חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:32 זריחה: 6:18 כ"ה בשבט התש"פ, 20/2/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מצפה הילה שלא הכרתם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1296 - כל המדורים ברצף
השאלות שהובילו אל האמונה
יש חדש
הטלטולים מפיצים את הריח
ברית מילה
את מי מכבדים
שתי עיניים
רמזים משמים
חייבים 'רכוש גדול'
מצפה הילה שלא הכרתם
'קוואטר' בברית

היישוב מצפה הילה נהפך בשנים האחרונות לשם נרדף לחייל החטוף גלעד שליט. עם שחרורו נתמלא היישוב הפסטורלי בגליל המערבי מאות צוותי תקשורת מהארץ ומהעולם. אך יש פן שלא סוקר: ההתעוררות הרוחנית שחלה ביישוב בשנים האחרונות.

עדות קטנה לכך אפשר היה לראות במוצאי שמחת-תורה האחרון. מאות מבני היישוב, לצד רבים מהיישובים הסמוכים, רקדו בהקפות השניות. בין הרוקדים והשמחים היה גם ששון חורש (58), גבאי בית-הכנסת במצפה הילה. כמי שהחל את התחייה הרוחנית ביישוב היה מאושר לשמוח בהקפות השניות שנערכו זו הפעם הראשונה. "השמחה הוכיחה את החיבור של כולנו למסורת", הוא אומר. "אנשים שלא היו קשורים מעולם למסורת רקדו עם ספר-התורה".

חורש וזורע

חורש גדל בבית מסורתי. לפני כעשרים שנה עבר למצפה הילה, עם רעייתו וארבעת ילדיו. לאחר שנפטרו הוריו, בתוך חודש אחד, החל תהליך ההתקרבות שלו ליהדות. "בשנת האבל קיבלתי עליי כמה מצוות וכשעברה השנה הוספתי לקיימן", מספר חורש. דחיפה של ממש החלה על-ידי בנו, שכיום הוא חסיד חב"ד. "במהלך שירותו בצבא הוא החל להתקרב וסחף אותי אחריו", אומר האב בחיוך.

ככל שהתקרב יותר לעולם המסורת גילה עד כמה היישוב שבו הוא חי מנותק ממנה כמעט לגמרי. בית-הכנסת שבקצה היישוב עמד מוזנח. חוץ מיום-הכיפורים לא נראה בו איש. לפני שבע שנים החל המפנה: "בא לכאן בחור צעיר מטעם 'קרן וולפסון' וסייע לנו בהקמת מניין. קיבלנו חדר במועדון היישוב והתחלנו לנסות לארגן מניין בשבת".

התפילה נענתה

מקצת התושבים החלו לחשוש מהמגמה החדשה. ועד היישוב כינה אסֵפת חירום. נראה היה שהכול נעצר. "אחד החברים שלנו ביקר באותם ימים בניו-יורק ונשא תפילה בציון של הרבי מליובאוויטש", משחזר חורש. "הוא ביקש שנזכה להקים מניין קבוע. באותו שבוע הצלחנו לארגן מניין בתפילות השבת".

היישוב גדל וגם הפעילות היהודית. אבל הדובדבן שבקצפת, כפי שחורש מגדיר זאת, הוא פרוייקט בר-המצווה. "כל ילד שמגיע לגיל מצוות משתתף בתכנית מיוחדת שבנינו", הוא מספר. "חברנו עדיאל מנחם עורך לו היכרות עם הסידור, התפילין, המזוזה, הטלית, הציצית, נטילת ידיים, קריאת שמע, עלייה לתורה, הפטרה ועוד. אנחנו פועלים באהבה, בהבנה ומתוך קירוב הלב. יש לנו מאה אחוז של הצלחה ביישוב. אין ילד שמגיע לגיל המצוות ואיננו משתתף בפרוייקט".

בונים ומתרחבים

בקרוב עומדים המתפללים במצפה הילה לעבור לבית-כנסת חדש ומפואר. "כבר אין מקום בבית-הכנסת הישן", אומר חורש. "מאז החלה בניית בית-הכנסת החדש עברו כמה שנים ובינתיים הצטרפו עוד מתפללים, וככל הנראה נצטרך להרחיב גם אותו".

אף-על-פי שנעשה שומר מצוות לא חשב מעולם לעזוב את מצפה הילה. "קל מאוד לעבור למקום דתי, שבו יש שירותים דתיים נוחים, אבל העדפתי להישאר פה, כמו שהרבי אומר, שיהודי צריך לחוש שליחות ומחוייבות גם ליהודי שני".


חורש בבית-הכנסת, השבוע, ובידו ספר התניא שהודפס במצפה הילה


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)