חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:24 זריחה: 6:06 כ"ג באב התש"פ, 13/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השליח שלא נבהל מהאנטישמיות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1299 - כל המדורים ברצף
אתגרי קהילות יהודיות בעולם
יש חדש
קדושה עד עקב הרגל
יעקב ועשיו
תשובה בסיפור
באה העת
גלגולו של ניגון
מקומו של יהודי
השליח שלא נבהל מהאנטישמיות
והוא רחום

זה היה בוקר שגרתי בעיר מאלמו שבשוודיה. שליח חב"ד בעיר, הרב שניאור קסלמן (32), יצא עם רעייתו לעבר בית-חב"ד. לפתע הבחין ברכב שחור הדוהר לעברם במהירות. "הבנתי מיד שזה  ניסיון לפגע בנו", הוא משחזר. "ברגע האחרון הצלחנו לחמוק ממנו ולעבור לצד השני של הרחוב. זה היה רגע טראומטי בעבורנו".

האירוע החמור הזה הוא אחד מכמעט שישים (!) אירועים  אנטישמיים שחווה הרב קסלמן בשבע שנות שליחותו בעיר. "רוב האירועים מילוליים, אבל היו גם אירועים פיזיים", מספר השליח. "קללות בערבית מוטחות לעברי לא-אחת מפי ערבים, והיו גם אירועים אלימים ממש".

רבע מהאוכלוסייה מוסלמית

כשנשלח הרב קסלמן, אברך צעיר מארה"ב, לשליחות בשוודיה, לא חלם לרגע כי דווקא שם יצטרך להתמודד עם עוינות מוסלמית. "זמן קצר לאחר בואנו לכאן התחלנו לקלוט את המצב", הוא מספר. "באזור שלי מתגוררים שלוש-מאות אלף תושבים, כרבע מתוכם מוסלמים. ביניהם פזורים, על-פי הרישומים, כשש-מאות וחמישים יהודים. רבים מהם לא יצרו קשר כלשהו עם הקהילה".

המוסלמים במאלמו מובילים הפגנות סוערות נגד ישראל. מאחוריהם עומדים נציגים בכירים בפרלמנט השוודי. הרב קסלמן, חסיד עטור זקן, צועד ברחוב לבוש חליפה וכובע. הלבוש היהודי הגאה הפך אותו ליעד קבוע למתקפות אנטישמיות. "הרב של חב"ד, עם המגבעת השחורה שלו, הציצית והזקן הארוך - הוא יהודי בולט שמעורר את רגשות המוסלמים", נכתב בעיתון 'פורוורד', בכתבה שסיקרה את החיים היהודיים בשוודיה. העיתון תקף את חברי הפרלמנט שמלבים את השנאה כנגד היהודים.

צהרון לימודי

הקהילה במאלמו שמרה על צביון יהודי-רוחני בעשורים האחרונים, ופעילותו של הרב קסלמן חיזקה את יסודות הקהילה. "הקמנו בתחילה מערך נרחב של שיעורי-תורה למבוגרים", הוא אומר. "בהמשך ייסדנו מחנה-קיץ לילדי הקהילה, ואחרי-כן התחלנו להפעיל צהרון קבוע. במאלמו, לצערנו, אין בית-ספר יהודי, והצהרון מספק לילדים תכנים יהודיים מדי יום ביומו".

אחד הדברים העיקריים שבהם הרב קסלמן מתגאה הוא הגאווה היהודית שהחזיר לקהילה היהודית. "בשעה שהאנטישמיות מרימה כאן ראש, אין אנו מתביישים ביהדותנו, איננו מתקפלים ואיננו מסתירים את זהותנו", הוא אומר בטון נחרץ.

אשרינו שזכינו

הפעם היחידה שבה התבצר הרב קסלמן בביתו הייתה במהלך מבצע 'עופרת יצוקה' בעזה. "קיבלנו הנחיות ברורות ולא יצאנו מהבית. ברחוב הייתה אווירה קשה מאוד נגד ישראל והיהודים. ברחוב סובבו כל היום כלי-רכב ועליהם תמונות של ילדים הרוגים מעזה", נזכר הרב קסלמן.

בשנים האחרונות המשטרה מתייחסת ברצינות לתלונות על אירועים אנטישמיים, וזה נותן יותר ביטחון. ובכל-זאת, איך רב צעיר מצליח לשרוד בשגרה מסוכנת זו? תופתעו מתשובתו הכנה: "לכל שליח בעולם יש קשיים. יש מי שקשה להם יותר ממני. מעולם לא הרגשתי שליח של מסירות-נפש. הרבי שלח אותנו לכאן, ואנחנו צריכים לעשות את המוטל עלינו. אשרינו שזכינו שאלו הקשיים שלנו".


גאווה יהודית ברחוב. הרב קסלמן צועד במאלמו


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)