חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:30 זריחה: 6:33 ח' בתשרי התשפ"א, 26/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בן שבעים נימול אברהם
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1218 - כל המדורים ברצף
הבעש"ט: אקטואלי מתמיד
יש חדש
תפקידם של צעירים
חג-השבועות
הוראות של חייט
צופה לעתיד
סיום המשימה
אמונה תמה
בן שבעים נימול אברהם
ברכות אחרי ליל שבועות

הימים ימי מלחמת-העולם השנייה. פייר ביו היה אז ילד צרפתי בן שמונה. המורה בבית-הספר הנוצרי סיפר לתלמידים מעט על אירועי המלחמה, וציין את עובדת השמדתם של היהודים. הוא סיפר על כך ביובש, כאילו זה שיעור היסטוריה, אך הדברים גרמו לילד עצב גדול.

אין לו הסבר לפשר הזדהותו הגדולה עם היהודים. הוא זוכר כי חש משיכה ליהודים, אף שמעולם לא ראה יהודי. פעם אחת ויחידה, בשובו מבית-הספר, ראה יהודי, עטור זקן לבן, צועד לאִטו ברחוב ועל בגדו טלאי צהוב. הוא חש כלפיו קִרבה בלתי-מוסברת.

כומר מתלבט

כשגר-הצדק אברהם ביו (74) מספר על הימים ההם, עיניו נוצצות. "לא סיפרתי על כך לאיש", הוא מספר לנו השבוע, ממקום מגוריו במרסיי שבצרפת. "המחשבות האלה ליוו אותי שנים רבות, עד שהגיעו לידי מימוש, כשהחלטתי להיות יהודי".

המהלך שעשה מפתיע עוד יותר כששומעים את קורות-חייו. הוא שירת בצבא הצרפתי ולאחר מכן הוסמך לכומר. ברבות הימים הנהיג קהילה נוצרית בעיר קלרמור-פראן, במרכז צרפת. אך בתוך-תוכו התרוצצו אין-ספור שאלות.

לך לך מארצך

כשהתקרב לגיל ארבעים חש שאין הוא יכול להוסיף לחיות בשקר. "לא ידעתי היכן לגשש אחר האמת, אך לא יכולתי להוסיף להנהיג את קהילתי. החלטתי ליטול פסק-זמן", מסביר אברהם. הוא עזב את הכמורה ועסק בעבודות מזדמנות. "חיפשתי את עצמי. הרביתי בתפילות".

כשלא מצא את מבוקשו החליט לחזור אל קהילתו. "יום אחד פתחתי את התנ"ך והמילים של הקב"ה לאברהם 'לך-לך מארצך' קפצו מול עיניי ולא הִרפו ממני. הרגשתי שזה מסר בעבורי", הוא מספר. ואז, בפעם השנייה, החליט לעזוב את קהילתו.

הוא ורעייתו עזבו את העיר והלכו להרים. "התבודדתי כמה שנים והקדשתי את עיתותיי לתפילה. ביקשתי מהבורא שיוליך אותי בדרך הנכונה", הוא מספר. לפני שבע שנים, אחד מילדיו, רופא במקצועו, התחיל להתעניין ביהדות. הוא בא לביקור בישראל וחזר מכאן ועמו מתנה לאביו: טלית. "הבטתי בטלית ואמרתי בליבי: לזה אני שייך", בקולו של אברהם נשמע רעד. "בפעם הראשונה בחיי הרגשתי שזאת האמת. זו תחושה שקשה להסבירה. כעבור כמה ימים אמרתי לרעייתי שאנחנו חייבים לנסוע לארץ-ישראל".

שלושה דורות ביום אחד

הביקור בארץ הביא אותו לידי החלטה להתגייר ולהיות יהודי. הוא החל ללמוד יהדות, בעזרת רבנים מוסמכים. אלה ליוו אותו צעד-אחר-צעד בדרכו החדשה. לאחר שעבר את הגיור בשלמותו, הוכנס בבריתו של אברהם אבינו. "אני, בני ונכדי – עברנו ברית-מילה באותו יום", הוא מספר בהתרגשות. "זו חוויה של שלמות, של רוממות".

אברהם ומשפחתו עברו לגור במרסיי. הוא רצה להיות קרוב לקהילה היהודית, שרבה הוא שליח חב"ד הרב יוסף-יצחק לבקובסקי. בכל בוקר הוא מתייצב לתפילת שחרית ומשתתף בשיעורי התורה היומיים. "עכשיו אני מבין שתמיד התפללתי לאלוקי אברהם, יצחק ויעקב", הוא אומר. "אני מאושר שאחרי עשרות שנים של חיפוש קיבלתי את המתנה המופלאה של קבלת התורה".

אברהם ושליח חב"ד במרסיי. שנים של חיפוש


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)