חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:04 זריחה: 6:41 ו' בשבט התשפ"א, 19/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לא כסף, הבטחה לעולם הבא
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1279 - כל המדורים ברצף
עיקרון שאין להתפשר עליו
יש חדש
קטנוּת ותקיפות בכפיפה אחת
בלעם
הכשרים בכלא
צעצוע לא מפחיד
הנס הגדול
העולם כארץ-ישראל
לא כסף, הבטחה לעולם הבא
כיבוד הפרטיות

כאשר השלטון הקומוניסטי ברוסיה הסובייטית אסר בשנת תרפ"ז (1927) את הרבי הריי"צ (רבי יוסף-יצחק שניאורסון) מליובאוויטש, גייס האדמו"ר בעל 'מנחת-אלעזר' ממונקאטש סכום עצום של מאה אלף מטבעות צ'כיים. הוא שיגר את הכסף אל אחד מגדולי עורכי-הדין, כדי שיעשה הכול לשחרורו של הרבי.

עורך-הדין הפתיע: הוא דחה את הכסף, וביקש שהרבי ממונקאטש יבטיח שיזכה לחיי העולם הבא. ה'מנחת-אלעזר' זימן אליו מיד שני סופרים, וכתב וחתם את ההבטחה על תעודה מיוחדת. הוא אף פנה אל נשיא צ'כיה, תומאס מסריק, בקריאה לפעול למען הרבי. הוא הציג את הרבי כ'האוטוריטה הגדולה ביותר בעם היהודי'".

מברק של הרב קוק

הגילויים האלה מופיעים בספר 'פדה בשלום', שיצא-לאור בשבוע שעבר, ובו נחשפות עובדות חדשות השופכות אור על פרשת המאסר והשחרור. בספר גם מסמכים אותנטיים מתוך חומרי החקירה. "לצד הגילויים מובא בספר הרצף המלא של המאסר והגאולה, ובכלל זה קטעי עיתונות מאותם ימים, המספקים הצצה נדירה על הפרשה", אומר הרב יוסף-יצחק יוזביץ', מעורכי הספר, שיצא-לאור מטעם מכון 'באהלי צדיקים'.

אחד הגילויים בספר הוא מברק ששיגר הרב הראשי לארץ-ישראל, הראי"ה קוק, בערב ראש-חודש תמוז, אל משרדי הג'וינט בארצות-הברית: "מידע חמור התקבל. הרבי שניאורסון מליובאוויטש נאסר בלנינגרד על-ידי הבולשביקים. לנסות מקסימום כדי לשחרר. לדווח תוצאות".

עוז למען השבת

בספר מתוארת העמידה האיתנה של הרבי מול החוקרים והסוהרים, אף שמעליו ריחף עונש מוות. הרבי נאסר ביום רביעי. בשבת התברר לשלטונות שהרבי לא צולם בעת מאסרו. כמה סוהרים וצלם באו לצלם אותו בתאו. באותה עת התפלל הרבי וטליתו כיסתה את פניו. כשנכנסו לתא וראו את המחזה, הלכו להם. כעבור זמן חזרו, אך הרבי עדיין התפלל. כשהבחין בהם, סימן בידו שאינו יכול להפסיק. הם שוב הלכו. כעבור זמן חזרו בשלישית, ואז אמר להם הרבי שהואיל והיום שבת, אסור לו להצטלם. הם קיבלו זאת והלכו.

כשהוחלט להמיר את עונשו בהגליה לעיר רחוקה, הודיעו לו שיהיה עליו לנסוע בשבת-קודש. הרבי סירב להשתחרר והודיע: "אשב ככל שיידרש, אך בשבת לא אסע". וזאת בשעה שכל דקה במרתפי הכלא הייתה בבחינת פיקוח-נפש ממש.

לא מוכר ולא קונה

בספר מתוארת הסערה שחולל המאסר ביהדות העולם. "רבני גרמניה גייסו למאבק את הציר הסובייטי בברלין. מר שניאור-זלמן רובשוב (לימים 'שז"ר'), ניצב אף הוא במרכז הפעילות החשאית. ראשי מדינה, דיפלומטים, סופרים ואנשי רוח, פעלו למען הצלתו של הרבי. כשנודע דבר המאסר בפולין, הורה ה'אמרי אמת' מגור לכנס את כלל ילדי ישראל לתפילה מיוחדת, ולנקוט בכל הפעולות האפשריות".

אחרי שהרבי שוחרר בניסי-ניסים שאלו החסידים את הרבי לתחושותיו. השיב הרבי: "אם יציעו לי מיליונים תמורת רגע אחד של ייסורים כאלה בעתיד – לא אקנה; ואם יציעו לי מיליונים תמורת רגע אחד מייסוריי בעת המאסר – לא אמכור".


עטיפת הספר על רקע תמונתו של הרבי הריי"צ


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)