חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:10 זריחה: 6:38 י"ד בשבט התשפ"א, 27/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חנוכה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1197 - כל המדורים ברצף
לחזור לעצמאות רוחנית
יש חדש
הלכות חנוכה ולקחיהן
חנוכה
תענוג אמיתי
זכות הסבא
בשמן קדשי משחתיו
אור מאחורי החושך
הרב הצבאי של 'צבא אנדרס'
נר חנוכה בערב-שבת

מהות המלחמה

מלחמת היוונים הייתה "להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך", כדברי חז"ל (בראשית רבה): "כתבו לכם על קרן השור שאין לכם חלק באלוקי ישראל". כל המלחמה הייתה נגד אלוקות – שילמדו תורה, שיקיימו מצוות (ה'משפטים' וה'עדות'), ובלבד שלא יזכירו שהיא תורת ה', ושהמצוות הן חוקי רצונו יתברך; שלא להזכיר בתורה ובמצוות את העניין האלוקי.

(היום יום)

נרות הניצחון

על הפסוק "וחושך על פני תהום" המדרש אומר: "זו מלכות יוון". לכן כשבני-ישראל נגאלו וניצחו את היוונים נעשה הנס על-ידי נרות, ונקבע יום-טוב של חנוכה.

(שפת אמת) 

לדלג למעלה

בהלכות חנוכה השולחן ערוך מתחיל לפרט מיד את דין 'המהדרין מן המהדרין', בטרם הציג את הדין הפשוט ודין ה'מהדרין'. שכן בחנוכה אפשר להגיע למדרגות גבוהות אף שלא בסדר הרגיל והטבעי. בחנוכה אפשר לקפוץ היישר אל המדרגות הגבוהות של 'מהדרין מן המהדרין'.

(רבי אברהם-מרדכי מגור)

למשוך קדושה החוצה

"נר חנוכה מצווה להניחו על פתח ביתו מבחוץ" (שבת כא,ב). הגורם לטומאת המקדש היו המתייוונים, שמצאו עניין בקליפה החיצונית, בתרבות חוץ ובעבודה זרה, ומטרת נרות חנוכה היא למשוך את הקדושה אל הנמצאים בחוץ, העומדים מרחוק.

(המגיד מקוזניץ)

אור בפנים

מובא בפוסקים כי עכשיו מדליקים נרות חנוכה בפנים, מפני שבעקבתא דמשיחא תגבר החוצפה, ורוח הכפירה תהיה בתוך המחנה והיא תנסה להתגבר על לומדי התורה ומקיימיה. לכן מדליקים בפנים, לבטל כוחם מבפנים.

(בני יששכר)

מידה כנגד מידה

היוונים העזו לפרוץ פרצות בבית-המקדש ולטמא את כל השמנים שבהיכל. הם רצו לעשות מרשות היחיד רשות הרבים. עשה הקב"ה מידה כנגד מידה, שתתגלה הקדושה גם בתוך רשות הרבים, על-ידי הדלקת נרות חנוכה על פתח הבית מבחוץ.

(חידושי הרי"ם)

ימין היציאה

"נר חנוכה משמאל ומזוזה מימין" (שבת כד). מזוזה היא חובת הדר, ולכן קובעים אותה בצד ימין של הכניסה אל הבית, אולם נר חנוכה עניינו לפרסם את הנס למי שנמצאים בחוץ, ולכן מעמידים אותו מימין ליציאה מן הבית.

(חידושי הרי"ם)

בזכות מסירות-הנפש

חטאי היהודים בזמן היוונים היו התיידדות עם היוונים, לימוד תרבותם, חילול שבת ומועד, אכילת טריפות ואי שמירת הטהרה היהודית. העונש היה חורבנו הרוחני של בית-המקדש  ושעבוד. על-ידי תשובה ומסירות-נפש באה הישועה האלוקית הפלאית – נס חנוכה.

(היום יום)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)