חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:09 זריחה: 6:39 י"א בשבט התשפ"א, 24/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יצחק מאיר את הניגון
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1300 - כל המדורים ברצף
מכבסת המילים עובדת
חדש על המדף
הניצוצות רודפים אחריך
חלומות
מצווה ולא השפלה
רחמים בלי גבול
קפידה ומחילה
בזכות בעלי-העסקים
יצחק מאיר את הניגון
מרבה בקדישים?!

כששואלים את יצחק מאיר (30) על השתייכותו המגזרית, הוא משיב בחיוך: "אני לוקח מכולם". ובאמת, קשה להגדיר אותו. הוא למד בישיבות ליטאיות בירושלים ('מיר' ו'חברון'), ואחר-כך שירת בצה"ל ולחם במלחמת לבנון השנייה. אלבומו החדש, 'עתיקא קדישא', מכנס זמירות שבת מכל חצרות החסידים וקהילות ישראל.

"יש לי חלום להקליט את ה'פס קול' של מעגל השנה היהודי. לאפשר לציבור לפגוש את סגולת הזמן על-ידי האוצר הבלתי-נדלה של הניגון והשירה החסידית, שליוותה את אבותינו. להקליט את הישן בכלי חדש", אומר יצחק, שאביו, הרב אליאב מאיר, הוא רב היישוב גמזו. בתחילת החודש התחיל מאיר להגשים את החלום, בדמות האלבום השני שלו, המצטרף לאלבום הראשון, 'נשמות חדשות'.

הנשמה נפתחת

הקריירה המוזיקלית של מאיר, המתגורר בשכונת רחביה שבירושלים, נולדה דווקא מעולם ההוראה. "אני מלמד במרכזים תורניים ברחבי הארץ", הוא מספר. "יש לנו מפגשים שבהם לומדים יחד חסידות ותורת הרב קוק. השיעורים מתקיימים בקבוצות של דתיים ושאינם דתיים. שם גיליתי את הכוח העצום של הניגון. פתחנו כמה מפגשים בניגונים, והיו מפגשים שסיימנו בשיר שקשור לתורה שלמדנו. גיליתי שעם כל חשיבותו של הלימוד, הדבר שמשאיר רושם עמוק יותר בנפש ופותח את הנשמה ללמוד – הוא דווקא הניגון".

מאיר החל להעלות מופעים מוזיקליים מושקעים, שבהם הוא שוזר את התוכן התורני והסיפור החסידי עם הניגון והשירה. "לא למדתי מוזיקה", הוא אומר במבוכה קלה. "איני מנגן בכלי כלשהו, וגם לשיר לא למדתי. שאלתי את עצמי: איך אתה מעז לגעת בתחום שדורש הרבה ידע. אבל אולי החיסרון הוא דווקא יתרון".

כוח הפשטות

מאיר מציין כי "הלחנים שהם ממש נכסי צאן ברזל של עם-ישראל, רובם ככולם לא הולחנו בידי מוזיקאים מקצועיים. למשל, הניגון 'א-לי אתה ואודך' של בעל התניא כוחו דווקא בפשטותו. לניגון יהודי יש כוח עצום. אני גם רואה זאת בתגובות הציבור שבא להופעות שלנו, ובתגובות על התקליטים. המוזיקה הזאת מדברת לכל המגזרים, אשכנזים, ספרדים, דתיים ולא-דתיים".

מאיר נזכר בסיפור: "לפני כמה שבועות נסעה קיבוצניקית מהצפון במכונית ושמעה את השיר 'י-ה אכסוף'. היא פשוט נאלצה לעצור את הרכב בשולי הדרך מרוב התרגשות והתעוררות מהשיר. זו אישה לא-דתית, אך ניגון פשוט ועתיק בן יותר ממאה שנה הרטיט את נשמתה".

בקשת הגיורת

בעוד המוזיקה הכללית נעשית פרועה, מאיר זיהה את הגעגוע למוזיקה היהודית השורשית. "בני משפחה שליוותה נערה שהייתה בהליך גיור, שאלו אותה ביום כניסתה לעול התורה איזו מתנה היא מבקשת. 'את דיסק זמירות השבת', השיבה להם. הסיפור הזה נותן לי כוחות גדולים מאוד ומלמד אותי על כוחו של הניגון היהודי ועל יכולתו לקרב את האדם אל הבורא".

מאיר שר באלבום עם חברים ועם זמרים ידועי-שם. "אחד הניגונים החב"דיים בתקליט נפתח בקולו של הרבי מליובאוויטש, המדבר ושר בהתוועדות, ואליו אנחנו מצטרפים בכלים חיים ובשירה שמחה", הוא מציין.


הפסקול של מעגל השנה היהודית. מאיר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)