חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 י"ח באדר התשפ"א, 2/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ימי הצטיידות לכל השנה
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1293 - כל המדורים ברצף
ימי הצטיידות לכל השנה
יש חדש
לחבר את הדופן השלישית
חג-הסוכות
אתרוג בענווה
סומך ועוזר
'הקפות' סביב הדרגש
אחדות בייחודיות
פעמיים בשנה הכוהנים נאספים
שמחת בית-השואבה

חגי חודש תשרי יוצרים יחד שלמות אחת, שמאפשרת לנו לצאת בכוחות רעננים למילוי המשימות בשנת חיים חדשה

יש הקובלים על גודש החגים שבחודש תשרי. לדעתם ראוי היה לפזר את החגים על-פני שאר חודשי השנה ולא להגישם בריכוז גבוה כל-כך. אפשר להבין כי מי שרואה בחגים ימי חופשה ועת לארוחות חגיגיות עלול להרגיש כך. אולם כל היורד למהות הפנימית של החגים מבין שכל חגי תשרי הם חטיבה אחת שלמה.

הקב"ה, שהתווה לנו בתורתו את דרך-החיים הנכונה, הציב בתחילת השנה את חודש תשרי, העשיר בחגים ובמועדים, כדי שנצטייד בכל הכוחות הדרושים לנו למשך כל ימות השנה. כל חג ומועד מעניק לנו ערכים ייחודיים ותכנים מגוּונים, ויחד הם יוצרים שלמות שמאפשרת לנו לצאת בכוחות רעננים למילוי המשימות בשנת חיים חדשה.

בתנור השמחה

חלקו הראשון של החודש הוא 'הימים הנוראים', ימי דין ורחמים, ימי תפילה ותשובה. בימים האלה אנחנו מטהרים את עצמנו מכל הדברים השליליים שאולי דבקו בנו בשנה שחלפה, מקבלים עלינו מחדש את מלכותו של הקב"ה וחושפים את הנקודה היהודית הפנימית שבתוכנו.

אבל כדי שנצליח במעשינו במשך כל השנה, לא דיי להצטייד ביראת-שמים ובהחלטות טובות. יוצאים לדרך מתוך שמחה והתרוממות-רוח. עלינו למלא את עצמנו במאגרים של שמחה ואהבת ה'. זו משמעותם של ימי חג-הסוכות ושמחת-תורה.

המצוות המיוחדות של החג מוסיפות עוד מרכיבים ב'חבילת ההצטיידות' הזאת. הסוכה, המבטאת את אהבת ה' לעמו ואת הביטחון המוחלט שלנו בו ובהשגחתו; ארבעת המינים, המייצגים את כל הסוגים שבעם-ישראל, והמבטאים את רעיון האחדות הפנימית של כל חלקי העם.

וכל זה נכנס אחר-כך לתנור החם של שמחת-תורה – שמחה עצומה, טהורה, שאינה מבחינה בין יהודי ליהודי. שמחה המאחדת את כל בני העם היהודי, מהגדול שבלמדנים ועד הפשוט שבפשוטים. שמחה שבה הלב נפתח באהבה אין-סופית אל ה' ותורתו, כפי שאנו רואים בכל שנה ושנה בבתי-הכנסת ובכיכרות הערים.

כוח לאתגרים

ערכים אלה חשובים לנו דווקא במציאות שאנו חיים בה. במשך השנה אנחנו עוסקים יותר מדיי במחלוקות ובוויכוחים. דתיים ולא-דתיים, אשכנזים וספרדים, ימין ושמאל, אליטות ומקופחים, התקשורת ונפגעיה – אלה, לצערנו, מוקדי תבערה קבועים במחוזותינו.

הוויכוחים האלה ככל הנראה לא ייעלמו. ככלות הכול, נבראנו שונים זה מזה, ו"אין דעותיהם שוות". אבל לפחות עלינו לסלק את העוינות והשנאה, וזאת אפשר להשיג רק על-ידי העמקת המכנה המשותף והרקמה הפנימית המחברת את כולנו. ככל שנחוש יותר שכולנו יהודים ואחים, כן אפשר לצפות שיֵרד מפלס היריבות ותגבר האחדות.

ביום-הכיפורים ובשמחת-תורה כולנו רואים כמה המחיצות מלאכותיות וחיצוניות. ההמונים הגודשים את בתי-הכנסת מעידים יותר מכול כי בלב כולנו פועמת נשמה יהודית, החזקה מכל ההבדלים. באחדות הלבבות ובכוחות משותפים נוכל לעמוד באתגרים הצפויים לנו, וברכת ה' תשרה בתוכנו.


אחדות ישראל. הרבי מליובאוויטש עם ארבעת המינים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)