חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:06 זריחה: 6:40 ט' בשבט התשפ"א, 22/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

התקיעה שניצחה את הבריטים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1342 - כל המדורים ברצף
להיות אדם טוב ויהודי טוב
יש חדש
לזכור שיש הסתר
יום הכיפורים
במקום סיגופים
דבר בשם אומרו
מלחמת נפש
גילוי ה'יחידה'
התקיעה שניצחה את הבריטים
לבקש סליחה

הכותל המערבי, תפילת נעילה. מאות יהודים מצטופפים בכותל המערבי. סביבם עומדים שוטרים בריטים, ומשימתם אחת – למנוע את תקיעת השופר בסיום תפילת נעילה, רגע לפני ההכרזה 'לשנה הבאה בירושלים'. זה היה יום-הכיפורים הראשון אחרי מאורעות תרפ"ט.

הבריטים סברו שאיש לא יעז להפר את 'גזֵרת השופר'. הם לא הביאו בחשבון את נחישותו של חסיד חב"ד, הרב משה-צבי סגל. בסיום התפילה שלף שופר שהטמין בכיסו ותקע בו. הבריטים היו בהלם. בתוך שניות אחדות נעצר סגל, ושוחרר כעבור זמן קצר.

מפגש התוקעים

למרות האיסור, תקיעת השופר בסיום תפילת נעילה בכותל המערבי נשמעה גם בשנים הבאות, בזכות בני-נוער אמיצים. אלה דאגו להבריח את השופרות בדרכים מקוריות ולתקוע בהם בסיום התפילה. מקצתם הצליחו להימלט בטרם נעצרו, והיו שנידונו למעצר של כמה חודשים.

הזיכרונות של הצעירים האלה מלווים אותם גם היום. לפני כמה שנים נפגשו יחד ברחבת הכותל, ביוזמת 'תולדות ישראל', המתעד את דור תש"ח. שם שיחזרו את אירועי הימים ההם, וגם תקעו יחד בשופר, הפעם ללא חשש ומורא. הם כבר בני יותר משמונים, לאורך ימים, אבל מתארים את האירועים כאילו קרו אתמול. "המפגש הזה ממלא אותנו שמחה כמו בפורים", ביטא אחד מהם את תחושותיו.

פיוטי אזהרה

יעקב (סיקא) אהרוני, כיום בן יותר מתשעים, היה אחד התוקעים בשופר בימי השלטון הבריטי. "כששאלו אותי אם אני רוצה לצאת לפעולה ולהיעצר, אמרתי: בטח, בסדר גמור", מספר אהרוני. "נשבענו להקריב את עצמנו למען העם היהודי. הייתה לנו תחושה שהשכינה איתנו".

ביום-הכיפורים בא עם חבריו לרחבת הכותל. הוצבה שם עמדה של המשטרה הבריטית, ושוטרים רבים היו פרוסים בכל נקודה אפשרית. "הגנבתי את השופר אל הרחבה באמצעות אישה, ונטלתי אותו ממנה אחרי נקודת הביקורת. במהלך התפילה הבחנתי בשוטר חרש, שניסה לגלות אם מישהו מסתיר שופר. התחלתי להתפייט בקול ואת מילות התפילה החלפתי במילות אזהרה: 'עננו... היזהרו משוטר החרש הסובב ביניכם, עננו...'. השוטר חשב שאני מתפלל, אבל החברים הבינו את המסר".

התקיעה נשמעה ברמה

פרטי התכנית היו ידועים לחברי הקבוצה בלבד: הראשון מתחיל לתקוע וכשהשוטרים קופצים עליו, שולף השני את השופר שלו ומוסיף לתקוע. כשהשוטרים קופצים עליו, ממשיך השלישי וכך הלאה. תפילת נעילה הסתיימה ותקיעת השופר נשמעה ברמה. התכנית התנהלה כמתוכנן, וכל החברים הצליחו לתקוע זה אחר זה. המהומה הייתה גדולה, השוטרים הרגישו שהמצב יוצא משליטה ושלפו אלות.

"תקעתי בכל הכוח ומסרתי את השופר לשוטר", מספר אהרוני. "השוטר לקח אותי למעצר. הייתי שם שבועיים ולאחר-מכן נשפטתי. באחד הדיונים אמר עורך-הדין לשופט שהנאשם הוא ספרדי תמים שאינו מבין פוליטיקה. השופט השתכנע ושיחרר אותי"...


תוקעי השופר בכותל. שני משמאל אהרוני (צילום: ששון תירם)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)