרחבה

ה'צמח-צדק' היה נוהג בשבת בראשית להאריך בקריאת 'שניים מקרא ואחד תרגום', משום שבדרך שהאדם מציב את עצמו בשבת בראשית, כך תהיה התנהגותו כל השנה כולה. לכן כל ענייני שבת זו יש לעשות בהרחבה וב'התפשטות'.

שפע כל השנה

כשאדם קובע את התנהגותו בשבת בראשית בהרחבה, הרחבה זו באה לידי ביטוי בכל השנה כולה בכל העניינים, בהרחבה בגשמיות ובהרחבה ברוחניות.

(הרבי מליובאוויטש)

פרשה שמחה

פרשת בראשית היא פרשה שמחה, שהרי הקב"ה ראה את כל הבריאה שהיא בבחינת "כי טוב". אמנם סוף הפרשה מעציב קצת, אבל באופן כללי זה שבוע שמח. אצל כל ישראל שבת בראשית היא שבת של ששון ושמחה, שהרי מתחילים לקרוא את התורה מחדש.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

עונג ושמחה

מהסבר זה עולה שעניינה של שבת בראשית הוא כעניין שמחת תורה. לכן אף שכל שבת עניינה עונג, כנאמר "וקראת לשבת עונג", ורק החגים הם "מועדים לשמחה", שבת בראשית, בהיותה כשמחת תורה, שונה משאר שבתות השנה, ומלבד העונג יש בה גם שמחה.

(שיחות קודש)

נכנסים ללימוד תורה

כשם שיש שמחה גדולה אצל האב, כאשר הוא מכניס את בנו ללמוד תורה, גם בשבת בראשית יש שמחה גדולה, כי בה הקב"ה מכניס את בני-ישראל ללמוד תורה.

(הצמח צדק)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)