חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:09 זריחה: 6:38 י"ג בשבט התשפ"א, 26/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בלעם
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1331 - כל המדורים ברצף
לא דובדבן אלא צורך חיוני
יש חדש
כל יהודי הוא 'כוכב'
בלעם
לשאת דוחק
שלוש גלויות
הכיסא לא למכירה
הרס תחושת היֵשות
לוחם, איש המוסד, וראש עיריית עזה
י"ז בתמוז נדחה

לא מדובשך ולא מעוקצך

"ויאמר אלוקים אל בלעם לא תלך עמהם" (במדבר נב,יד). אמר לו, אם כן אקללם במקומי. אמר לו, "לא תאור את העם". אמר לו, אם כן אברכם. אמר לו, אין הם צריכים לברכתך – "כי ברוך הוא". משל אומרים לדבורה, לא מדובשך ולא מעוקצך.

(במדבר רבה)

השנאה מקלקלת

"ויקם בלעם בבוקר ויחבוש את אתונו" (במדבר כב,כא). מכאן שהשנאה מקלקלת את השורה, שחבש הוא בעצמו. אמר הקב"ה: רשע, כבר קדמך אברהם אביהם, שנאמר "וישכם אברהם בבוקר ויחבוש את חמורו".

(רש"י)

רוצה בקיום האומה

הקב"ה אמר לבלעם: אברהם אבינו השכים בבוקר וחבש את חמורו כדי לקיים את רצוני, ולא נתתיו להקריב את יצחק, לפי שרוצה אני בקיומה של אומה זו. כל שכן שמזימתך להרע לישראל תופר.

(רבי מנחם-מנדל מקוצק)

ראשי-תיבות 'נער'

"ושני נעריו עמו" (במדבר כב,כב). אצל אברהם נאמר (בראשית כב,ג) "ויקח את שני נעריו אתו". 'נער' ראשי-תיבות: נפש, עין, רוח. כמאמר חז"ל שאברהם אבינו היה בעל "נפש שפלה, עין טובה ורוח נמוכה", ואילו בלעם היה בעל "נפש רחבה, עין רעה ורוח גבוהה".

(חידושי הרי"ם)

שבעה כנגד שבעה

"ויאמר בלעם אל בלק בנה לי בזה שבעה מזבחות" (במדבר כג,יא). זהו כדי להכריע את שבעת מזבחות שבנו שבעה צדיקים עד משה: אדם, הבל, נח, אברהם, יצחק, יעקב ומשה; וכדי להציל בהם שבעה עמים; וכנגדם נשא משלו שבע פעמים.

(חזקוני)

טעם הנס

"ויפתח ה' את פי האתון" (במדבר כד,כח). טעמו של הנס היה להזהיר את בלעם שלא ילך אחר נחש וקסם ולא יקלל את ישראל, שכשם שהקב"ה פותח את פי הנאלמים, כך בכוחו לאלם פיהם של מדברים, או לשים בפיהם דברים לדבר כרצונו.

(רמב"ן)

לא בכוחו

כשם שהאתון אינה מסוג המדַבֵר, אלא כך גזר הקב"ה עליה שתפתח את פיה, כך גם בלעם, אף שהתנבא על דברים נשגבים ועל תקופת אחרית הימים, אין זה בכוחו ובזכותו, אלא בדרך נס ופלא.

(רבי יצחק-אייזיק מקומרנה)

עין רעה

"שתום העין" (במדבר כד,ג). עינו של בלעם היא עין רעה. אולם כאשר הקב"ה מנע ממנו להביט על ישראל בעינו הרעה, הרי שאיבד גם כוח זה, ולכן היה "שתום העין".

(רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)