חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:29 זריחה: 6:03 י"ט באב התש"פ, 9/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מדינה יהודית חייבת לדאוג לחלשים
חיים יהודיים

 

הפרופ' אקשטיין עם בנו: הקשר בין כלכלה, חברה וחינוך

בעת האחרונה דחק המצב הכלכלי הקשה את הבעיות הביטחוניות. הבעיות הכלכליות אינן יורדות מעל סדר-היום הציבורי. אבטלה, מיתון, מצוקות, עוני – אלה המילים שמרחפות בחלל. שרי-אוצר באים והולכים, תכניות כלכליות עולות ויורדות – אבל הפתרון עדיין אינו נראה באופק.

גם לפרופ' שלמה אקשטיין, פרופסור לכלכלה, בוגר אוניברסיטת הרווארד היוקרתית, ועד לפני שנים אחדות נשיא אוניברסיטת בר-אילן, אין רעיון אחד החלטי וברור אשר יחלץ את המשק ממצוקתו. למרות נטייתם המוכרת של אנשי אקדמיה להביע עמדה כמעט בכל עניין ולפזר עצות לרוב, פרופ' אקשטיין מודה כי "הבעיה סבוכה ביותר ואין לה פתרון קל".

קמח ותורה

ואולם בסוגיה אחת הפרופ' אקשטיין מדבר במונחים מוחלטים ומביע את התנגדותו הנחרצת לרעיון של ניהול כלכלה חופשית מתוך התעלמות ממצוקת החלשים. "גישה זו איננה אנושית ובוודאי לא-יהודית", קובע אקשטיין. "לכל מדינה, על-אחת-כמה-וכמה למדינה יהודית, יש אחריות לכלל האוכלוסייה. את זאת אנו למדים עוד מיוסף הצדיק, שראה מחובתו להאכיל את כלל אזרחי מצרים. תפקידה של מדינה לדאוג לרמת-חיים סבירה של אזרחיה".

פרופ' אקשטיין טוען כי "ההשקעה בחינוך חשובה להבראת הכלכלה לא פחות מהשקעה בתשתיות. אם רוצים באמת לחלץ את החברה שלנו מן המשבר הכלכלי החריף, יש לאפשר סביבה בריאה לכל ילד, שיוכל ללמוד ולהתחנך כראוי, כדי שבבוא היום ידע לנהל חיים תקינים ולפרנס את עצמו בכבוד. חז"ל כבר הגדירו את הזיקה בין לימוד לכלכלה: 'אם אין קמח אין תורה', אמרו, ובאותה נשימה ממש גם, 'אם אין תורה אין קמח'".

עם כיפה בהרווארד

החיבור בין כלכלה לחינוך וחברה מלווה את הפרופ' אקשטיין מיום עומדו על דעתו. "למעשה, הלכתי לכלכלה משום שחיפשתי תחום אקדמי שיש לו תוכן חברתי; מקצוע שמטפל בבעיות של חברה ומציע להן פתרון", הוא אומר.

אקשטיין (74), תושב רחובות, נולד בגרמניה. רגע לפני פרוץ מלחמת-העולם עלתה משפחתו לארץ-ישראל. בשנת תש"ו, עקב מצוקה כלכלית, היגרו הוריו למקסיקו. שם גדל שלמה והחל לרכוש את השכלתו האקדמית. את תואר הד"ר עשה בהרווארד. "הייתי מחובשי הכיפה ושומרי המצוות המעטים באוניברסיטה".

לימין הבן

פרופ' אקשטיין מציין בהתפעלות רבה מאוד פגישה שהייתה לו בצעירותו עם הרבי מליובאוויטש. "הרבי קיים איתי שיחה מעמיקה על חשיבות התרומה לחברה וההשקעה בחינוך. דברי הרבי מלווים אותי מאז ועד היום, כבר יותר מחמישים שנה", הוא אומר.

ביטוי נוסף לקשר העמוק שבין כלכלה לחינוך וחברה הוא החיבור שלו בשנים האחרונות למרכז 'רטורנו', למניעת התמכרויות ולגמילה מהן, שמנהל בנו, הרב איתן אקשטיין, ליד בית-שמש. "אני מנצל את הניסיון שצברתי בשנות עיסוקי הרבות באקדמיה ובפרוייקטים חברתיים, כדי לעזור ל'רטורנו' להתמודד עם אחת הבעיות החברתיות הקשות שלצערנו פסתה גם בחברה הדתית", אומר הפרופ' אקשטיין.


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)