חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:35 זריחה: 6:30 ד' בתשרי התשפ"א, 22/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

באהבה – לא באיומים
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1289 - כל המדורים ברצף
באהבה – לא באיומים
יש חדש
הגוי צריך לראות ש"שם ה' נקרא עליך"
חסידות
השינוי הנדרש
עולמות גדולים
החוב שולם
שמחה תביא גאולה
שולה הפנינים מים החסידות
בחירת שליח-ציבור

איומים והפחדות מרחיקים יהודים מעבודת ה' ומייאשים אותם. תפיסה כזאת שוללת מהאדם את השמחה ואת החיוּת בעבודת הבורא

בשבת הזאת יחול ח"י באלול, יום גדול וחשוב בעולמה של החסידות. ביום זה נולדו הבעש"ט (בשנת תנ"ח) ורבנו הזקן, בעל התניא והשולחן-ערוך (בשנת תק"ה). על-כן היום הזה נקרא – 'יום הולדת את שני המאורות הגדולים'.

היום הזה, כשמו כן הוא – יום חי, יום שהרעיף עלינו חיוּת. היום הזה נתן לנו מבט אחר על חודש אלול, חודש התשובה. הנטייה הטבעית היא לקשר תשובה עם אווירה קודרת, רצינית עד אימה; בכי, סיגופים ותעניות. אולם החסידות לימדה שגם התשובה יכולה לבוא מתוך חיוך ושמחה, ואף בשילוב ריקוד ועליצות-הנפש.

לדבר חיובית

למעשה, הבעש"ט ניהל מלחמה נגד התפיסה הקודרת והזועפת של התשובה. בימיו הייתה נפוצה למדיי תופעת ה'מגידים', שהיו עוברים בעיירות ישראל ונושאים דרשות שעיקרן הטפת מוסר, איומים והפחדה. הם היו מזהירים את היהודים הפשוטים והתמימים בעונשים נוראים מלמעלה אם לא יתקנו את דרכיהם. הבעש"ט התקומם נגד השיטה הזאת, וקרא לעורר את לב העם בדרכי נועם ובאהבה ולא בשפיכת אש וגפרית.

גם בימינו יש מי שמתוך כוונות טובות נוקטים שיטה זו של הפחדות ואיומים. לפעמים אף נדמה שבדרך הזאת משיגים תוצאות מהירות ומידיות. אולם לטווח ארוך הגישה הזאת גורמת נזק גדול יותר מתועלת.

הבעש"ט לימד שאיומים והפחדות מרחיקים יהודים מעבודת ה' ומייאשים אותם. הם גם מציירים תפיסה מעוּותת של הקב"ה, של התורה והמצוות, ומשרים אווירה כאילו צריכים לקיים את התורה ומצוותיה מתוך כפייה ואילוץ. תפיסה כזאת שוללת מהאדם את השמחה ואת החיוּת וההתלהבות בעבודת הבורא.

הבעש"ט ותלמידיו נקטו גישה הפוכה – הם סיפרו ליהודים הפשוטים על מעלתו של תום-לב, על גדולתה של מצווה הנעשית בלב טהור, על כוחה של תפילה כנה וזכה, על יופייה של נשמה יהודית. ואכן, דרך זו דווקא הצליחה לחולל מהפכה אמיתית בליבם של אותם יהודים.

לקרב על-ידי אור

הרבי מליובאוויטש הדגיש פעמים רבות כי הדרך לקרב לבבות היא רק על-ידי הפצת אור ומתוך גישה חיובית. בהזדמנויות רבות ציין הרבי שבימי אלול, שבהם מאירות י"ג מידות הרחמים, צריכים לעורר רחמים על יהודים ולא חלילה לעורר קטרוגים. אפילו ישעיהו הנביא נענש על שבדבריו אל הקב"ה כינה את בני-ישראל בתארים שאינם חיוביים. קל-וחומר שאנשים כערכנו צריכים להיזהר מדיבורים שאינם חיוביים על עם-ישראל.

בימי אלול צריך להוסיף באהבת-ישראל, להסביר את אהבתו של הקב"ה לכל יהודי, שאפילו מי שחטא יכול להתקבל אצלו באהבה ובחיבה. סגנון אוהב ומחמם לבבות ודאי יפעל את פעולתו ונזכה להתעוררות תשובה אמיתית ולכתיבה וחתימה טובה.


שחזור בית-הכנסת של הבעש"ט במז'יבוז'. הצילום באדיבות 'בקהילה'


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)