חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:08 זריחה: 6:17 כ"ט בניסן התשפ"א, 11/4/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שינה
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1245 - כל המדורים ברצף
להבין את העולם הפנימי
חדש על המדף
הכוח ששומר על המחיצה
שינה
טובה לזולת
איש אלוקים
מלך על חמור
המלאכים מצחצחים
בגרמניה הקול התחיל
כפתור שניתק מבגד

החלום משקף

"ויחלום והנה סולם מוצב ארצה" (בראשית כח,יב). על-ידי החלום אפשר להכיר את האדם, כי אין אדם רואה אלא מהרהורי ליבו. יעקב רואה בחלומו סולם ש"ראשו מגיע השמימה", ואחר-כך ש"ה' ניצב עליו". לעומתו, פרעה רואה בחלומו "שבע פרות יפות מראה".

(רבי מאיר מפרמישלן)

החלום מסייע

"ויחלום והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה" (בראשית כח,יב). עניינו של חלום הוא או דבר שאינו יכול להתרחש, או שקשה להגיע אליו, ובשעת החלום הכול יכול לקרות, וזה עוזר לחולם שהדבר יוכל אחר-כך להתקיים כשהוא ער. חלומו של צדיק הוא "סולם מוצב ארצה", המחבר את "השמימה" – רוחניות שברוחניות, עם "ארצה" – החומריות שבגשמיות.

(אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש)

הרבי ישן

"וייקץ יעקב משנתו" (בראשית כח,טז). כשאומרים 'החייט ישן' או 'הסנדלר ישן' – אין זה נכון, כי בעת שנתו אין האדם עוסק במלאכתו ואז איננו חייט ולא סנדלר. אבל כשאומרים 'הרבי ישן' – הרי זה אמת, כי רבי, אף בשעת שנתו, רבי הוא.

(רבי יצחק מוורקה)

בקומך כבשכבך

מחבר השולחן-ערוך פותח את הסעיף הראשון בספרו במילים: "יתגבר כארי לעמוד בבוקר לעבודת בוראו". ומוסיף הרמ"א בהגהותיו: "ובשכבו על משכבו ידע לפני מי הוא שוכב". ולכאורה מה עניינה של הגהת הרמ"א לכאן, והלוא כאן מדובר על השכמת הבוקר? אלא שכשהולכים לישון כיהודי, קמים בבוקר כיהודי.

(עיטורי תורה)

גילויים בשינה

מי שעוסק בתורה בשקידה גדולה, או עוסק בעבודה שבלב ביגיעה עצומה, הנה בלילה, כאשר נשמתו עולה למעלה ושואבת לה חיים, מגלים לה חידושי תורה, בנגלה שבתורה או בפנימיות התורה, איש-איש כפי שקידת עבודתו במשך היום.

(היום-יום)

אכן יש ה'

"וייקץ יעקב משנתו ויאמר אכן יש ה' במקום הזה" (בראשית כה,טז). טבעו של כל אדם להתעורר לפעמים בלילה, אלא שאצל אדם רגיל, כשהוא מקיץ בלילה, הוא מתהפך על צידו ונרדם שוב, ואילו הצדיק, כשהוא מתעורר משנתו – הוא מזדרז לעבודת הבורא.

(רבי מאיר מפרמישלן)

נתיבי הנשמות

בתחנת רכבת לעת לילה שוררת חשכה. אנשים בה מעט, והשומר מתהלך אנה ואנה ושולח כל קרון לדרכו – רכבת זו לכאן, רכבת זו לשם. כך כשהנשמות עולות בעת השינה, סובבים למעלה מלאכים, והמלאך מיכאל שולח כל נשמה להיכלה. מי שלמד תורה באותו יום, שולחים אותו להיכל התורה.

(לקוטי דיבורים)

בשינה הנפש מדברת

בעת שנתו של בן-תורה הנפש מדברת. מי שמתייגע בעניין ואינו מצליח להשיגו, אזיי בעת השינה, כשהנשמה עולה למעלה, יתגלה לו הדבר. מי שלומד עניין אלוקי ומתבונן בו בעת התפילה, הרי בעת השינה, כשהנשמה עולה למעלה, יֵדע את פנימיות העניין ועמקותו.

(לקוטי דיבורים)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)