חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:05 זריחה: 6:41 ח' בשבט התשפ"א, 21/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בריאת האדם
מן המעין


מאת: הרב אליעזר ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע גליון 1239 - כל המדורים ברצף
למה העולם אינו משתכנע
חדש על המדף
שיא האור בשיא החושך
בריאת האדם
ראה שתיים
אינו נוסע בשבת
חיבור ההפכים
הקב"ה מאיר
מרומניה ועד אותיות הקודש
שניים מקרא ואחד תרגום

השליך את האמת

בשעה שבא הקב"ה לברוא את אדם הראשון, נעשו מלאכי השרת כיתות-כיתות וחבורות-חבורות. מהם אומרים: אל ייברא האדם, ומהם האומרים: ייברא. מידת החסד אומרת: ייברא, שהוא גומל חסדים. ואמת אומרת: אל ייברא, שכולו שקרים. צדק אומר: ייברא ,שהוא עושה צדקות. שלום אומר: אל ייברא, שכולו קטטה. מה עשה הקב"ה? נטל אמת והשליכו לארץ (וכך נוצר רוב למחייבי בריאתו).

(בראשית רבה)

אמת לא על-פי רוב

כדי להשיג רוב לבריאת האדם הושלכה האמת ארצה. למה לא הושלך המתנגד השני, השלום? כי אילו הייתה האמת נשארת לא היה בכוחם של השניים האחרים, החסד והצדק, להכריע, כי  אין האמת ניתנת להכרעה על-ידי רוב.

(רבי שלמה קלוגר)

רסיס אמת

אילו השליך הקב"ה את השלום והיה השלום נשבר, לא היה נשאר שלום בעולם. לעומת זה, האמת, כל רסיס שנותר ממנה, אפילו משהו מן האמת, עדיין הוא אמת.

(רבי חיים מבריסק)

חייבים להתכופף

לפיכך השליך את האמת ארצה, ללמדנו שאי-אפשר להגיע אל האמת בקומה זקופה, בתקיפות ובעקשנות של 'קבלו דעתי'. כדי להגיע אל האמת האדם חייב להתכופף.

(רבי מנחם-מנדל מקוצק)

כוס של שפע

בתחילת הבריאה, בשעה שהאדם עדיין היה שרוי במצב שכולו שקר, התורה, שהיא אמת, התנגדה לבריאתו, אבל אם האדם לומד תורה ועוסק בה מתוך התבטלות ושפלות, אין התורה מתנגדת לבריאת האדם, אלא להפך, היא מעניקה לכל העוסקים בה כוס של שפע, ברכה והצלחה.

(ספר המאמרים תרצ"ט)

סמל האחדות

"ויאמר אלוקים נעשה אדם" (בראשית א,כו). אדם הוא סמל האחדות, והיא יסוד-היסודות והתנאי העיקרי לקיום המין האנושי. רק בחיי שלום ושיתוף יוכלו הבריות להתקיים. לכן אין למילה 'אדם' לשון רבים.

(עוללות אפרים)

יצור כללי

האדם אינו פרט בבריאה כשאר הנבראים, אלא הוא יצור כללי, הכולל את כל הנבראים והנמצאים, הן עליונים הן תחתונים, משום שהאדם נברא מכולם: נשמתו היא מלמעלה, והיא כוללת את כל העליונים, וגופו נעשה מלמטה, והוא כולל את כל התחתונים.

(לקוטי לוי יצחק)

פועל למעלה

'אדם' מלשון 'אֶדַמֶה לְעליון'. המשמעות של "נעשה אדם בצלמנו כדמותנו" היא, שכל המדרגות שלמעלה קיימות באדם שלמטה. כאשר האדם מיישם בקרבו את העניינים הרומזים למדרגות העליונות, הוא אכן פועל את העניינים האלה למעלה.

(לקוטי דיבורים)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)