חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:27 זריחה: 6:04 כ"א באב התש"פ, 11/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שבת של השבתת מזיקים
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1161 - כל המדורים ברצף
יום שמאיר את הדור
יש חדש
שבת של השבתת מזיקים
ברכת החמה
התפקיד בעולם הזה
ארבע הוראות
שילוב הדרכים
הגיעה העת
המושך בחוטים
ברכת החמה

השבת שלפני חג-הפסח מכונה 'השבת הגדול'. הטעם העיקרי לכך, שביום הזה התחולל במצרים נס גדול: ביום זה נצטווה עם-ישראל לקחת כבש ולשמרו בבית עד שחיטתו בערב פסח. לשכניהם המצרים סיפרו בני-ישראל שהם עומדים להקריב את השה לה', כדי שהקב"ה יהרוג את בכורי מצרים. שמעו זאת בכורי מצרים ותבעו מאבותיהם לשחרר את ישראל, וכאשר סירבו – לחמו נגדם והרגו רבים מהם. על כך נאמר: "למכה מצרים בבכוריהם".

באותה שנה חל י' בניסן בשבת, ולכן אנו מציינים זאת מדי שנה בשנה בשבת שלפני הפסח. דבר זה דורש הסבר, מדוע זיכרון הנס נקבע ליום השבועי שבו התרחש ולא לתאריך החודשי (י' בניסן), כפי שנקבעו כל מועדי ישראל?

האויב נהפך לידיד

הטעם הפשוט לכך ניתן בשולחן-ערוך: "לפי שבעשרה בניסן מתה מרים וקבעו בו תענית כשחל בחול". אך סיבה זו נראית צדדית למדיי. עלינו לומר שהנס הזה שייך במיוחד למהותו של יום השבת.

על הפסוק "מזמור שיר ליום השבת" המדרש אומר: "ליום השבת – למשבית מזיקים מן העולם שלא יזיקו, וכן הוא אומר וגר זאב עם כבש". השבתת המזיקים יכולה להיעשות בשתי דרכים – א) שיישארו מזיקים אלא שלא יזיקו; ב) שיחדלו מלהיות מזיקים וייהפכו לידידים ולמסייעים. כשהמדרש מציין לפסוק "וגר זאב עם כבש", משמע שהוא מדבר על השבתת המזיקים בדרך השנייה, שהמזיק עצמו נהפך לידיד.

הבכורים נלחמים

אמנם סוג זה של שביתה הקשור לשבת יהיה לעתיד לבוא, אך הוא כבר היה בשבת הראשונה, השבת של הבריאה, שאז המזיקים לא הזיקו, וכמו-כן היה נס זה של השבתת המזיקים בשבת י' בניסן, שלפני יציאת מצרים.

מצרים עמדה אז במלוא עוצמת התנגדותה לקב"ה. תשע מכות שספגו המצרים לא הועילו לשבור את התנגדותם. ואז באה השבת ופעלה את השבתת המזיקים – בכורי מצרים, שסימלו את שיא עוצמתו של האויב, יצאו ונלחמו למען עם ישראל; האויב עצמו נלחם בעבור שחרורם של בני-ישראל ממצרים.

כוח בגלות

זו משמעות הכינוי 'שבת הגדול' – עניינה של השבת עומד ביום הזה בעוצמה גדולה: השבתת המזיקים בדרגתה העליונה ביותר –לא שבירת הרע בלבד, אלא שהרע עצמו מתהפך לטוב ומתגייס לסייע לקדושה.

השבת הזאת נותנת כוח ליהודי גם בזמן הגלות. אף-על-פי שעדיין ישראל שרויים בגלות, בחושך כפול ומכופל (בדוגמת מצבם של בני-ישראל בי' בניסן שלפני הגאולה), ניתן ליהודי הכוח לעבוד את ה' בכל עוז, ולהשפיע על עוד יהודי ועוד יהודי, עד שהוא מצליח להשפיע גם על אומות-העולם, שאף הן יסייעו לעם-ישראל, ועד ש'בכוריהן', המסמלים את תוקפן ועוצמתן, תובעים בתוקף את טובת ישראל.

(לקוטי שיחות כרך יז, עמ' 57)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)