חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:07 זריחה: 6:40 י' בשבט התשפ"א, 23/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מאחורי הקלעים של רשימת התרופות
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1158 - כל המדורים ברצף
להיזהר מעבודה זרה
חדש על המדף
העולם ניתן בידינו
חטא העגל
הפגת המבוכה
נשמות של חסד
כעיוור שמתחיל לראות
סיפורו של כסף
מאחורי הקלעים של רשימת התרופות
ניקיון פסח

מדי שנה מתפרסמת לקראת חג-הפסח חוברת חשובה מאין-כמותה – רשימת התרופות הכשרות לפסח. הרב מנחם רוזנברג, הרב של שירותי בריאות כללית, הוא המוציא אותה לאור. החוברת היא נר לרגליהם של רבנים ופוסקים, וכמו-כן נעזרים בה בתי-המרקחת, המבקשים לספק ללקוחותיהם תרופות כשרות לחג.

על הכנת הרשימה עמל הרב רוזנברג כבר מחודש מרחשוון. הוא פונה אל כל מפעלי התרופות בארץ ואל יבואני התרופות ומבקש את רשימת רכיבי התרופות. "בתרופות נעשה שימוש נרחב בחמץ", הוא מסביר. "מרבית הכדורים מגובשים על-ידי עמילן. בעבר הופק העמילן מקמח, והוא היה חמץ גמור. כיום מפיקים עמילן מקמח תירס, שזה קטניות, או מקמח תפוחי-אדמה, שאין בו חשש. יש תרופות שהחומר הפעיל שבהן עשוי מחמץ, וזו בעיה לעצמה".

מידע סודי

הרב רוזנברג מוסיף כי בעיה קשה יש גם בסירופים ובתחליפי חלב, שמוסיפים להם חומרי טעם כדי שהילדים יסכימו לשתות אותם. "ברבים מהחומרים אלה יש רכיבי חמץ האסורים בפסח. הצלחנו להגיע להסדר עם כמה מפעלים שגם כל ימות השנה יהיו חומרי הטעם מסוג כשר לפסח, אך יש מוצרים שהדבר אינו אפשרי בהם, וצריך להימנע מלהשתמש בהם בפסח".

היצרנים אינם ששים למסור את רשימת רכיבי התרופות. בחלוף השנים הצליח הרב רוזנברג לבנות עמם יחסי אמון, וכיום הם מפקידים בידיו את רשימות הרכיבים ללא חשש. "כל השנים שאני בתפקידי לא דלף מאיתנו מידע על רכיבי התרופות", הוא אומר. את הרכיבים בוחנים רוקחים מומחים, שמציינים איזה חומר עלול להיות חמץ. על-פי הנתונים האלה מורכבת הרשימה, ומקבלת את אישור הרבנות הראשית לישראל.

כמו במטוסים

רוזנברג (60), תושב בני-ברק ואב לשבעה ילדים, נענה לפני שנים רבות למודעה שפרסמה 'המחלקה לדת וכשרות' בהסתדרות וזכה במשרה. מאז הוא שם, מוביל מהפך בשמירת הדת והכשרות בשבעה-עשר המרכזים הרפואיים של שירותי בריאות כללית.

הוא מספר שכל מוצרי החלב המוגשים במרכזים הרפואיים שבאחריותו כשרים בתכלית. "בכל מרכז רפואי יש רב ומפקחי כשרות", הוא אומר. "ירקות העלים נקיים מתולעים, ובכל מטבח יש מכונות מיוחדות לניפוי קמח ואורז על-פי הדעות המחמירות ביותר. מוצרי הבשר כשרים, אך לא למהדרין. עם זה, חולה שמעוניין במנה כשרה למהדרין יכול לבקש מהאחות ויקבל מנה למהדרין סגורה, בדומה לארוחות המוגשות במטוסים".

אין בישול בשבת

הוא הוביל מהפך בשמירת השבת. לדבריו, כיום אין בישול בשבת במרכזים הרפואיים שבאחריותו. כל האוכל מבושל לפני שבת, מאוחסן במקררים על מגשים ומועלה בשבת למחלקות לאחר חימום אוטומטי. הם גם השקיעו במֵחמי שבת שבפיקוח המכון המדעי-טכנולוגי להלכה, בראשות הרב לוי-יצחק הלפרין. "זו השקעה כספית גבוהה", הוא מציין, "והצטיידנו ביותר מחמש-מאות מֵחמי שבת".

כיום, לדבריו, יש אוזן קשבת לדרישות ההלכה אצל מנהלי המרכזים הרפואיים: "כמו שמשקיעים בטיפוח דשא ופרחים, כך הם מבקשים להבטיח שחולה שומר מצוות יוכל להרגיש נוח אם יזדקק לשירותי המרכז הרפואי. זה קו המחשבה המוביל כיום".

הרב רוזנברג. עובדים על הרשימה מחודש מרחשוון


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)