חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:44 זריחה: 6:00 כ"ג באדר התשפ"א, 7/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בגרמניה הקול התחיל
חיים יהודים

נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1245 - כל המדורים ברצף
להבין את העולם הפנימי
חדש על המדף
הכוח ששומר על המחיצה
שינה
טובה לזולת
איש אלוקים
מלך על חמור
המלאכים מצחצחים
בגרמניה הקול התחיל
כפתור שניתק מבגד

זה היה ליל שבת שגרתי בבית-הכנסת בשיכון ה בבני-ברק. מנחם-מענדל גלינסקי, נער בן תשע-עשרה, היה שליח-הציבור. בסיום התפילה ניגש אליו עורך-דין בכיר מאוד, ואמר לו: "אתה מבוזבז". באותו שבוע פנה עורך-הדין אל בית-ספר לחזנות ושילם מראש שכר-לימוד של שנה בעבור הבחור. כך, לצד לימודיו בישיבה, למד חזנות. "כמה חודשים לאחר מכן הפקתי תקליטור פרטי ובו קטעי חזנות שביצעתי", הוא מספר. "אחד מחבריי, שנוסע רבות בעולם, ביקש את התקליטור כדי להאזין לו בנסיעותיו".

חלפו כמה שנים ויום אחד קיבל גלינסקי שיחת טלפון מחברו. "החבר סיפר לי שהשמיע את הדיסק לרב קהילה בגרמניה, וזה החליט שאני מתאים לבית-הכנסת שלו. זמן קצר לאחר מכן טסתי לשם עם רעייתי, ושהינו שם שלוש שנים". עבודת החזנות העסיקה אותו בעיקר בשבתות, והוא חיפש עיסוק למשך ימי השבוע. הרב הציע לו ללמוד פיתוח קול. ומשם הכול התחיל.

יבלות במיתרים

כיום מתגורר גלינסקי (34), בברכפלד שבמודיעין-עילית והוא קלינאי תקשורת. ככל הידוע הוא החרדי היחיד בישראל שעוסק בתחום. לפני ארבע שנים, זמן קצר לאחר שחזר מגרמניה, החל לקבל מטופלים. "בתחילה באו אליי חברים שסבלו מצרידות. אצל מקצתם הבעיה נבעה מצינון, אך היו מי שהצרידות אצלם נגרמה מיבלות, וזה כבר מורכב יותר", הוא מסביר.

"באו אליי רבנים ומרצים שקולם הצטרד עד שלא יכלו לסיים שיעור או הרצאה", אומר גלינסקי. "התופעה קיימת גם אצל בחורים ואברכים שלומדים בקול רם, ובסוף היום נשארים חסרי קול. במקום לטפל בבעיה החיצונית השתדלתי לרדת לשורשה. כל מטופל קיבל תרגילים על בסיס שבועי, עד פתרון הבעיה".

הרב חזר לדבר

באותו זמן, כשהוא עדיין בתחילת דרכו, הונחת עליו תיק כבד. "מתקשרת אליי רבנית ממונטריאול ומספרת שבעלה איבד את קולו. לדבריה, הם כבר הוציאו חצי מיליון דולר על טיפולים אצל מומחים - לשווא. סירבתי. וכי אני אוכל להצליח במקום שבו רופאים בעלי שם עולמי נכשלו? הרבנית לא ויתרה והתקשרה שוב ושוב, עד שנכנעתי. הרב בא לישראל, וטיפלתי בו שלושה חודשים, מתוך סבלנות רבה. קולו של הרב חזר אליו, וכיום הוא מוסר שיעורים ללא קושי. אחרי המקרה הזה אמרתי לעצמי: אם הצלחתי בזה סימן שזו שליחותי בעולם".

לדבריו, פגיעה בקול יכולה לקרות מפני סיבות רבות. "לפעמים הבעיה היא בנשימות לא-נכונות, בליחות, בצרבת ועוד. לפני כל טיפול אני שולח את המטופל לאבחנה מסודרת אצל רופא, ואז אני יכול להתחיל בעבודתי", מסביר גלינסקי.

לשתות מים

בעת האחרונה טיפל גלינסקי בפוסק מפורסם. "הייתה לו בעיה של צרידות. במהלך הטיפול התברר שהוא פשוט אינו מקפיד על שתייה. לפעמים הרטבת המיתרים פותרת את הבעיה", הוא מחייך.

בשנים האחרונות החל לטפל גם במי שסובלים מגמגום או מדיבור מהיר. "אני תמיד מדגיש שאין מאה אחוז הצלחות. אני משתדל לתת את כל-כולי, לצד תביעה קשוחה שהמטופל יתמיד בטיפול ויבצע את המוטל עליו, והקב"ה עוזר", אומר גלינסקי.

גלינסקי: לנשום נכון ולדבר נכון


 
תגובות
1.
הטלפון של גלינסקי
מנחם-09/10/12 14:09

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)