חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:43 זריחה: 6:01 כ"ג באדר התשפ"א, 7/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הנס מתגלה בתוך הטבע
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1308 - כל המדורים ברצף
הנאום שגילה את אמריקה
יש חדש
הנס מתגלה בתוך הטבע
קידוש החודש
שמחה של חסיד
הניצוצות מחכים
בכוח התפילין
לנצל כל רגע
מהפכת יודאיקה של איש אחד
כמה עומדים על הבימה?

המצווה הראשונה שקיבלו בני-ישראל מפורטת בפרשתנו. זו מצוות קידוש החודש. הקב"ה אומר למשה רבנו: "החודש הזה לכם ראש חודשים, ראשון הוא לכם לחודשי השנה".

הציווי נאמר בראש-חודש ניסן, והחודש הזה הוגדר "ראש חודשים, ראשון... לחודשי השנה". הדבר דורש הסבר. הלוא החודש הראשון בלוח השנה היהודי הוא חודש תשרי, וראש-החודש, א' בתשרי, הוא ראש-השנה. מדוע אפוא מכונה חודש ניסן 'ראש חודשים'?

שתי דרכי-הנהגה

השאלה גוברת על-פי המשמעות הפנימית של ראש-השנה. הוא נקרא 'ראש' משום שבו כלולה החיוּת של השנה כולה, כשם שהראש בגוף האדם מרכז בתוכו את החיוּת של כל האיברים, וממנו הם מקבלים את השפע. מהי אפוא משמעות היותו של חודש ניסן 'ראש חודשים', בשעה שכל השפע של השנה כולה ניתן בראש-השנה?

אלא יש שתי דרכי-הנהגה שבהן הקב"ה מנהיג את העולם: דרך-הנהגה טבעית ודרך-הנהגה ניסית. ראש-השנה הוא הראש של דרך-ההנהגה הטבעית של כל השנה; ואילו חודש ניסן הוא הראשון וה'ראש' של דרך-ההנהגה הניסית.

שידוד הטבע

דרך-ההנהגה הראשונה היא הטבעית, שבה הקב"ה מנהיג את הבריאה בתמידות ובלי הפסק. כשמתבוננים במהלך הטבעי של הבריאה יכולים לראות את גדולת הבורא, כפי שהיא באה לידי ביטוי בעצם קיומה והתנהלותה של הבריאה.

אך לעיתים אנו זוכים לראות את דרך-ההנהגה השנייה, הבאה לידי ביטוי בניסים על-טבעיים, המשדדים את מערכות הטבע. דרך-ההנהגה הזאת אינה תמידית וקבועה, אלא היא מתרחשת כאשר הקב"ה רוצה לגלות את ידו שלמעלה מהטבע. דרך-ההנהגה הזאת מבטאת את הכוח האלוקי שלמעלה מגדרי הבריאה, שלעיתים הוא פורץ אל תוך הבריאה ומראה לעין-כול את שליטתו של הקב"ה גם על הטבע.

חיבור הדרכים

על כך אומר הקב"ה שחודש ניסן הוא ה'ראש' של ההנהגה הניסית, ולכן זה גם החודש שבו אירעה יציאת מצרים, שהייתה מלוּוה ניסים על-טבעיים לגמרי, ועד הנס הגדול של קריעת ים-סוף. אך תפקידו של יהודי לחבר את שתי דרכי-ההנהגה האלה, ועל כך נאמר: "החודש הזה לכם", והיינו שהדבר נעשֶה על-ידכם.

על-ידי עבודת התורה והמצוות אנו פועלים שהכוח האלוקי שלמעלה מגדרי הבריאה יאיר ויתלבש בתוך גדרי הבריאה עצמה. הנס מתגלה ובא בתוך הטבע, עד שהטבע נעשה כלי לגילוי העצום של הנס. חיבור זה נעשֶה על-ידי עבודתם של ישראל, והוא מרומז במילים "ראשון הוא לכם לחודשי השנה" – על-ידי עבודתכם יאיר הגילוי העל-טבעי בתוך "חודשי השנה", בתוך גדרי הטבע והבריאה.

(תורת מנחם כרך לט, עמ' 220)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)