חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:04 זריחה: 6:41 ז' בשבט התשפ"א, 20/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מן הכוח אל הפועל
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1243 - כל המדורים ברצף
האמת תדחה את השקר
יש חדש
מן הכוח אל הפועל
אברהם אבינו
השפלה הכרחית
הניגון האחרון
עלייה מלמטה
הכול לטובה
הגנן של מערת המכפלה
מספר המאזינים

שרה אימנו מתייחדת מכל האימהות בכך שהתורה מפרטת את שנותיה: "ויהיו חיי שרה מאה שנה ועשרים שנה ושבע שנים". גם פרשה מיוחדת בתורה נקראת על שמה. הזוהר אכן שואל במה ייחודה של שרה, והוא מסביר שדווקא שרה "נַחְתַת וְסַלְקַת". כלומר, שרה ירדה למצרים ('נחתת'), ועם זה נשארה בשלמותה ובמעלתה העליונה ('וסלקת').

אמנם גם אצל רבקה היה מצב של ירידה, כאשר נלקחה על-ידי אבימלך מלך גרר, אבל אי-אפשר להשוות זאת לעוצמת הירידה למצרים. לכן דווקא אצל שרה, שירדה למצרים ועלתה משם בשלמותה ובטהרתה, מודגשת המעלה של העמידה בקשיי הירידה, מתוך שמירה על הדרגה הרוחנית הגבוהה.

לא דיי שיודעים

אין ספק שגם האימהות האחרות עמדו בדרגה רוחנית עליונה ביותר, ואילו היו נדרשות לרדת למצרים היו נשארות בשלמותן ובמעלתן, אלא שדבר זה נשאר אצלן בכוח, בפוטנציאל, בלבד. לעומת זה, אצל שרה הדבר בא לידי ביטוי בפועל.

אך מדוע חשובה כל-כך הבאת הכוח לידי פועל? אם אנו יודעים בוודאות גמורה שהאדם יכול לעשות דבר מסויים או יעמוד בניסיון ובמבחן כלשהו – מדוע חשוב כל-כך שהדברים אכן ייבחנו במציאות ולא דיי בעצם הידיעה והביטחון שיש לו הכוח לכך?

טעם הבריאה

כאן בא לידי ביטוי יסוד מרכזי: פסגת השלמות והמעלה של כל דבר היא דווקא כאשר הוא יורד ובא לידי פועל ואינו נשאר בכוח ובפוטנציאל בלבד. גם אם יש ודאות גמורה שהדבר יכול להיעשות, ושאם יצטרך לעמוד למבחן יעמוד בו בכל העוצמה והתוקף – עדיין לא הגיע לשלמותו כל עוד לא התבצע בפועל.

ההוכחה לכך היא מבריאת העולם עצמה. אחד הטעמים המובאים בספרים לכך שהקב"ה ברא את העולם הוא "שיתגלו שלמות כוחותיו". כלומר, קודם הבריאה לא באו כוחותיו האין-סופיים של הקב"ה לידי ביטוי בפועל, ולכן הוא ברא את העולם כדי שהכוחות השלמים והמופלאים האלה יבואו לידי ביטוי בעולם.

בן מלך במבחן

וזה גם אחד הטעמים לירידת הנשמה לעולם הזה התחתון. הנשמה נמשלת לבן מלך מושלם במעלות, שהמלך שולח אותו למרחקים כדי שיגלה את כישוריו המיוחדים ויוכיח שהוא יודע לחיות ולפעול בכוחות עצמו. והלוא הקב"ה יודע מראש שהנשמה תגלה את כוחותיה המיוחדים ותשלים את כוונת ירידתה לעולם הזה, ולשם מה דרושה הירידה בפועל?

אלא שזו המעלה המיוחדת של דברים שבאים לידי פועל על המצב שבו הם קיימים בכוח בלבד. ולכן הקב"ה ברא בפועל את העולם הזה, והוא הוריד את נשמותינו לתוך גוף גשמי, כדי שהכוחות המופלאים והפנימיים יתגלו ויבואו לידי פועל. זו גם מעלתה של שרה אימנו, שירדה בפועל למצרים ועלתה משם שלמה בכל מעלותיה.

(תורת מנחם כרך ד, עמ' 319; לקוטי שיחות כרך כ, עמ' 283)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)