חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:59 זריחה: 6:42 ב' בשבט התשפ"א, 15/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כל יהודי הוא 'כוכב'
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1331 - כל המדורים ברצף
לא דובדבן אלא צורך חיוני
יש חדש
כל יהודי הוא 'כוכב'
בלעם
לשאת דוחק
שלוש גלויות
הכיסא לא למכירה
הרס תחושת היֵשות
לוחם, איש המוסד, וראש עיריית עזה
י"ז בתמוז נדחה

בתלמוד הירושלמי מסופר כי איש אחד בא לפני רבי ישמעאל בן רבי יוסי ואמר לו שראה בחלומו כי בלע כוכב. נענה רבי ישמעאל ואמר: "תיפח רוחו של האיש הזה, שהרג יהודי, שנאמר 'דרך כוכב מיעקב'".

הפסוק "דרך כוכב מיעקב" מופיע בנבואת בלעם, ויש לו כמה פירושים. יש המפרשים אותו על דוד המלך ויש המפרשים אותו על המשיח. אולם רבי ישמעאל מפרש את הפסוק על כל יהודי. ולכאורה, אם רצונו למצוא אסמכתה שיהודי מכונה 'כוכב', היה יכול להסתמך על הפסוק שנאמר לאברהם: "ספור הכוכבים... כה יהיה זרעך". למה בחר להסתמך על הפסוק "דרך כוכב מיעקב" דווקא?

חלק מנשמת משיח

התשובה טמונה בתורת הבעש"ט שכל יהודי נדרש לתקן חלק מ'קומתו' של משיח, השייך לנשמתו. בכל יהודי יש חלק מהמשיח, וכאשר כל יהודי מתקן את ה'משיח' שבקרבו, באה 'קומתו' של משיח לידי שלמותה.

לכן אף שהפסוק "דרך כוכב מיעקב" מדבר על המשיח, נכלל בזה כל יהודי, שיש בו חלק מנשמתו של המשיח. החידוש שבדברי רבי ישמעאל הוא שאפילו יהודי השרוי בדרגה תחתונה, ועד שגוי יכול לשלוט עליו, עד שהוא הורג אותו – גם יהודי זה מכונה 'כוכב' ואף הוא בבחינת 'משיח'.

קשר פנימי

עניין זה מסביר את הפסוק "אכן חוליינו הוא נשא", שהמשיח סובל תחלואים וייסורים מפני חטאי בני-ישראל. כי לכאורה, אם יהודי מסויים חטא, מדוע המשיח צריך לסבול ייסורים בגללו?

אלא שהדבר נובע מהקשר הפנימי בין כל יהודי ובין המשיח –  שבכל יהודי יש 'חלק מקומת משיח'. לכן כאשר יש דבר-מה שאינו בשלמות אצל יהודי, נוצר בכך חֶסֶר כביכול בעניינו של המשיח. מכאן גם האחריות המוטלת על כל יהודי, שעל-ידי מעשה אחד או דיבור אחד או מחשבה אחת הוא יכול להביא "תשועה והצלה" לכל העולם כולו ולפעול את ביאת משיח-צדקנו בגלוי.

קטנות וגדלות

מדוע המשיח מכונה 'כוכב' דווקא? הכוכבים מסמלים קטנוּת. אף-על-פי שבאמת הם גדולים מאוד ובעלי אור רב ביותר, בכל-זאת הם נראים קטנים וזעירים. לכן המשיח מכונה 'כוכב', אף-על-פי שבאמת הוא גדול מאוד, כמו שנאמר עליו "ירום ונישא וגבה מאוד", כי הוא מקטין את עצמו, ודווקא מתוך ה'קטנות' הזאת, ש"דויד הוא הקטן", נעשה "דוד עבדי נשיא להם לעולם".

גם התחלת דריכת כוכבו של משיח היא מאנשים פשוטים, בדור של 'עקבתא דמשיחא', אף-על-פי שהם עדיין בדרגת 'יעקב' ולא 'ישראל', ולכן נאמר "דרך כוכב מיעקב", אבל על-ידי מסירות-נפשם ועמידתם בתוקף על ענייני היהדות, מתגלה שהם בעצם 'כוכב', ומזה נעשה "וקם שבט מישראל", עד "וישראל עושה חיל", שהולכים מחיל אל חיל, לגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו.

(תורת מנחם, כרך לא, עמ' 122)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)