חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:35 י' בתמוז התשפ"א, 20/6/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אברהם אבינו
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1243 - כל המדורים ברצף
האמת תדחה את השקר
יש חדש
מן הכוח אל הפועל
אברהם אבינו
השפלה הכרחית
הניגון האחרון
עלייה מלמטה
הכול לטובה
הגנן של מערת המכפלה
מספר המאזינים

בכל הכוחות

"ואברהם זקן בא בימים וה' בירך את אברהם בכֹל" (בראשית כד,א). אברהם התברך בסגולה של 'בכֹל', הוא עבד את ה' בבחינת "בכל לבבך, בכל נפשך ובכל מאודך".

(החוזה מלובלין)

תפילה בעד הכלל

הצדיק האמיתי אינו מתפלל בעד עצמו בלבד, אלא בעד הכלל כולו. כל זמן שכלל הציבור לא נתברך אין הוא בא על סיפוקו. זו הכוונה שה' "בירך את אברהם בכל". הברכה הייתה בזה שבירך את הכול.

(קדושת לוי)

שליטה מלאה

חז"ל אומרים שאברהם "היה שולט ביצרו". אברהם שלט ביצרו לא רק בענייניו הפרטיים אלא 'בכול' – גם בענייני הכלל והציבור. עפר ואפר היה בהתנהגותו לבני-אדם, ומעולם לא בא לידי התנשאות וגאווה.

(הנצי"ב)

מידת ההסתפקות

הקב"ה בירך את אברהם במידת 'כל', במידת ההסתפקות. אברהם הסתפק בכול ולא היה חסר לו דבר. זהו שנאמר (תהילים לד,יא) "ודורשי ה' לא יחסרו כל טוב". מדוע "דורשי ה' לא יחסרו" דבר? משום ש"כל טוב" – שאצלם הכול טוב והם שמחים בחלקם.

(האדמו"ר מסדיגורה)

הבן הממשיך

רש"י אומר ש'בכל' בגימטרייה 'בן', ולאחר שהיה לו בן היה צריך להשיא לו אישה. לפי זה מה הכתוב מחדש כאן, והלוא ידוע לנו מכבר שלאברהם היה בן? אלא שהתורה רומזת כאן שבן הוא בבחינת 'בכל', כליל המעלות; הוא ה'בכל' של אברהם. לכן השתדל אברהם להשיאו אישה מבני משפחתו דווקא, כי הוא הממשיך של כל ענייני אביו.

(לקוטי שיחות)

ברכה לנלווים

ברכת ה' ניתנה לא בעבור אברהם בלבד, אלא "ה' בירך את אברהם" – גם את הנלווים אליו, שהם זרעו עד סוף כל הדורות. והברכה היא "בכול" – בכל ההמשכות הרוחניות הגבוהות מלמעלה.

(ספר המאמרים תש"ט)

אין לילה

במדרש נאמר ש"ויקרא אלוקים לאור יום" – אלו מעשיהם של צדיקים, "ולחושך קרא לילה" – אלו מעשיהם של רשעים. זהו שנאמר "ואברהם זקן בא בימים": כל ימיו של אברהם היו בבחינת 'ימים', שלא הייתה בו כלל בחינת 'לילה'.

(מי מרים)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)