חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:55 זריחה: 5:54 ח' בחשון התשפ"א, 26/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קריאת ארבע הפרשיות
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1253 - כל המדורים ברצף
הקנקן ומה שבתוכו
יש חדש
לגאול גם את הרכוש
אמונה וידיעה
להבין מה שאפשר
לך אל סבא
שבועת אמונים
גואל ראשון ואחרון
זִקנה אינה מחלה
קריאת ארבע הפרשיות

שאלה: האם כשמניחים תפילין צריך לקרוא את כל ארבע הפרשיות הכתובות בהן?

תשובה: חז"ל למדו מהפסוקים שמצוות תפילין היא לכתוב על מגילות קלף את כל ארבע הפרשיות בתורה שבהן כתובה מצוות תפילין ("קדש לי", "והיה כי יביאך" [שבפרשתנו]; "שמע ישראל" [בפרשת ואתחנן]; ו"והיה אם שמוע" [בפרשת עקב]), להכניסן ב'בתים', לקשרן ברצועות ולהניחן על היד ועל הראש.

עיקר הנחת תפילין היא כדי שיהיו על האדם בשעת קריאת שמע ותפילת 'שמונה-עשרה', שהן מצוות לעצמן, כדי שיקבל עליו עול מלכות שמים בשלמות. ואמרו חז"ל: "הקורא קריאת שמע בלא תפילין – כאילו מעיד עדות שקר על עצמו".

את שתי הפרשיות האחרונות שבתפילין אנו אומרים בקריאת שמע. על הפרשיות הראשונות, שאינן בקריאת שמע, אמרו חז"ל שאין חובה לאומרן. עם זה, רבים מהמקובלים והפוסקים כתבו שיש לנהוג לומר גם את הפרשיות האלה בעת הנחת התפילין קודם התפילה, ומי שלא הספיק – יאמר אותן אחריה. כך נהגו בקהילות רבות.

אולם אדמו"ר הזקן מביא מנהג זה רק בהנחת תפילין של רבנו-תם, ולא בתפילין (הרגילות) של רש"י.

שאלה אחרת היא אם כשקוראים קריאת שמע  בתפילין של רבנו-תם יש לקרוא גם את פרשת ציצית. למעשה, מדברי אדמו"ר הזקן בסידורו משמע שצריך לומר גם את פרשת ציצית, כמו בכל פעם שקוראים קריאת שמע, שיש לקוראה בשלמותה.

מקורות: כתיבה: מכילתא ס"פ בא. טושו"ע ונו"כ, שו"ע אדמו"ר הזקן והלכה ברורה ר"ס לב, וש"נ. קריאה: ספרי פ' ואתחנן פסקא לד. ברכות יד,ב. טו,א. מג"א סי' כה ס"ק ו. משנ"ב ס"ק טז. פסקי תשובות  ס"ק יד, והלכה ברורה שם סכ"א, וש"נ. שו"ע אדה"ז סי' לד ס"ה, ובסידורו אחרי 'עלינו'. שער הכולל פי"א ס"ק מ-מא. וראה ספר המנהגים-חב"ד עמ' 5 ועמ' 18.


   

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)