חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:33 זריחה: 6:32 ו' בתשרי התשפ"א, 24/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לוחמה פסיכולוגית כנשק מכריע
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1149 - כל המדורים ברצף
להשלים את המלאכה
יש חדש
אותו מלאך, אותה הגנה
גילוי הקץ
למחול מיד
הצדיק והמושל
חישובי קיצים
יצר מתחפש
לוחמה פסיכולוגית כנשק מכריע
ניקוי בגד בשבת

בתחילת המערכה ברצועת עזה התפרסמה בתקשורת הערבית ידיעה שהחייל השבוי גלעד שליט נפגע בהפצצות. זו דוגמה אחת לנשק הלוחמה הפסיכולוגית שבו ניסו אויבינו להשתמש. גם צה"ל לא טמן ידו בצלחת. בכרוזים שהופצו ברחובות עזה הופיעו תצלומי בכירי החמאס, לצד תצלומי בתיהם או לוחיות הרישוי של מכוניותיהם. "הכרוזים האלה גרמו לאנשי החמאס לחוש חשופים ולחשוש לחייהם", אומר הד"ר רון שלייפר, מטובי המומחים בישראל בתחום הלוחמה הפסיכולוגית, מרצה בכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל ובאוניברסיטת בר-אילן.

"לוחמה פסיכולוגית היא אחד מכלי-המלחמה החשובים ביותר", הוא מסביר. "המאמצים להשפיע על נפשו של האויב יעילים לא פחות מפגיעה פיזית בו. הלוחמה הפסיכולוגית מפעילה לחץ על האזרחים או אנשי הצבא, והם מצידם לוחצים על השלטון או על ראשי המערכת הצבאית להיכנע".

ה'מת' קם לתחייה

"ישראל", הוא מציין בצער, "ממעטת להשתמש  בלוחמה פסיכולוגית, ואילו הערבים משתמשים בה שימוש רחב. למשל, במלחמת לבנון השנייה טענו הערבים כי ישראל עושה טבח המוני, ושידרו תמונות של מסעי הלוויות רבים, רובם מבויימים. הכחשות הדוברים הישראלים נשמעו פתטיות מול התמונות. רק כאשר צה"ל הפיץ סרטון שצולם ממזל"ט, ובו נראה לפתע ה'מת' נופל מהאלונקה באמצע מסע ה'הלוויה', קם, מכה נמרצות את נושאי האלונקה ואז חוזר לשכב עליה – התמונה התאזנה מעט".

השימוש של הערבים בלוחמה פסיכולוגית הוא שהביא את הד"ר שלייפר לתחום. בראשית שנות השמונים שימש מדריך תיירים. "נחשפתי אז לשיטות הפעולה של מורי-דרך ערבים, שליוו קבוצות תיירים מחו"ל והציגו לפניהם את העמדה הערבית. רציתי לבדוק איך ישראל מגיבה, ומצאתי שכמעט אין התמודדות של ממש", הוא אומר.

חבר מהישיבה

הוא החל להעמיק בנושא וכתב עליו דוקטורט. במהלך העבודה פגש חבר שלמד עמו בישיבת נחלים, ששימש מפקד היחידה ללוחמה פסיכולוגית בצה"ל. "הצטרף אלינו", הציע החבר. "זו הייתה יחידה קטנה ומסוּוגת, שפעלה באמצעים מועטים וניסתה לעשות את הבלתי-אפשרי", הוא מספר.

בהרצאותיו הוא מדגיש שהלוחמה הפסיכולוגית מצויה כבר בתנ"ך. "לדוגמה, גדעון במלחמתו במדיינים השתמש באפקטים של רעש ומהומה, כדי להבהיל את צבא האוייב העדיף במספרו. גם הכוהן 'משוח המלחמה' פעל להרים את מורל החיילים היוצאים לקרב".

ערעור הרוח

לדבריו, במערכה הזאת צה"ל משתמש שימוש רב בלוחמה פסיכולוגית. לצד הטלת כרוזים, הופעלו יחידות מיוחדות שחדרו למערכי התקשורת של החמאס ואף שיגרו הודעות טקסט לטלפונים סלולריים. הפעולות הללו מערערות ערעור ניכר את משטר החמאס.

הד"ר שלייפר מוסיף, כי לוחמה פסיכולוגית מיושמת גם בתחום האזרחי. חברות רבות משתמשות במסרים ממוקדים, שנועדו לשכנע קהלים מסויימים. "רבים סבורים שלוחמה פסיכולוגית ותעמולה לא ישפיעו עליהם. מומחי הלוחמה הפסיכולוגית מביאים בחשבון את ההגנות האלה, ויודעים כיצד להתגבר עליהן. כל אחד ואחד שיבחן את עצמו יגלה עד כמה הוא מושפע", הוא אומר.

הד"ר שלייפר: "הלוחמה הפסיכולוגית מופיעה בתנ"ך"


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)