חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:03 זריחה: 6:25 ח' בניסן התש"פ, 2/4/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החיים מתחילים בסרט
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1159 - כל המדורים ברצף
שחרור חייל וחטיפת מדינה
יש חדש
אל תביאנו לידי ניסיון
שבת-קודש
למה להסתבך
הנאשם שלא נשבר
לוח-שנה של גאולה
במה להתחיל
החיים מתחילים בסרט
הכשרת כלים

מראהו החיצוני של אבנר בן-יאיר אינו מסגיר את עברו ואת עיסוקו. הוא נראה ככל אברך חרדי. רק מכריו ותלמידיו יודעים כי לצד לימוד תורה הוא עוסק בבימוי סרטים, ובימים האלה הוא משלים סרט על הרוקדים של ברסלב, שהוביל אותו לשמירת המצוות.

בן-יאיר, בן ארבעים ואב לארבעה ילדים, גדל במשפחה לא-דתית בכפר-סבא. רק לאחר שהחל לשמור מצוות גילה כי סבתו היא נינה של החת"ם סופר. לאחר שירותו הצבאי, בהנדסה קרבית, למד תסריטאות ובימוי בבית-הספר 'קמרה אובסקורה'. כל אותו זמן היה מוטרד בשאלת תכלית חיי האדם בעולם הזה. לאחר שסיים את לימודיו נסע להודו, כדי למצוא מענה לשאלות. "השתתפתי בסדנאות, חוויתי תהליכים, אבל חזרתי עם השאלות", הוא מספר.

להפוך את המצלמה

כשחזר לישראל נתקל בחסידים המרקדים של ברסלב, ועם חבר החליט לעשות עליהם סרט תיעודי. שישה חודשים נסעו עם החסידים ותיעדו אותם. "במהלך הצילומים נחשפתי לעולם היהדות, שלא הכרתי כלל", הוא מתאר. השיחות שבתחילה נועדו לצורך הסרט נהפכו לשאלות פנימיות שהציקו לו שנים רבות. פתאום מצא תשובות.

התהליך שעבר שינה את כיוונו של הסרט. "זה היה תהליך ארוך", הוא מספר."בעצה אחת עם חברי החלטנו להפוך את המצלמה ולתעד את התהליך של קבלת עול תורה ומצוות שבו התחלתי, ואשר נמשך ארבע שנים".

נס באוקיינוס

באותה תקופה עבר חוויה מטלטלת. "נסעתי לטייל באוסטרליה ומכיוון שנזקקתי לכסף, עליתי לעבוד על ספינה של דייגי טונה. היינו שישה בני-אדם ואני שימשתי נער הסיפון, מי שעושה את העבודות הבזויות והקשות ביותר. היינו במרחק של ארבע-מאות ק"מ מהחוף, ולפתע נשמעה צעקה: 'נפער חור בחדר המנועים! אנחנו הולכים לטבוע!'. הקברניט מיהר לשגר קריאות הצלה ואנו הכנו את סירת ההצלה והתחלנו להיערך להימלטות מהספינה הטובעת".

באותו רגע הוא מחליט להתפלל. "אמרתי לקב"ה: 'עשה לי נס, שלא אמצא את מותי כאן, בלב האוקיינוס, רחוק מהוריי וממשפחתי'. בעודי מדבר כך אל הקב"ה נשמעו תרועות שמחה. התברר שצוות הספינה הצליח להפעיל משאבה ששאבה את המים שנכנסו פנימה. וכך, עם מנוע מוצף מים ומשאבה שעובדת במלוא הקצב, הצלחנו להגיע כעבור כמה שעות לחוף. זה היה הקשר הראשון שלי עם הקב"ה".

להפוך את ה'קליפה'

בתהליך התקרבותו הכיר את אשתו, תושבת תל-אביב שהתקרבה ליהדות על-ידי חסידי חב"ד ברמת-אביב. "בזכותה התוודעתי לשיטת חב"ד ומצאתי בה עוד תשובות לשאלות שהציקו לי", הוא אומר. "באותו שלב הבנתי שאני יכול להשתמש בכישרון ובכלים שנתן לי הקב"ה, לקחת את ה'קליפה' ולהפוך אותה לקדושה".

לאחר הגירוש מגוש קטיף קיבל פנייה ללמד תסריטאות ובימוי בישיבת 'תורת חיים' ביד-בנימין. "מצאתי שם נוער שפניו אל ההווה ואינו שקוע בעבר, מכיוון שברור לו שזה מה שהקב"ה מבקש ממנו. אני מביט בצעירים האלה ומרגיש שהם מחזקים אותי בעבודת ה'. בימים האלה אני מסיים את הסרט על התהליך שעברתי, ואני כבר חושב על הסרט הבא", הוא מסכם.

בן-יאיר. תשובה שלא נכתבה בתסריט


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)