חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:44 זריחה: 6:00 כ"ד באדר התשפ"א, 8/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אותיות התורה והתפילה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1200 - כל המדורים ברצף
משמעותם של חיים אמיתיים
יש חדש
הגאולה בכוחה של התורה
אותיות התורה והתפילה
יוסף ושמעון
עוזר הרופא
שנות קץ
לא התחיל לחיות
האדמו"ר נשאר ביפו
גירוד בוץ בשבת

אמירה כנגד אמירה

"אשר לקחתי מיד האמורי בחרבי ובקשתי" (בראשית מח,כד). "בחרבי ובקשתי" הן 'חכמתי ותפילתי' (רש"י). 'אמורי' מלשון אמירה. הוא יצר הרע, אשר איננו פוסק מ'לומר' מחשבות זרות ודברים בטלים. אמירה זו יש לבטל על-ידי אמירה דקדושה – דיבור בתורה, 'חכמתי', ותפילה – 'תפילתי'.

(תורה אור)

הפיכת ה'אמורי'

'חכמתי' – לימוד מאמר חסידות קודם התפילה; 'תפילתי' – עבודת התפילה עצמה. שני אלה מבטלים ומהפכים את ה'אמורי', שהוא החזק ביותר בשבעת העמים.

(ספר המאמרים תש"ד)

טהרת האוויר

כשנמצאים בחנות, הולכים ברחוב, או נוסעים ברכבת, ואומרים אותיות של תורה, מטהרים בכך את האוויר. כל אחד ואחד צריך לזכור דבר-מה על-פה: חומש, תהילים, משניות, תניא, ואז בכל הזדמנות ובכל מקום יוכל להתבונן ולומר את האותיות הקדושות שבתורה.

(היום יום)

האבן יודעת

כשהולכים ברחוב, הרי אין אדם יודע מה בליבו של חברו (פסחים נד,ד), אבל העץ והאבן יודעים. חשים הם מי פוסע ודורך על גבם, אדם ריק או אדם שיש בו תורה.

(ספר השיחות תרצ"ו)

סגולת האמירה

מי שמרבה באמירת אותיות התורה (תהילים, משניות וכדומה) מחזק את קיום העולם, ניצל מ'חיבוט הקבר' ומ'כף הקלע', וזוכה לגילויים הנעלים ביותר.

(היום יום)

לו ידעו

הרבי הריי"צ מליובאוויטש אמר: לוּ ידעו איזה רושם נשאר בעולם מאמירת פסוק חומש או פסוק תהילים, לא היו הולכים ברחוב בלי אמירת דברי תורה.

דעה למעלה

לבעל-שם-טוב היה חסיד פשוט, שהתפרנס מחפירת בארות. הוא היה בקי בחמישה חומשי תורה ובספר תהילים על-פה, והיה חוזר על אותיותיהם תמיד, בשעת מלאכתו ובעת הליכתו. הבעל-שם-טוב אמר עליו: לדעתו של הערשל החופר מקשיבים למעלה.

(ספר המאמרים תש"ט)

מה ההתפעלות

הרבי הרש"ב מליובאוויטש אמר בעת התוועדות: כאשר הולכים בשוק וחושבים תניא, הרי האדם נהיה תניא; התניא הולך בשוק. לאחר שחש בהתפעלותם של המסובים מהפתגם הזה נענה ואמר: מה ההתפעלות? הרי נאמר בספר הבהיר (סימן קצא), שמידת החסד באה לפני הקב"ה ואמרה: "כל ימי היות אברהם בארץ לא הוצרכתי אני לעשות מלאכתי, שהרי אברהם עומד ומשמש במקומי".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)