חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:00 זריחה: 6:42 ב' בשבט התשפ"א, 15/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חטא העגל
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1158 - כל המדורים ברצף
להיזהר מעבודה זרה
חדש על המדף
העולם ניתן בידינו
חטא העגל
הפגת המבוכה
נשמות של חסד
כעיוור שמתחיל לראות
סיפורו של כסף
מאחורי הקלעים של רשימת התרופות
ניקיון פסח

ירידת ישראל וירידת משה

"וידבר ה' אל משה לך רד כי שחת עמך" (שמות לב,ז). אמר רבי אליעזר: אמר הקב"ה אל משה: לך רד מגדולתך. כלום נתתי לך גדולה אלא בשביל ישראל. עכשיו שישראל חטאו, אתה למה לי!

(ברכות לב,א)

זכות שאבדה

זה לא היה עונש חלילה שניתן למשה רבנו. הקב"ה אמר למשה "לך רד מגדולתך" לא כעונש, אלא כנטילת גדוּלה שקיבל בזכות ישראל. עתה, לאחר שחטאו, לא קיימת להם עוד זכות זו.

(ספר המאמרים קונטרסים)

כסף או אלוקים

בני-ישראל חטאו במעשה העגל חטא כבד, ואף-על-פי-כן הם עמדו בדרגה גבוהה יותר מהיהודים שבימינו. בחטא העגל הם היו מוכנים להשליך את כספם וזהבם ובלבד שיהיה להם אלוקים, ואילו בימינו, בעוונותינו הרבים, יהודים מוכנים לעזוב חלילה את האלוקים ובלבד שיהיה להם כסף וזהב.    

(רבי אייזל מסלונים)

קרוב מדי

מדוע לא מינה העם את אהרון הכהן במקום משה? לפי שאהרן, רודף השלום, היה קרוב מדיי אליהם, ואין לבריות דרך-ארץ למי שמרגישים כלפיו קרבה יתרה. 

(רבי יצחק מוורקה)

נשאר לבדו

"וישלך מידיו את הלוחות" (שמות לב,יט). בא משה רבנו, יהודי אחד ויחיד ותורה בידיו, והוא מביט סביבו ורואה שנשאר מנהיג ללא עם, רבי ללא תלמידים, בני-ישראל עובדים עבודה זרה, ורק הוא מתהלך לבדו עם התורה. דבר זה גרם ל"וישלך מידיו את הלוחות".

(רבי יחזקאל מקוזמיר)

כוחה של ראייה

"וירא את העגל ומחולות וייחר אף משה וישלך מידיו את הלוחות" (שמות לב,יט). אף-על-פי שכבר שמע משה מפי הגבורה על עשיית העגל, בכל-זאת לא התפעל מן המעשה כל-כך כמו כשראה זאת בעיניו. כי אינה דומה שמיעה לראייה, ולכן רק כאשר ראה זאת משה בעיניו, שבר את הלוחות.

(ביאורי הרנ"ג על התניא)

ירידה בדרגה

על-ידי מתן תורה היה משה רבנו במדרגת אדם הראשון, כפי שהיה לפני חטא עץ הדעת. לאחר שחטאו ישראל בעגל וירדו מדרגתם, ירד גם משה מדרגתו זו.

(ספר המאמרים תש"ה)

מופשט מהעולם

כל זמן ששהה משה בהר, היה מובדל ומופשט מכל ענייני העולם, ולכן עשיית העגל לא פגעה בו. רק לאחר שירד מן ההר וראה את העגל, נגע בו הדבר והשליך מידיו את הלוחות.

(לקוטי שיחות)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)