חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:27 זריחה: 6:04 כ"א באב התש"פ, 11/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ואלה המשפטים, במרכז הסת"ם
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1206 - כל המדורים ברצף
התורה קובעת גם בענייני ממון
חדש על המדף
המחשבה על השחרור
שקר
כשחותרים מוצאים
הנשמה הגבוהה
היכן המשיח מתגלה?
לעמול על האמת
ואלה המשפטים, במרכז הסת"ם
מוטב לברך

ספק רב אם המבקרים ב'אוצר הסת"ם' (מרכז מבקרים על עולם הסת"ם – ספרי-תורה, תפילין ומזוזות) בעיר צפת, מעלים בדעתם שהחסיד המחוייך שמקבל את פניהם הוא במקורו עורך-דין תל-אביבי מצליח.

קוראים לו רן שטורך (39), כיום תושב צפת. "את שנות ילדותי עשיתי בתל-אביב, בהמשך התגייסתי לצה"ל ולאחר-מכן, בשנת תשנ"ה (1995), נסעתי ללמוד משפטים בבוסטון שבארה"ב", הוא מספר. אלה היו ימי הפיגועים שלאחר הסכם אוסלו. הפיגועים זעזעו את המדינה וגם את לב הישראלים בחו"ל. "ביקשתי להיות בקרבתם של יהודים, וההתקרבות לשליח חב"ד באוניברסיטה, הרב שמואל פוזנר, הייתה טבעית".

הפיגועים עוררו

הוא הופתע מקהל הסטודנטים שזרם לבית-חב"ד. "היו שם חבר'ה ממש איכותיים, הרבה יותר ממה שראיתי בארגונים האחרים שפעלו אף הם באוניברסיטה", הוא מציין. היהדות התחילה למשוך את ליבו. "התרשמתי מהעובדה שלא כפו עליי דבר. התחלתי יותר ויותר להתקרב ליהדות. כשחזרתי ארצה כבר חבשתי כיפה".

בשובו לארץ התחבר אל שליח חב"ד בתל-אביב, הרב יוסף גרליצקי. בכל שבת היה מתארח בביתו וטועם את החוויה היהודית והמשפחתית. במקביל להתמחותו וקבלת תואר עורך-דין, למד בישיבה בצפת. בהמשך התחתן והקים בית בישראל. תחילה התגורר בתל-אביב. "סדר יומי התחלק לשניים: ביום עבדתי כעורך-דין, ובערב מסרתי שיעורי-תורה", הוא אומר.

מתל-אביב לצפת

לפני כמה שנים החליט לעבור לצפת. "רעייתי באה משם, וגם אני התאהבתי בעיר הזאת", הוא מסביר. לפני כחצי שנה הציע לו הרב חיים קפלן, מנהל אגודת מוסדות חב"ד בצפת, להשתלב בפרוייקט 'אוצר הסת"ם'. זה פרוייקט מיוחד במינו, השוכן בבניין יפהפה בפסגת הר כנען, ובו תצוגות ומופעים מרתקים הקשורים בכתיבת סת"ם. רן נדלק וקיבל עליו להזניק את המקום.

"יש במכון כמה אולמות, ובהם המבקרים שומעים ולומדים, בדרכים מעניינות וחווייתיות, בשילוב פלאי הטכנולוגיה, על כל התהליך של ייצור ספרי-תורה, תפילין ומזוזות", מתאר רן. "כל מי שמגיע לכאן יוצא מצוייד בידע ובהבנה שלא היו לו קודם לכן. רבים מבינים כאן לראשונה מדוע בדיקת תפילין ומזוזות הכרחית מפעם לפעם".

ממש לא סת"ם

למקום זורמים מדי יום ביומו מאות מבקרים ישראלים מכל המגזרים לצד תיירים, ילדים ומבוגרים. "לפני כמה חודשים ביקרה כאן קבוצה בת עשרים סטודנטים יהודים מארה"ב", הוא מספר. "אלה סטודנטים שלא הייתה להם כמעט שום הכרה על יהדות, תורה ומצוות. הם ביקרו, שמעו, למדו והתפעלו. חמישה מהם יצאו מכאן וברשותם זוג תפילין, עוד אחד-עשר מהם יצאו ומזוזות כשרות בידיהם, כדי לקבוע אותן בבתיהם".

לצד העיסוק ב'אוצר הסת"ם רן ממשיך בעיסוקו כעורך-דין. "כמעט אין זמן, אבל מנסים לשלב בין השניים", הוא אומר בחיוך.

רן שטורך: חשיפה ראשונה לעולם הסת"ם


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)