חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:45 י"ט בתמוז התש"פ, 11/7/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ספירה שהיא 'הרמת ראש'
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1273 - כל המדורים ברצף
לחזור לאמיתות ששת הימים
חדש על המדף
ספירה שהיא 'הרמת ראש'
נשיאת ראש
המטבע היקר
כמו סיר ומכסה
הנקודה היהודית
ירושלים הפנימית
ואף-על-פי-כן השכונה קמה
פדיון הבן

בתחילת הפרשה מופיע הציווי למנות את בני-ישראל. הקב"ה ציווה שהמניין יהיה על-ידי משה ואהרון: "תפקדו אותם לצבאותם אתה ואהרון". כמו-כן נצטוו משה ואהרון לצרף אליהם את נשיאי השבטים: "ואיתכם יהיו איש-איש למטה, איש ראש לבית-אבותיו הוא".

במִפְקד הראשון של בני-ישראל, עם צאתם ממצרים, נעשתה הספירה על-ידי משה בלבד. למה נדרשה כאן גם השתתפותו של אהרון? וגם למה הנשיאים היו צריכים להשתתף במלאכת המניין?

כוח בלתי-מוגבל

הספירה של בני-ישראל מכונה בפסוק: "שְׂאוּ את ראש". המשמעות הפשוטה של המילה 'שְׂאוּ' היא – הרימו. עניינה של הספירה הזאת לתת כוח לעם-ישראל, להרים את ראשיהם למדרגה עליונה יותר.

ספירה בכלל עניינה הגבלה. הספירה מגבילה את מספר הפרטים וקובעת להם גבול ומידה. כאן הספירה נועדה ליצור דבר הפוך – לרומם את בני-ישראל ולהעניק להם כוח בלתי-מוגבל, כפי ההבטחה: "והיה מספר בני-ישראל... אשר לא יימד ולא ייספר".

הארה מלמעלה

היכולת להכניס כוח בלתי-מוגבל בדבר מוגבל באה על-ידי תוספת כוח שבאה מלמעלה. הדבר יובן על-פי משל ממבנה נפש האדם. כל אדם ואדם יש לו כוחות מוגדרים ומוגבלים. ועם זה, כאשר הנפש מאירה בו בעוצמה מיוחדת, משתנים גם הגדרים הפרטיים. למשל, בעת שמחה גם אדם כיליי וקמצן נהפך לנדיב ושופע חסד, וזאת כאשר השמחה ממלאה את כל ישותו.

זה גם עניינה של 'נשיאת הראש': הקב"ה ציווה להעלות את ה'ראש' של בני-ישראל לדרגה עליונה יותר, על-ידי שמשה ואהרון ימנו את בני-ישראל. על-ידי כך יקבלו בני-ישראל הארה אלוקית גבוהה, שתיתן כוח להפוך את המספר המוגבל למספר בלתי-מוגבל.

שושביני הקשר

הרמה זו של בני-ישראל נעשית על-ידי משה ואהרון, שהם ה'שושבינים' של הקשר בין עם-ישראל לקב"ה. משה הוא השליח של עם-ישראל אל הקב"ה ואהרון הוא השליח של הקב"ה אל עם-ישראל. תפקידו של אהרון להרעיף הארה אלוקית עליונה מלמעלה על בני-ישראל, ולכן המניין היה צריך להיעשות גם על-ידו.

אך בכך לא דיי. היה גם צורך ב'תיווך' של הנשיאים. כדי שהאורות האלוקיים העליונים יתחברו עם בני-ישראל היה צורך בעבודתם של הנשיאים, שהיו חלק מהעם ועם זה הייתה בהם התבטלות אל משה ואהרון. על-ידי העבודה המשולבת הזאת נוצרה אותה 'הרמת ראש' של בני-ישראל, שתבוא לשלמותה בגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו.

(תורת מנחם כרך יא, עמ' 262)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)