חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:00 זריחה: 6:42 ב' בשבט התשפ"א, 15/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שורשים יהודיים בגולן
חיים יהודיים

 

הד"ר פיקל מנחיל את אהבת הארץ לדור הצעיר

בימים שהזרימה בנחלי רמת-הגולן חזקה, המפלים שוצפים וכל האזור מלבלב ופורח מגשמי הברכה - שבים ונשמעים הדיבורים התמוהים על מסירת הגולן לסוריה. האמירה המקוממת ביותר היא ש"הגולן הוא אדמה סורית", דבר שהוא שקר וכזב.

הד"ר אהרון פיקל, מומחה לכימיה ביופיזית ובעל תואר שני ללימודי ארץ-ישראל, הפיק עם חברו הצלם יחזקאל בסוס, שניהם תושבי כוכב-יעקב, קלטת וידאו ותקליטור ושמה 'ארץ חמדה', המספרים את סיפורה של הרמה דרך אתריה ונופיה הקסומים. כשעה של צפייה מהנה, המשלבת מראות וקולות, לצד פרקי היסטוריה מרגשים על אחד מחבלי הארץ היפים ביותר, נחלת חצי שבט מנשה. כל זאת ברוח יהודית-שורשית, בליווי פסוקים ומקורות חז"ל.

יוצאים לדרך

יוצאים לדרך מתצפית אל בקעת חמת-גדר, המוקפת בירמוך, ממקורות הירדן. ממשיכים אל מעיין עין-תאופיק, המפכה כל ימות השנה. למרגלותיו מוצבי הסורים המבוצרים, שמיררו את חיי תושבי תל-קציר, השוכן כשני קילומטרים מהם. שיט בירדן, דשדוש רגליים במים הזכים של נחל אל-על ונחל דליות, והתוודעות לצמחים צבעוניים, נושאי שמות ססגוניים לא פחות: בלוטה גלונית, דולב מזרחי, חבלבל השדה, שיח אברהם, לבנה רפואית ודרדרית מצויה.

הפרקים המרגשים באמת הם הנוגעים בעברנו ומחזירים אותנו אל ימי החורבן, התנאים והאמוראים. התחנה הראשונה היא גבעה, בצורת דבשת גמל, שעליה שכנה העיר היהודית גמלא. העיר הובקעה בשנת 66 למניינם, על-ידי טיטוס וצבאו, לאחר לחימה נחושה ועקשנית של תושביה.

"לגאולת ירושלים"

כאלף ותשע-מאות שנים לאחר מכן נתגלה במקום בית-הכנסת העתיק ביותר בארץ-ישראל, ולצידו בית-המדרש והמקווה. בעפר העיר נמצא מטבע, שבצידו האחד משפט המבטא את כמיהת תושביה "לגאולת ירושלים הקדושה" ובצידו האחר המילים "ירושלים הקדושה".

ממשיכים אל מפל הזוויתן, שגובהו כעשרים וחמישה מטרים חצובים בסלעי בזלת. מבקרים בשמורת עין-תינה, בק"מ ה-24 מגשר בנות-יעקב, ומשם לקצרין ולבית-הכנסת והכפר התלמודי המשוחזר. זו ההזדמנות לראות בעיניים ולמשש בידיים כלי-עבודה עתיקים המוכרים לנו מהמשנה והגמרא.

עשרות בתי-כנסת

שרידיהם של עשרים ושבעה בתי-כנסת עתיקים נחשפו עד כה ברמת-הגולן. הגדול שבהם נתגלה לאחר מלחמת ששת הימים בקצרין. גודלו כשישה-עשר על שמונה-עשר מטרים. בית-הכנסת נבנה מאבני גזית, וכותרות עמודיו מעוטרות באתרוגים ובמנורת שבעת הקנים. על-פי ההשערה נחרב בית-הכנסת ברעש האדמה הגדול שאירע לפני 1255 שנים. בית-כנסת נוסף הוא של רבי אלעזר הקפר.

הד"ר פיקל, יליד טהראן, שעלה ארצה בשנת תשכ"ד בגיל שנתיים וגדל במעברת אזבסטונים בירושלים, מקווה שהקלטת תצליח להעביר לצופים את "המסר של אהבת ארץ-ישראל העולה ממנה, ואת תחושת ההתחברות אל ההיסטוריה היהודית המפעמת בכל אבן וגבעה ברמת-הגולן".


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)