חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:13 י"ג באדר התשפ"א, 25/2/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יש תשובה: בראשית ברא אלוקים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1294 - כל המדורים ברצף
התשובה לטענת 'כובשים אתם'
חדש על המדף
לא להתרשם מתוהו ובוהו
אור
הדרך לעץ החיים
ביטחון מסוכן
בריחה מהמנזר
רוח אלוקים מרחפת
יש תשובה: בראשית ברא אלוקים
שנת מעשר שני

הד"ר גבי אביטל, לשעבר המדען הראשי של משרד החינוך, עמד בשנה שעברה במרכזה של סערה. הסיבה: הוא העז להביע את דעתו שלא ראוי ללמד ילדים את תאוריית האבולוציה כאילו הייתה אמת מוחלטת, וכי יש להציג את הביקורות על תאוריה זו וללמד במקביל לה את התפיסה המקראית. על כך שילם בכיסאו ופוטר מתפקידו.

לקראת שבת בראשית הלכנו לשוחח עמו על בריאת העולם ממבט של מדען ואיש מאמין. הוא מזדעק בעיקר על סתימת הפיות. "כל חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי תמך בקול רם בדעותיי. רבים אחרים תמכו בי בלי להזדהות פומבית", אומר הד"ר אביטל. "הם תמכו בי בעיקר משום שתאוריית האבולוציה שנויה במחלוקת קשה בתוך העולם המדעי, ובכל-זאת היא מוצגת לציבור כאילו הייתה אמת שאין עליה עוררין".

חורים בתאוריה

מסביר הד"ר אביטל: "אילו תאוריית ההתפתחות של דרווין ושותפיו הייתה מוכחת בכלים מדעיים חד-משמעיים, הייתי אומר שיש לי בעיה. אבל בתאוריה הזו יש כל-כך הרבה חורים. אחת הבעיות המרכזיות מכונה 'מאובנים חיים': מוצאים מאובנים שעל-פי שיטות המדידה המקובלות הם בני עשרות מיליוני שנים, בעוד רבים מהם זהים לחלוטין לבעלי-חיים וצמחים הקיימים בימינו".

חורה לו בעיקר שהופכים את האבולוציה למעין דת שכל פקפוק בה נחשב כפירה בעיקר. "הציבור הרחב מקבל רושם שהאבולוציה היא אמת מדעית", הוא אומר. "הציבור אינו חשוף לוויכוח הסוער הנטוש בין אנשי המדע על תאוריה זו. אתה מוצא עשרות מדענים בעלי-שם התוקפים את התאוריה הזאת בחריפות ומערערים את יסודותיה, אבל באנציקלופדיות ובספרי הלימוד אין זכר לוויכוח הגדול הזה".

שינוי מגמה

הד"ר אביטל מספר על עצומה שעליה חתומים יותר מאלף מדענים ברחבי העולם, התוקפים קשות את תאוריית האבולוציה. לדבריו, בעשורים האחרונים מתחיל להסתמן שינוי מגמה: "משנה לשנה גוברת ההכרה שחייב להיות בורא לעולם ושהמדע אינו מסוגל להסביר את מורכבות הבריאה, ובמיוחד את מורכבות האדם והחי".

לדעתו, דווקא מחקר אובייקטיבי, נטול דעות קדומות, מוביל להכרה בבורא-עולם. הוא מצטט את אייזיק ניוטון שכתב בספרו: "אנו יכולים להשתחוות ולהעריץ את בורא העולם, ובזה כלולה התועלת הגדולה ביותר של מחקרי הטבע".

אין ניגוד

כששואלים את הד"ר אביטל אם אדם מאמין יכול לעסוק במחקר מדעי, בלי לחוש סתירה בין הדברים, הוא מעדיף לצטט את הפרופ' מקס פלאנק, פיזיקאי גרמני נודע וזוכה פרס נובל לפיזיקה: "לעולם לא יכול להיות שום ניגוד אמיתי בין הדת והמדע, כי האחד הוא השלמה של משנהו... ובאמת זה לא היה מקרה שהוגי הדעות הגדולים ביותר בכל הדורות היו גם בעלי רוח דתית עמוקה".

הד"ר אביטל מסיים: "אנחנו מוגבלים בתפיסה החושית שלנו. אדם צריך להיות צנוע ולדעת שיש דברים שהם מעל לפיזיקה, ואלה דברים שאינם ניתנים לתפיסה מוחשית".


הד"ר אביטל: "יש דברים שהם מעל לפיזיקה"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)