חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:38 זריחה: 6:29 ב' בתשרי התשפ"א, 20/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אתגרי קהילות יהודיות בעולם
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1299 - כל המדורים ברצף
אתגרי קהילות יהודיות בעולם
יש חדש
קדושה עד עקב הרגל
יעקב ועשיו
תשובה בסיפור
באה העת
גלגולו של ניגון
מקומו של יהודי
השליח שלא נבהל מהאנטישמיות
והוא רחום

הציבור הישראלי, המתמודד עם בעיות הביטחון והמחאה החברתית, אינו מודע להתמודדויות של קהילות בחו"ל עם בעיות הקיום שלהן

מי שמבקש לחוש את דופק החיים היהודיים ברחבי העולם צריך להיות בוועידה הגדולה הנערכת השבוע בניו-יורק. מתכנסים שם נציגים מכל קצווי תבל, מהמדינות הגדולות והעשירות, ועד מדינות קטנות ונחשלות. יהיו שם מנהיגי קהילות יהודיות מאלסקה ומתאילנד, מברזיל ומקונגו, מאסטוניה ומפינלנד, וכמובן מישראל ומהמדינות הגדולות בארה"ב, באירופה ובמדינות חבר-העמים. זוהי הוועידה השנתית של שלוחי הרבי מליובאוויטש.

זו ההזדמנות הטובה ביותר להרגיש איך היהדות העולמית חיה ונושמת, מתפתחת ומתעצמת. שם אפשר להבין לעומק את בעיות הקיום של העם היהודי בימינו, מהתבוללות וטמיעה ועד אנטישמיות ואיומי טרור. אולם המפגש עם האנשים הללו גורם לך בעיקר להתפעם מנחישותם להגיע לכל קהילה יהודית, ולוּ הרחוקה והנידחת ביותר, ולהפיח בה את חיי היהדות.

להצמיח יהדות מאפס

אתה פוגש שלוחים צעירים שהגיעו לפני זמן קצר למקומות נידחים ביותר. יש מהם שבאו למקומות נטולי חיים יהודיים כלשהם – לא בית-כנסת, לא קהילה מאורגנת, ומובן שבלי מוסדות חינוך יהודיים. ופתאום נוחת במקום השליח הצעיר, פותח בית-כנסת, מקים מערכת של שיעורי-תורה, מייסד פעילות בעבור הילדים, מתחיל לקיים אירועים בחגים. מאפס ממש מתחילים לפרוח במדבר הצחיח חיים יהודיים.

אתה משוחח עם שלוחים ותיקים מעט, כאלה שהתחילו מאותה נקודה ממש, אבל מאחוריהם כבר פעילות של כמה שנים, ואתה שומע על בית-כנסת שוקק-חיים, על גני-ילדים ואף בתי-ספר, על מקווה-טהרה מפואר, על מגוון מזון כשר – קהילה יהודית משגשגת, מאורגנת ותוססת.

בחזית המערכה

ההשתתפות בוועידה הזאת פותחת לך אופקים על משמעות הקיום היהודי בימינו. הציבור הישראלי, המתמודד עם בעיות הביטחון והמחאה החברתית, אינו מודע להתמודדויות של קהילות בחו"ל עם בעיות הקיום שלהן. לא דומות הבעיות של קהילות יהודיות בגרמניה ובצרפת, לקשיים של קהילות יהודיות בדרום-אפריקה ובספרד. אי-אפשר להשוות את אתגרי הקיום היהודי בארה"ב לסבך הבעיות במדינות חבר-העמים.

האתגר היהודי המרכזי ברחבי העולם הוא להתמודד עם גלי הטמיעה וההתבוללות. לאתר את היהודים הפזורים על-פני מרחבים עצומים, לעורר את הניצוץ החבוי בתוכם, ולקשור אותם למערכת של חיים יהודיים. השלוחים הללו ניצבים בחזית המערכה הזאת, ומחוללים את המהפכה האמיתית ביהדות זמננו.

:
הצילום הקבוצתי המסורתי של השלוחים על רקע בניין '770' (צילום: י' בלינקו, col)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)