חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:21 זריחה: 6:08 י"ז באב התשע"ט, 18/8/19
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מים על הריצפה
פינת ההלכה והמנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1173 - כל המדורים ברצף
לומר דברים ברורים
חדש על המדף
לקיים בלי הרהורים
פרה אדומה
לא לספר
צדקה בטהרתה
כוח המעשה בגאולה
הרוצה ישמע
עורכי-דין של מצווה
מים על הריצפה

שאלה: האם מותר לנקות בשבת את הרצפה על-ידי גריפת מים, ומה עושים אם נשפכו מים על הרצפה?

תשובה: חז"ל אסרו לשטוף את הרצפה בשבת, לא במטלית (שיש בה איסור סחיטה) ואף לא בעזרת מגב גומי (שאין בו איסור זה). אם התלכלכה הרצפה, מותר לטאטא את הלכלוך במטאטא יבש, אבל אין להשתמש במים.

רק בעת צורך חיוני, כגון במרכז רפואי וכדומה, שיש להקפיד בו במיוחד על הניקיון, אפשר להקל לשטוף את הרצפה, אך בשום אופן לא במטלית, אלא במגב גומי בלבד.

אם נשפכו מים על הרצפה מותר לנגבם (נקודתית) במטלית המיוחדת לכך, ויש להיזהר שלא לסחוט את המטלית. אם כמות המים שנשפכה גדולה ולא תוכל להיספג במטלית, אסור לנגבם, שמא יסחטו את המטלית (אך אפשר להשתמש בכמה מטליות, שיוכלו להכיל את המים בלי שיהיה צורך לסחטן). אם נשפך יין או מיץ דביק, יש להקל לשפוך עליו מעט מים ולספוג אותם בדרך המותרת.

נשפך נוזל על השולחן או משטח-העבודה במטבח וכדומה, מותר לנקותו במטלית יבשה, מכל חומר שהוא, אבל אסור לנקותו במטלית רטובה או לחה, שכן בהכרח יבואו לידי סחיטה (מים שנשפכו על מפת-בד, מותר לנגבם במטלית המיוחדת לכך, ומשקה שאינו נקי מותר לסופגו בכל מטלית). מותר להשתמש במגב גומי כדי להסיר את המים, אבל אסור לנקות את המשטח במטלית רגילה, אפילו היא יבשה, אלא לספיגת הנוזל בלבד.

מותר לטלטל את המטליות הרטובות למקום אחר, אך אסור להניחן במקום שרגילים לייבשן או סמוך לתנור.

מקורות: שו"ע או"ח סי' שא סמ"ו-מ"ח ונו"כ, ושו"ע אדמו"ר הזקן שם סנ"ח-ס. סי' שב ס"ט, ושו"ע אדה"ז ס"כ-כא. סי' שלז ס"ג ונו"כ, ושו"ע אדה"ז ס"ד. ש"ש כהלכתה פי"ב סל"ח וס"מ, פט"ו סי"ב וסט"ו ופכ"ג ס"ו-ז ובהערות. וראה קצות השלחן סי' קמו בבדי-השלחן ס"ק נט.


   

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)