חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:24 זריחה: 6:06 כ"ג באב התש"פ, 13/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יהדות עם כוס קפה
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1233 - כל המדורים ברצף
מי צריך לחזור בתשובה?
יש חדש
הניצחון ב'מלחמת הרשות'
יצר הרע
קל וחומר מהחמור
תיווך בשמים
הפיכת הבהמיות
הנאה פסולה
יהדות עם כוס קפה
לדון לכף זכות

זר כי ייקלע לבית-הקפה ברחוב רוטשילד בראשון-לציון, לא יבחין בתחילה בדבר-מה חריג. בני-אדם יושבים סביב שולחנות, ומלצר שואל אם הם מעוניינים בקפה שחור או באייס קפה עם קצפת. אך אם יֵשב במקום עוד כמה דקות, יגלה כי בשלב כלשהו הקהל מַפנה את הכיסאות לעבר קדמת בית-הקפה, ושם עומד רב צעיר ופותח בשיחה מאלפת על הלכה וחסידות, מנהגים ופרשת השבוע. תכירו: 'קפה חב"ד' המהפכני, בניהולו של שליח חב"ד הרב אורי קשת.

אורי (37) נולד וגדל במערב הוותיק בראשון-לציון, בדיוק במקום שהוא פועל כיום בו. "גדלתי בבית ללא סממנים מיוחדים של דת", הוא מספר. "אבל מיום שעמדתי על דעתי, האמונה משכה את ליבי, אם כי לא ידעתי לבטא אותה".

גילוי בטיול

אורי עשה מסלול של נער ישראלי ממוצע. בצבא שירת ביחידה מובחרת, ובתום שירותו נסע לדרום אמריקה, לטיול שאחרי. ראה עולם, חווה חוויות מגוּונות, אך לא הרגיש סיפוק פנימי מהטיול. "כשהגיע חודש החגים חיפשתי מקום יהודי לשהות בו", הוא מספר. "רציתי להרגיש מעט יהדות. הגעתי לאחד מבתי-חב"ד באזור. עשיתי שם את ראש-השנה והחלטתי להישאר עוד זמן-מה. השליח נתן לי חדר בביתו, והתחלתי ללמוד ולהתחזק".

שם, בבית-חב"ד, הרגיש כי בפעם הראשונה מצא את מה שביקשה נפשו כל השנים. "קשה לתאר את תחושת הגילוי, ואת הרצון והחשק ללמוד עוד ועוד", הוא אומר. "הרגשתי שזה מקומי הטבעי, ושכל השנים חיפשתי את הדברים האלה. לכן התהליך היה מהיר למדיי". אחרי כמה שבועות חזר לארץ והלך ללמוד בישיבה בכפר-חב"ד.

בחזרה למערב

אורי שוקע בתוך עולמה של היהדות והחסידות. "בכל יום למדתי מושגים חדשים והם הקסימו אותי.  עולמות חדשים נפתחו לפניי", הוא מתאר. "בהתחלה זה היה קצת קשה לסביבה, למשפחה, אך בסופו של דבר כל חבריי הטובים החלו גם-כן לשמור מצוות".

אורי מקים בית בישראל, עם צעירה, תושבת השכונה בראשון-לציון שאף היא חזרה בתשובה. שאיפתם הגדולה היא להקים בית-חב"ד בשכונה. "שנינו גדלנו באותו מקום, שנינו חזרנו בתשובה, ושנינו רצינו לחזור ולפעול שם. לפעמים השליחות היא דווקא במקום המקורי שלך, לאו-דווקא במקום זר ורחוק", הוא אומר. הם קיבלו את אישור צעירי-אגודת-חב"ד ונעשו שליחי חב"ד רשמיים בשכונה.

אספרסו וחסידות

השכנים והמכרים של אורי, הזוכרים אותו כילד, לא ידעו כיצד לעכל את העניין. "לפעמים הם מזכירים לי מעשי קונדס מימי ילדותי", הוא מחייך. "אבל יש לזה יתרון גדול – אני חי ומכיר את המקום, את המנטליות, את האווירה ואת האנשים. אני מדבר עם כולם בגובה העיניים".

יום אחד עלה בדעתו הרעיון להקים בית-קפה, שבו יימסרו הרצאות ושיעורים. "יש אנשים שלא יבואו לבית-כנסת כדי לשמוע שיעור תורה, אבל בהחלט ירגישו בנוח לבוא למקום שהם רגילים אליו", הוא מסביר. כך הוקם בית-הקפה, והרב אורי ורעייתו משקיעים הרבה בעיצוב חוץ ופנים. בכל יום נערכים במקום שיעורי תורה מרתקים, והקהל זורם. "בכל פעם שאני חושב על שליחותי, במקום שנולדתי וגדלתי בו, אני מרגיש תחושת סגירת מעגל מופלאה", הוא אומר.

הרב אורי ב'קפה חב"ד'. כוס קפה עם מנת יהדות וחסידות


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)