חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:07 זריחה: 6:40 י' בשבט התשפ"א, 23/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שולה הפנינים מים החסידות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1289 - כל המדורים ברצף
באהבה – לא באיומים
יש חדש
הגוי צריך לראות ש"שם ה' נקרא עליך"
חסידות
השינוי הנדרש
עולמות גדולים
החוב שולם
שמחה תביא גאולה
שולה הפנינים מים החסידות
בחירת שליח-ציבור

יותר מעשרים שנה מפרסם הסופר החסידי הרב אהרן פרלוב לקט שבועי של אמרות, סיפורים ופנינים ממקורות החסידות. הרשימות שלו, המתפרסמות ביומון 'המודיע', הצטברו במרוצת השנים לסדרת הספרים הפופולרית 'זכרונם לברכה', המסודרת לפי ימי הסתלקותם של צדיקי החסידות.

"בבחרותי הייתי מעיין בספרי חסידות וראיתי שהצדיקים מביאים בספריהם הרבה אמרות חריפות וסיפורים נפלאים", מספר הרב פרלוב, המלמד במשך השבוע בישיבת סוכוטשוב בירושלים. "החלטתי אפוא ללקט את הפנינים האלה ולהביאן לפני הציבור". מאז הוא נובר בספרים ובביטאונים, בעלונים ובקונטרסים, ואף בחוברות תשורה שנדפסו במהדורות מצומצמות, ומלקט את האמרות העמוקות ואת הסיפורים המרשימים.

היישר מן המקור

ערב ח"י אלול, יום הולדתם של מאורי החסידות, אומר הרב פרלוב: "החסידות חודרת אט-אט לעולם הכללי. רבים, ובהם גם כאלה שהעולם החסידי היה רחוק מהם בעבר, החלו בשנים האחרונות למצוא עניין בתורת החסידות".

המיוחד בליקוטים האלה הוא שהדברים מובאים בלשונם, היישר מן המקור. "אני מקפיד להביא כל סיפור וסיפור כפי שאמרוֹ האדמו"ר בעצמו", מסביר הרב פרלוב. "כל חסידות שמה דגש רב על סיפורים שהאדמו"ר סיפר, עם כל הדיוקים שבדבר".

תלמוד חסידי

לצד אמרות הצדיקים חולל הרב פרלוב מפנה בלימוד הגמרא, כשהוציא-לאור סדרת ספרים בת שבעה-עשר כרכים ושמה 'מרגליות הש"ס'. בסדרה הזאת ביאורים וחידושים של מאות אדמו"רים, מכל הדורות, על מסכתות הש"ס.

"מרנין לב להציג שורת ביאורים על הגמרא מאדמו"רי ליובאוויטש, גור, ויז'ניץ, בעלז, מונקטש, סאטמר ועוד", אומר הרב פרלוב בעיניים נוצצות. "הספר הראשון קיבל הסכמות מגדולי הדור ועורר התלהבות גדולה בכל החוגים. הבנתי שעליי להמשיך". מלאכת הליקוט לא הייתה פשוטה: "הביאורים היו מפוזרים באין-ספור מקומות. בעקבות הסדרה החלו מגידי שיעור בדף היומי להוסיף הסברים חסידיים לדף הנלמד".

חייל התעורר

כשמבקשים מהרב פרלוב לבחור אִמרה היקרה לו במיוחד, הוא מתלבט ובוחר לבסוף באמרה מהספר 'שם משמואל', של רבי שמואל מסוכוטשוב, בשם אביו: "אם תהיה לאדם השתוקקות לעבודת השם יתברך אז אי-אפשר שיהיה בגיהינום, ואם יהיה שם, עָרֵב הוא [=האדמו"ר] בדבר שהתשוקה ההיא תוציא אותו החוצה משם כחץ".

הוא מסיים בסיפור שאירע לו לא-מכבר: "הקדשתי את אחת הרשימות שלי לרבי אריה-לייב שרה'ס, מתלמידי הבעש"ט. כמה שבועות לאחר הפרסום קיבלתי מכתב מחייל. הוא כתב כי אימו סיפרה לו שהוא צאצא של רבי לייב. העיתון 'המודיע' התגלגל אליו, בדרך-לא-דרך, והוא קרא בהתרגשות על סב-סבו. בעקבות זאת התחיל להתעניין יותר בשורשי משפחתו, ומשם הייתה הדרך קצרה להתקרבות ליהדות ולחסידות".


פרלוב על רקע ספריו: "החסידות חודרת לעולם הכללי".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)