חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:33 זריחה: 6:32 ה' בתשרי התשפ"א, 23/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ניקוי בגד בשבת
פינת ההלכה והמנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1149 - כל המדורים ברצף
להשלים את המלאכה
יש חדש
אותו מלאך, אותה הגנה
גילוי הקץ
למחול מיד
הצדיק והמושל
חישובי קיצים
יצר מתחפש
לוחמה פסיכולוגית כנשק מכריע
ניקוי בגד בשבת

שאלה: מה מותר לעשות כדי להסיר לכלוך מבגד בשבת וביום-טוב?

תשובה: אחת מל"ט מלאכות שבת, היא מלאכת 'מְלַבֵּן', שכן במלאכת המשכן היו מלבנים את הצמר והפשתן ששימשו לצורך היריעות. כיבוס בגד הוא 'תולדה' של מלאכת 'מְלַבֵּן'.

בגלל חומרת איסור 'ליבון', טוב לשמור על ניקיון הבגדים, ולהניח בגדים שמקפידים על ניקיונם במקום שמור, שלא ייפלו לארץ ויבואו ליד ספק חילול שבת.

לכלוך שנדבק בבגד, מכל צבע שהוא, מותר להסירו לגמרי רק אם עדיין יישאר ממנו כתם, או אם זה בגד שאין בעליו רגיל להקפיד על ניקיונו. בכל מקרה אסור לעשות זאת בעזרת מים, רוק, חומר-ניקוי כלשהו, מטלית לחה או תרסיס כלשהו, אפילו בכמות קטנה, כי בגד שהתלכלך "שרייתו – זהו כיבוסו". כמו-כן אסור להשתמש באבקת טלק כדי לספוג שומן שנשפך על הבגד.

לכלוך יבש שנדבק לבגד, אם יש בו ממשות – אסור להסירו, מכיוון שבהסרתו הלכלוך מתפורר, ויש בכך משום 'טוחן'. אך אם לכלוך זה הוא ממאכל טחון, כגון בצק או דייסה, מותר להסירו אם יישאר כתם גם לאחר מכן.

לכלוך שלאחר הסרתו לא יישאר כתם בבגד, מותר להסירו (ללא נוזל) רק מבגד שבעליו אינו רגיל להקפיד על ניקיונו מלכלוך כזה. אך אם הלכלוך אינו ספוג בבגד וגם אינו נדבק בו, אין בהסרתו משום איסור ליבון, ולכן מותר להסירו מן הבגד ביד ולא במברשת, נוצה, סיבי צמר-גפן, חוט וכדומה.

מקורות: שבת עג,א. רמב"ם הל' שבת פ"ט ה"י. שו"ע או"ח סי' שב ס"ז וס"ט ונו"כ. שו"ע אדמו"ר הזקן: שא,נו. שב,יז-יח,כ-כא. קצות השלחן סי' קטז. ש"ש כהלכתה פט"ו סכ"ז-לב, וש"נ.


   
תגובות
1.
לשיטת אדה"ז???
ש-24/03/14 01:47

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)